Pasaulē
Vēsture

1969. gada 14. jūlijā. “Futbola karš”0


Salvadoras karavīri Hondurasā
Salvadoras karavīri Hondurasā
No arhīva

Pirms 50 gadiem sākās tā sauktais futbola karš starp Centrālamerikas valstīm Salvadoru un Hondurasu.

Sešas dienas ilgā kara detonators patiesi bija kaislības futbola laukumā un vardarbība tribīnēs, kā arī līdzjutēju kautiņi ielās.

Abas komandas jūnijā tikās divos kvalifikācijas mačos par tikšanu uz 1970. gada pasaules meistarsacīkstēm. Pirmajā Hondurasas galvaspilsētā Tegusigalpā ar 1:0 uzvarēja mājinieki. Otrais mačs notika Salvadoras galvaspilsētā Sansalvadorā un arī tur ar rezultātu 3:0 uzvarēja mājinieki, tikai, protams, salvadorieši.

Līdzjutēju vardarbība un naidīgums šajā laikā strauji pieauga. Īpaši to izjuta 285 tūkstoši salvadoriešu, kas tobrīd kā migranti dzīvoja ekonomiski labklājīgākajā kaimiņzemē. Līdz brīdim, kad 27. jūnijā abām komandām bija jātiekas trešo, izšķirošo, reizi – šoreiz neitrālā stadionā Mehiko – no Hondurasas bija spiesti bēgt ap 11 700 salvadoriešu.
Salvadora paziņoja, ka tā pārtrauc diplomātiskās attiecības ar Hondurasu, kura neko nedarot, lai “novērstu slepkavības, represijas, laupīšanas, izvarošanas un salvadoriešu masveida izraidīšanas”. Salvadoras ieskatā, Hondurasā notiekot genocīds pret tās pilsoņiem.

Tikmēr futbola laukumā trešo spēli Salvadora uzvarēja papildlaikā ar 3:2. Karš, kuru varētu uzskatīt par kuriozu, ja vien tas neizvērstos tik asiņains un nesakņotos daudz dziļākās un senākās problēmās nekā futbols, sākās ar salvadoriešu aviācijas uzlidojumiem Hondurasai.

Iepriekšējās dienās uz robežas jau bija notikušas vairākas sadursmes. Militāri pārākā Salvadoras armija iebruka kaimiņzemē un strauji virzījās uz tās galvaspilsētu. Hondurasas aviācija tikmēr bombardēja Salvadoras ostas un lidlaukus. 20. jūlijā ar Amerikas valstu organizācijas starpniecību izdevās panākt karadarbības pārtraukšanu.

“Futbola karš” Salvadoras pusē prasīja vismaz ap 900, bet Hondurasas – ap 2100 dzīvību. Precīzs upuru skaits nav zināms, jo dažkārt kopējo nogalināto skaitu lēš līdz sešiem tūkstošiem. Pārsvarā tie bija civiliedzīvotāji, turklāt tūkstošiem ļaužu abās pusēs palika bez pajumtes.

LA.lv
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Aprit 50 gadi, kopš pirmais cilvēks izkāpa uz Mēness
1 diena
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Izmantosim izdevību
1 diena
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Ar Ukrainu viss būs kārtībā 1
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
4 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
3 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
4 stundas