Laukos
Dārzeņi un augļi

VIDEO. Jāsauc talkā ogu pašlasītāji! Krūmmelleņu audzētājs atradis veidu, kā kompensēt darbinieku trūkumu2


Zemnieku saimniecības “Strēlnieki” saimnieks Jānis Bierands izrāda saimniecību un pastāsta, kā kompensē darbinieku trūkumu. Lai ogas neietu postā, viņš sauc talkā ogu pāslasītājus.
Zemnieku saimniecības “Strēlnieki” saimnieks Jānis Bierands izrāda saimniecību un pastāsta, kā kompensē darbinieku trūkumu. Lai ogas neietu postā, viņš sauc talkā ogu pāslasītājus.
Ekrānuzņēmums no TV3 raidījuma “900 sekundes” video.

Daudzviet Latvijā patlaban pilnbriedā sākusies ražas novākšana jaunajai superogai – krūmmellenei. Līdzīgi kā citas ogas, tās jānovāc ātri, lai raža neietu bojā. Taču ogu lasītājus Latvijā atrast ir grūti, tādēļ arvien vairāk saimniecību ogas aicina lasīt iedzīvotājiem pašiem par zemākām cenām nekā veikalos, vēstīja TV3 raidījums “900 sekundes”.

Zemnieku saimniecības “Strēlnieki” saimnieks Jānis Bierands raidījumam izrāda savus krūmmelleņu laukus. Ārā līst, taču saimnieks par to nesatraucas. Lielogu mellenēm lietus ir ļoti nepieciešams.

“Tās ēd caur lapām. Un mitrums viņām dod labu efektu,” saka saimnieks. Pirmā raža šeit novākta pirms nepilnām divām nedēļām. Šogad ogas nogatavojušās nedaudz vēlāk nekā citu gadu. Taču raža – laba. Ogulāji ir pilni ar ķekariem, kuros karājas pat naga lieluma ogas.

“Mēs audzējam šo kultūru jau 20 gadus. Ja pirmos piecus gadus mums bija viens hektārs un ogu par daudz, vienkārši tās nepatērēja, latvieši nebija iemācījušies tās patērēt. Bet nu jau 10 gadus ir tā, ka mums pietrūkst ogu,” teic z/s “Strēlnieki” saimnieks Bierands.

Taču trūkst ne tikai ogu, bet arī to lasītāju. Lauki darbi cilvēkus nevilina, taču, lai raža neietu bojā, ogas jānolasa ātri. Tādēļ saimniecība jau daudzus gadus piedāvā ogu pašlasīšanas iespēju.

Uz šo dārzu cilvēki atnāk un salasa ogas tik daudz, cik nepieciešams. Vēlāk jau par tām samaksā mazāk, nekā tas maksātu veikalā. Piemēram, spainīti ar krūmmelenēm iespējams pielasīt aptuveni vienas stundas laikā.

“Tāpēc arī mēs izvēlējāmies tādu modeli, ka mums nav jāmaksā strādniekam. Cilvēki brauc lasīt paši ogas. Mēs izmantojam to ģeogrāfisko novietojumu, te ir Jūrmala, te ir Rīga, te ir cilvēki,” stāsta z/s “Strēlnieki” saimnieks.

Par pašu lasītām ogām saimnieki prasa gandrīz uz pusi zemāku samaksu nekā ogas maksātu veikalā. Un šeit šādā veidā tiek pārdota lielākā daļa ražas. Pašlasītājus nebaida pat lietainais laiks.

Saistītie raksti

“Man tās garšo labāk nekā meža mellenes. Viegli salasīt. Un tas, ka es ielieku ziemai, izvelkot ziemā, viņas tieši tādas pašas kā ēdot vasarā,” teic saimniecībā sastaptā ogu lasītāja Evija.

Tikmēr otrā dārza galā ogas lasa Inta ar meitu Santu. Pielasīts viens pilns spainis, ar kura saturu plānots mieloties līdz pat ziemai. Ģimene ogu lasīšanu pielīdzina meditācijai. “Brīnišķīgi, man ļoti patīk. Tā pat ir sava veida izklaide. Tas ir izbraukums ar bērniem kopā,” priecājas ogu lasītāja Inta.

Līdzīgi darbinieku trūkumu kompensē arī citi ogu audzētāji Latvijā.

Plašāk skaties TV3 raidījuma “900 sekundes” video šeit:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.