Mobilā versija
+5.5°C
Gunta, Ginta, Gunda
Otrdiena, 28. marts, 2017
23. marts, 2016
Drukāt

1766. gada 23. marts

23marts_Platmales_2

Pirms 250 gadiem, 1766. gada 23. martā, Madridē uzliesmoja tautas nemieri, tā sauktā “Platmaļu sacelšanās” jeb “Eskvilačes dumpis”.

Dumpī, kas pieskaitāms vēstures kurioziem, piedalījās ap 50 tūkstoši spāņu. Pat armija tā priekšā bija bezspēcīga, un tas noritēja bez asinsizliešanas. Nemieru iemesls bija karaļa Karlosa III ministra, itālieša Leopoldo de Gregorio, Eskvilačes marķīza rīkojums aizliegt Madridē valkāt spāņu iecienītās platmales (sombrero) un garos apmetņus. Saskaņā ar 10. martā pieņemto rīkojumu par to draudēja naudas vai cietumsods. Madridiešiem vajadzēja nēsāt trīsstūrenes un īsus vamžus pēc apgaismoto un tobrīd par progresīviem uzskatīto franču modes. Jaunievedumu skaidroja ar drošības apsvērumiem, jo zem garajiem spāņu apmetņiem viegli varēja paslēpt ieroci, turklāt šāds tērps skaitījās vecmodīgs. Madridieši jau tā necieta marķīzu Eskvilači par centieniem modernizēt valsti, tāpēc tradīciju apdraudējums izraisīja dumpi. Karalis bija spiests bēgt no galvaspilsētas un atlaist savu ministru.

Pievienot komentāru

ES aicina Krieviju nekavējoties atbrīvot aizturētos protestētājus (2)Eiropas Savienība (ES) pirmdien aicinājusi Krieviju nekavējoties atbrīvot protestos pret korupciju svētdien aizturētos demonstrantus.
Draugiem Facebook Twitter Google+