Foto: Koshkin Stock/SHUTTERSTOCK

Ar ko Covid-19 atšķiras no gripas? 5

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Lasīt citas ziņas

Gripas un Covid-19 simptomi ir ļoti līdzīgi – paaugstināta temperatūra, klepus, apgrūtināta elpošana, aizlikts deguns, muskuļu sāpes, galvassāpes, nelabums. Pēc inficēšanās ar jauno koronavīrusu bieži vērojams elpas trūkums, sauss, neproduktīvs klepus, izteikts nogurums, garšas un ožas zudums.

“Novembrī, iespējams, sāksies parastās gripas epidēmija. Gribētu uzzināt no atbildīgajām iestādēm, kā cilvēkam saprast un atšķirt, ar ko viņš īsti ir saslimis – ar gripu vai tomēr ar Covid-19,” jautā Roberts Brižs no Kabiles.

CITI ŠOBRĪD LASA

Infektologi uzsver, ka “uz aci” to pateikt nevar, vajag veikt laboratoriskās analīzes, piemēram, Covid-19 testu, kas apstiprina vai noliedz šī vīrusa klātbūtni organismā.

Abas infekcijas slimības norit ar līdzīgiem simptomiem. Daudziem Covid-19 norit bez simptomiem, tādēļ cilvēks pat nenojauš, ka inficējies un var inficēt citus.

Gripa turpretī sākas ar drudzi un kaulu laušanas sajūtu, kuru nemanīt nav iespējams. Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja profesore Ludmila Vīksna norāda, ka tas, cik bīstams viens vai otrs vīruss, atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, vīrusu daudzuma, kas atrodas uz virsmas, kurai cilvēks pieskāries, veida, kā vīrusi iekļuvuši organismā, piemēram, ar nemazgātām rokām aizskarot seju vai ieelpojot.

Jāņem vērā, ka vienlaikus iespējams inficēties arī ar abiem vīrusiem. Vīrusu inkubācijas periods ilgst no brīža, kad cilvēks inficējies, līdz parādās pirmie simptomi. Gripai tas parasti nav ilgāks par četrām piecām dienām, turpretī Covid-19 – līdz 14 dienām vai pat ilgāk. Visu šo laiku slimais var inficēt apkārtējos.

“Ja simptomi parādās cilvēkam, kurš vakcinējies pret gripu, daudz lielāka varbūtība, ka viņam ir Covid-19, tādēļ nepieciešama ne tikai ģimenes ārsta konsultācija, bet jāveic arī tests.

Covid-19 pacienti stāsta, ka ir ļoti grūti elpot. Daudzi sūdzas par sajūtu, it kā uz krūtīm būtu uzlikts smags akmens, mokošu, nepārejošu klepu.

Pētot stacionēto Covid-19 pacientu medicīniskos dokumentus, redzams, ka daļai slimības sākums bijis tikpat straujš kā gripai, bet daļai gripas slimnieku bijuši Covid-19 līdzīgi simptomi,” norāda profesore Ludmila Vīksna, uzsverot, ka mājas apstākļos vai pat ģimenes ārsta kabinetā pēc klīniskās ainas jeb pacienta sūdzībām vien diagnozi diemžēl noteikt nav iespējams, vajadzīga papildu izmeklēšana – SARS-CoV-2 vai A/B gripas eksprestests.

Piemēram, A/B gripas vīrusus E. ­Gulbja laboratorijā var noteikt par 12,70, bet SARS-CoV-2 par 41,50 eiro. Testi ir svarīgi, jo ļauj ārstam izvēlēties ārstēšanas taktiku, piemēram, gripas pacientam izrakstīt recepšu medikamentus pret šo infekcijas slimību, bet Covid-19 slimnieku ārstēšanu vērst uz simptomu mazināšanu.

Drošības pasākumi pasargā

“Pacientiem, kuriem Covid-19 norit smagi, palīdzēt var tikai slimnīcā, jo viņu organismam nepieciešama skābekļa padeve. Gripas slimniekiem tas nepieciešams reti. Abos gadījumos slimībai var pievienoties plaušu karsonis.

Gripas pacientiem tiek bojāti sīkie asinsvadi, tādēļ bieži vien sākas asiņošana, rodas saasiņojumi plaušās, kas ir biežākais, pašu gripas vīrusu izraisītais nāves iemesls.

Covid-19 gadījumā cieš sīkās plaušu alveolas. Iekaisums ir tik masīvs, ka faktiski tiek skartas visas plaušas, skābekļa trūkuma dēļ tas netiek piegādāts arī citiem orgāniem,” to, kādēļ šīs abas vīrusu infekcijas var beigties letāli, skaidro Ludmila Vīksna.

Latvijas infektologi šobrīd pēta komplikācijas, kas veseliem cilvēkiem radušās pēc pārslimotas koronavīrusu infekcijas. Pirmie rezultāti liecina, ka vairākas orgānu sistēmas vairs nav tik labā stāvoklī kā pirms saslimšanas. Cietušas ne tikai plaušas, bet arī nervu sistēma, aknas, nieres, sirds.

Profesore Ludmila Vīksna apstiprina, ka ieviestie drošības pasākumi ir iedarbīgi arī cīņā ar sezonālās gripas izplatību. “Pateicoties Covid-19 pandēmijai, liela daļa sabiedrības tos ievēroja, tādēļ, piemēram, dienvidu puslodē šogad saslimušo ar gripu bija daudz mazāk nekā iepriekš.

Tas liecina, ka drošības pasākumi – distancēšanās, masku valkāšana, roku mazgāšana, virsmu dezinfekcija, telpu vēdināšana – bijuši efektīvi,”

norāda Ludmila Vīksna, atgādinot, ka regulāri vajag veikt arī mājas uzkopšanu, izmantojot ne tikai ūdeni, bet arī dezinfekcijas līdzekļus ar pietiekamu spirta daudzumu.

“Šī gada gripas vakcīnā no četriem komponentiem trīs ir mainīti atbilstoši aktuālajam gripas vīrusam. ASV un dažās Eiropas valstīs šajā sezonā jau izmanto īpašu paaugstinātas aktivitātes gripas vakcīnu, kas izstrādātas gados vecu cilvēku aizsardzībai. Ceru, ka nākamgad tā būs pieejama arī Latvijas senioriem,” norāda profesore, mudinot aktīvi izmantot valsts apmaksātās vakcinācijas iespējas.

Ja saslimis bērns

Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Liene Čupāne apstiprina, ka abām slimībām simptomi ir ļoti līdzīgi.

“Līdz šim esam novērojuši, ka bērniem Covid-19 norit vieglāk nekā pieaugušajiem, taču jāņem vērā, ka slimība ir jauna – kopš tās uzliesmojuma nav pagājis pat gads.

Turpretim gripas norise bērniem var būt arī ļoti smaga.

Taču bez laboratoriskiem izmeklējumiem pateikt, ar ko bērns saslimis – ar gripu vai Covid-19 –, var būt ļoti grūti, jo abos gadījumos var būt sūdzības gan par paaugstinātu temperatūru, gan augšējo elpceļu, gan gremošanas trakta radītiem simptomiem. Gripai gan raksturīga strauja temperatūras paaugstināšanās vienlaikus ar muskuļu sāpēm.

Tikai ārsts, veicot vīrusu eksprestestus, piemēram, siekalu testu Covid-19 infekcijas atklāšanai, var droši pateikt, vai tā ir gripa vai jaunā koronavīrusa izraisītā saslimšana,” uzsver bērnu infektoloģe, piebilstot, ka rudenī un ziemā cirkulē arī citi augšējo elpceļu vīrusi, piemēram, adenovīrusi, rinovīrusi.

Atšķirībā no pieaugušajiem bērni, kuri saslimst ar Covid-19, daudz retāk nokļūst slimnīcā. Stacionēšanas iemesls visbiežāk ir augsta ķermeņa temperatūra, klepus. Liene Čupāne teic, ka šie bērni slimnīcā neuzturas un pēc izmeklēšanas turpina ārstēties mājās.

Jaunākā skolas vecuma bērniem slimība bieži norit bez simptomiem vai vieglā formā. Taču no Apvienotās Karalistes un citām valstīm saņemta informācija arī par ļoti smagiem gadījumiem, kādi, par laimi, Latvijā nav bijuši. Taču katru gadu bērnu slimnīcā nonāk mazie gripas pacienti ar tādiem simptomiem kā augstas temperatūras izraisīti krampji, sāpes vēderā, vemšana, neiroloģiskas reakcijas, vidusauss iekaisums, pneimonija.

Kopējais un atšķirīgais

Gripa

l Gripas vīrusi pieder pie Orthomyxoviridae dzimtas, smagi noritošu slimību cilvēkam galvenokārt ierosina tikai A un B tipi.

l Gripas vīrusi ir ļoti mainīgi, jo ik pa brīdim notiek vīrusu mutācija – vai nu sezonālās izmaiņas, vai pat dažādu gripas vīrusu krustošanās rezultātā rodas jauns vīruss, izraisot pandēmiju (100 gadu laikā tas noticis četras reizes).

l Gripas simptomi parādās vidēji divu dienu, retāk sešu dienu laikā pēc inficēšanās.

l Gripai ir raksturīgs pēkšņs sākums, kad slimniekam parādās daži vai arī visi no šādiem simptomiem: drudzis, klepus, kakla sāpes, iesnas vai aizlikts deguns, sāpes acu ābolos, kaulu laušanas sajūta; galvassāpes, drebuļi, nogurums; dažkārt caureja un vemšana.

l Iespējamās gripas komplikācijas: plaušu iekaisums, t. sk. bakteriālas pneimonijas; deguna blakus dobumu un vidusauss iekaisums; hronisku slimību, piemēram, hroniskas sirds mazspējas, bronhiālās astmas vai cukura diabēta, paasinājums.

l Pret gripu iespējams vakcinēties, pieejami efektīvi recepšu medikamenti.

 

Covid-19

l SARS-CoV-2 ir lielas koronavīrusu dzimtes pārstāvji, no kuriem cilvēkus inficēt var tikai septiņi, tajā skaitā MERS-CoV, kurš izraisa Tuvo Austrumu elpošanas sindromu jeb MERS un SARS-CoV ar smagu akūtu elpošanas sindromu jeb SARS.

l Atšķirībā no gripas jaunais koronavīruss nav tik mainīgs, tādēļ Covid-19 nav sezonāla rakstura.

l Covid-19 pacientiem simptomi var parādīties līdz 14 dienām pēc inficēšanās un visu šo laiku viņi var inficēt apkārtējos.

l Slimības komplikācijas var būt smagas un sekas ilgstošas, skarot daudzas orgānu sistēmas, turklāt pacientu mirstība pasaulē šobrīd ir apmēram piecas reizes lielāka nekā no gripas.

l Covid-19 ārstēšanai pagaidām nav efektīvu zāļu, nav arī vakcīnas, kas pasargātu no saslimšanas. Atbalsta terapijai tiek izmantots skābeklis, bet smagi slimus pacientus elpina ar plaušu mākslīgās ventilācijas aparātiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Slimību profilakses un kontroles centrs

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
18-gadīgie vēl nedrīkstētu legāli smēķēt, uzskata Dūrītis
Bērnu Dzirdes centra vadītāja: 1 no 15 cilvēkiem uz Zemes sirgst ar dzirdes traucējumiem
Pacienti no politiķiem prasa rīcību diabēta saslimstības katastrofālā pieauguma mazināšanai
VIDEO. Elektroniskās cigaretes apdraud jauno paaudzi, vērš uzmanību Šics
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Apinis: Laboratorija, aptieka, primārā aprūpe – ieteikumi priekšvēlēšanu solījumiem
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 6. jūlijā
23:45
Agresoru valstī nespēlēs
23:00
1932. gada 6. jūlijā. Ministra vēstījums padotajiem
22:30