×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
24. februāris, 2014
Drukāt

Veselības aprūpes finansēšanas likumu mēģina izvilkt ar viltu (26)

Foto - LETAFoto - LETA

Tiesībsargs Juris Jansons uzskata, ka veselības ministre Ingrīda Circene, aplam atreferējot ANO augstās komisāres sacīto, maldinājusi politiķus un sabiedrību. Runa ir par Saeimā jau 1. lasījumā pieņemto Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, kas paredz veselības pakalpojumu pieejamību sasaistīt ar nodokļu maksāšanu.

Tiesībsargs nosūtījis vēstuli Saeimas deputātiem un valdības vadītājai Laimdotai Straujumai, kurā raksta, ka Saeimas 1. lasījumā pieņemtais likumprojekts nav atzīstams par sociāli taisnīgu un nesamērīgi ierobežos cilvēktiesības. “Tomēr uz jebkuru iebildumu par likumprojekta trūkumiem veselības ministre I. Circene kā vienu no būtiskiem argumentiem min ANO augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos pozitīvo slēdzienu,” raksta tiesībsargs. Taču izrādās, ka tā neesot taisnība, jo komisāre ar likumprojektu nemaz nav iepazīstināta, par ko J. Jansons pārliecinājies, saņemot vēstuli no augstās komisāres biroja. Viņš informējis biroju par veselības aprūpes stāvokli Latvijā, kā arī to, ka ministre Circene pēc tikšanās ar komisāri Ženēvā (2013. gada jūnijā – M. L.) sacījusi, ka ANO eksperti nesaskata draudus cilvēktiesībām, ja veselības aprūpi sasaistīs ar nodokļu maksāšanu. Taču komisāres biroja eksperte tiesībsargam atsūtītajā vēstulē norāda, ka ar ministri diskutēts par to, ka apstiprināšanai virzītajai veselības politikai vajadzētu būt saskaņotai ar cilvēktiesību standartiem un principiem. “Šajā sakarā mēs uzsveram, ka ir nepieciešamība pēc visaptveroša līdzdalības procesa, kurā ir pārstāvēts visu ieinteresēto pušu viedoklis, tāpat arī nepieciešams nodrošināt vārgāko un atstumtāko sabiedrības grupu aizsardzību,” norāda Bakre Ndiaje, ANO augstās komisāres biroja nodaļas vadītāja. Viņa atzīmējusi, ka, tiekoties ar ministri, komisāre atzinusi, ka naudas piešķīrumam veselības aprūpei ir jābūt prioritātei un ka ikvienam vajadzētu būt pieejamam pilnam veselības aprūpes klāstam bez jebkādas diskriminācijas.

Bet I. Circene aizvadītā gada 19. novembra valdības sēdē informējusi ministrus, ka “Augstā komisāre izteikusi viedokli, ka Latvija varētu sniegt labu piemēru sekmīgai veselības aprūpes finansēšanas reformas īstenošanai. Augstā komisāre uzsvēra, ka Latvijas modelis varētu tikt izmantots kā labs piemērs citām valstīm, veicot uzlabojumus veselības aprūpes finansēšanas sistēmās”. Valdības protokolā var izlasīt, ka Ministru kabinets pieņēmis zināšanai Veselības ministrijas (VM) iesniegto ANO augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos Navenethemu Pillejas un ANO cilvēktiesību ekspertu darba grupas viedokļu apkopojumu par Veselības ministrijas izstrādāto koncepciju no cilvēktiesību viedokļa. Taču nav pievienots neviens dokuments, kas apliecinātu ne tikai iepriekšminēto, bet arī pārējo ministrijas rakstīto cildinājumu veselības aprūpes sasaistei ar nodokļa maksāšanas faktu.

Arī Ģimenes ārstu asociācija vērsusies VM, lai iepazītos ar ANO ekspertu atzinumu par Circenes un Pillejas tikšanos, un saņēmušas rakstiskus secinājumus, kuru autors nav zināms. Tiesībsarga biroja darbinieki, sarakstoties ar ANO komisāres biroja pārstāvjiem, noskaidrojuši, ka secinājumu lielākā daļa nav tapusi komisāres birojā. Tiesībsargam un ģimenes ārstu vadībai tā arī nav izdevies noskaidrot, kas ir šo it kā ANO ekspertu vārdā rakstīto secinājumu autors.

Tiesībsargs Jansons atzina, ka Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektam nav saņemts ANO augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos pozitīvs slēdziens, līdz ar to veselības ministre ir maldinājusi Latvijas sabiedrību. Veselības ministre tam nepiekrīt, viss ir atstāstīts korekti, sacīja Circenes preses sekretāre Aija Bukova-Žideļūna.

Šopiektdien tiesībsargs tiksies ar valdības vadītāju Straujumu, lai pārrunātu šo jautājumu, pastāstīja Ministru prezidentes preses sekretārs A. Blinds. Bet Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas preses sekretāre Gita Valtenberga informēja, ka tiesībsarga vēstule ir nodota Saeimas Budžeta un finanšu komisijai, kā arī visiem deputātiem un nepalikšot bez ievērības.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Tiesiskuma koalīcija… Smieklis man!

 2. Circene rada sev darba vietu,kurš gan to nesaprot

 3. Aicinu parakstīt iniciatīvu Par veselības finansēšanas reformas apstādināšanu

  http://manabalss.lv/par-veselibas-finansesanas-reformas-apstadinasanu/show

 4. nu ir ministri -vieni melo ka ausi nekust ,pat atsaucoties uz starptautiskiem ekspertiem ,kuriem arīsamelots lai varētmelot seimai /nu k;ada mums t;a ir- tair / un tad tautai ,citi ministri ubadzības pēc vai zog valsts naudiņu pusdienām no valsts kresitkartes jā tādi ir pie varas un viss ok

 5. Šai kundzītei derētu sev atgādināt Hipokrāta zvērestu:

  Varbūt, ka kundzītei der sev atgādināt katra ārsta doto Hipokrāta zvērestu:

  “Es (vārds, uzvārds), stādamies ārsta amatā, savai tautai un saviem skolotājiem svinīgi solu un ar parakstu apliecinu, ka visas iegūtās zināšanas un prasmi godprātīgi un pēc labākās sirdsapziņas veltīšu tautas veselības aprūpei, cilvēku sāpju un ciešanu mazināšanai. Manu slimnieku veselības saglabāšana un atjaunošana būs manas rīcības augstākais likums.
  Solos ar vislielāko rūpību un bez izvairīšanās jebkurā laikā ikvienam cilvēkam sniegt palīdzību neatkarīgi no viņa reliģijas, tautības, rases, politiskās pārliecības vai sociālā stāvokļa, kā arī, stingri ievērojot ētikas principus, glabāt ārsta noslēpumu. Pret katra cilvēka dzīvību izturēšos ar bijību. Pat tad, ja man draudēs briesmas, es pielietošu savu ārsta mākslu, nenonākot pretrunā ar cilvēcības likumiem.
  Solos nemitīgi pilnveidot savas zināšanas un prasmi, sekmēt medicīnas izaugsmi, cienīt savus kolēģus un lūgt viņiem palīdzību, kā arī palīdzēt viņiem ar padomu, ja tas nepieciešams slimniekam.
  Apzinos un uzņemos atbildību, kura man uzticēta ne tikai valsts un likuma, bet visas sabiedrības un nākamo paaudžu priekšā.”

 6. Un rūpes par Bērnu slimnīcu šai dāmītei arī tādas “īstas un patiesas”, vai ne!? Tad, kad kaunu dalīja, mājās laikam nebija!

 7. Circene malacis, tikai uz prieksu, citadi medicina nekad neievedis kartibu. Panem stingrak, ka kolhoza kopsapulce un apstrada ka gimenes darzinu. Vai tad tiesibsargs vel nav atlaists?

 8. paldies,Jansona kungam,ka parbaudijaat so informaciju

 9. Circene irļauna un melīga. Atbildēt

  Nu redziet, es neesmu kļūdījies nosaucot circeni par maitu . Nu viņa visai sabiedrībai pierāda ,ka viņa tāda patiesi ir. Viņa ir melīga un ļauna ,un ar visiem spēkiem cenšas Latvijas cilvēkus iedzīt postā. Tādi nu lūk ir Vienotības deputāti.Circenes dēļ Vienotība vēlēšanās smagi zaudēs.Cilvēki gluži vienkārši par viņiem nebalsos.

 10. kad beidzot no sis slepkavas tiks vala jeb vinai ir plans ka visus iedzit kapa pirms laika varbut ari mums jasak ka UKRAINA izsist visus tos kangarus no saeimas nama cik ilgi var to ciest kad javelk jostas ciesak bet kangari liksmo par nabadzigajiem.

 11. Ātan,atkāpies!

 12. Circenei skaidrs ka viņa vairs saeima netiks, tagad ar šo likumu bruģē sev ceļu citam labi atalgotam amatam

  • par Vienotību nebalsot Atbildēt

   Kļementjevs ier ieklausījies un saks vakt parakstus manabalss..,bet ģimenes ārsti tikai runāja,ka saks kaut ko darīt ,bet nekā un Circene nolaidīs uz grunti to vienotību,jo tāda partija nav nekāda partija!

 13. Valstij jāpieņem kārtība, kāda valda, piemēram, ASV, ka par noslimotām dienām slimotājam maksā nevis valsts, bet darba devējs. Beigtos slimo lapu laiki un kristos dakteru ienākumi, bet valsts ietaupītu naudu.

 14. Lceļš bija gan drusku naivi, gan mazliet savtīgi. TP bija ciniķi un kampēji. Vienotība iet atpakaļ uz sovjetu paņēmieniemi: viltība, meli – lai iegūtu sev labumus. Bet ar Latvijas izpārdošanu ārzemniekiem ar “uzturēšanās atļaujām”, tautas dzīšanu emigrācijā Vienotība kopā ar zatleristiem pārspēj abus iepriekšējos.

 15. CIRCENE – MELE !

 16. Sociopāte, patoloģiska cilvēknīdēja un vēl arī mele.
  Šī iedomīgā dāmīte var izrādīties tas akmens kas noraus podā visu vienotību
  Āboltiņai tiešām trūkst sajēgas vai spēju no tās atbrīvoties kamēr nav par vēlu?

 17. Interneta portālā “ManaBalss” ievietota Iniciatīva “PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU”, kas vērsta uz nomas maksas samazināšanu par zemi zem mājām un/vai būvēm.
  Lai likumprojektu nosūtītu izskatīšanai Saeimā, nepieciešams ar internetbankas starpniecību savākt ne mazāk kā 10 000 pilsoņu parakstu. Kā to parakstīt?
  Tev jāienāk internetā Googlē, adrešu meklēšanas ailē jāieraksta vārdus “Mana Balss”. Atveras portāls. Sameklē rakstu “PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU”, par kuru jāparakstās. Tad uz vārdiem “Parakstīt” spied “klik”. Atveras banku saraksts, caur kuru varat identificēt savu parakstu. Ja sarakstā nav jūsu bankas, pameklējiet turpat tālāk, ko darīt vai paziņojiet savai bankai, lai savieno ar ManaBalss.

 18. šādi piegājieni šai partijelei un tās spicei ir paši raksturīgākie!

 19. Ar kādām tiesībām Circene visu laiku ignorē ģimenes ārstu viedokli, kuriem tieši nāksies atteikt cilvēkiem , kurus tad atkal varēs visi lamāt.

 20. Laikam lielāks sajukums vēl veselības jomā nav bijis. Bērnu slimnīca Mežciemā likvidēta,Ģimnastikas ielā bērnu slimība pārpildīta. Tagad ķeras klāt “traumām”.

 21. Laikam melo kā TP darbone un Satversmes tiesnese Muižniece ( vel no darba Satversmes tiesā nav atlaista un ir tiesneša grāds ). Kur iet Latvija ja paši augstākie tiesneši un nu arī ministri sāk šādi? To, ka vajag sakārtot Veselibas ministrijas slimnieku aprūpi nenoliedzu, jo tur tik daudz valžu un padomnieku algu spiež uz medicīnas budžetu…

 22. Circene-profesionāla mele

 23. Pec acim ir redzams kas par cilveku ir Circene un loti zel ka tada ir ministre .

Draugiem Facebook Twitter Google+