Mobilā versija
+1.6°C
Agnese, Agnija, Agne
Sestdiena, 21. janvāris, 2017
24. septembris, 2014
Drukāt

1934. gada 24. septembrī: Staļinu pirmo reizi nodēvē par “dižo stūrmani”

24sept_Stalins_2

Pirms 80 gadiem, 1934. gada 24. septembrī, PSRS režīma vadošais laikraksts ”Pravda” pirmo reizi nosauca Josifu Staļinu par ”dižo stūrmani”.

Tas bija tikai sākums ceļam uz absolūtu vienvadību, terora un personības kulta varu. Staļins un Sergejs Kirovs, kuru viņš uzskatīja par nevēlamu konkurentu, pagaidām vēl abi skaitījās PSRS boļševiku partijas centrālkomitejas sekretāri. Kad Kirovs bija nogalināts, Staļina padarīšanai par ”dievu” vairs nebija šķēršļu. Vēsturnieki saskaitījuši, ka padomju masu medijos Staļins godāts 18 epitetos, tādos kā ”tautu tēvs”, ”dižais vadonis un skolotājs”, ”komunisma lokomotīve”. 32 pseidonīmus viņš sev izgudroja pats. No tiem pazīstamākais ir ”Koba”. Ļeņins Staļinu esot saucis par ”brīnišķīgo gruzīnu”, uz ko Staļins viņam atbildējis ar ”kalnu ērgli”. Kaut ”dižais stūrmanis” vairāk asociējas ar Ķīnas diktatoru Mao Dzedunu, tomēr viņš tādā titulā tika godāts pārdesmit gadu vēlāk. Patiesībā šis epitets nāk no 5. gs. svētā Jāņa Zeltamutes, kurš savos darbos tā sauca Dievu.

Pievienot komentāru

Autobusa avārijā Itālijā 16 bojāgājušieAutobusam no Ungārijas, kurā atradās vidusskolēni, avarējot Itālijas ziemeļos netālu no Veronas, gājuši bojā 16 cilvēki un vēl 39 ir ievainoti, sestdien paziņoja Itālijas glābšanas dienesta pārstāvji.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+