×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
15. oktobris, 2015
Drukāt

Aicina uz krāšņu izstādi par Līvānu stikla mākslas tradīcijām

FOTO no biedrības "Radošā apvienība "Perspektīva"" arhīva.FOTO no biedrības "Radošā apvienība "Perspektīva"" arhīva.

Līdz 10. novembrim Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē apskatāma Līvānu stikla kausēšanas darbnīcas izstāde “Mirkļi stiklā”, aicinot iepazīt stiklu kā plastisku materiālu un izstādes noslēgumā piedalīties stikla radošajā darbnīcā, LA.lv uzzināja muzejā.

Līvāni ir pilsēta ar senām stikla mākslas tradīcijām, tāpēc izstādē apmeklētāju uzmanībai ir piedāvāti stikla izstrādājumi – dekori un interjera priekšmeti, šķīvji, rotaslietas –, iedzīvinot materiāla pārvērtības, kas rodas to kausējot, slīpējot vai apstrādājot citā tehnikā.

“Iepazīt stiklu kā plastisku materiālu tagad var gan Līvānu mākslas un amatniecības centrā, gan arī Līvānu inženiertehnoloģiju un inovāciju centrā, jo tur izveidota stikla kausēšanas darbnīca. Līvānu pilsētā ir stingri apņēmušies saglabāt kādreizējās stikla fabrikas tradīcijas, kas līdz ar fabrikas slēgšanu pamazām tiek aizmirstas,” stāsta Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure.

Līvānu stikla rūpnīca darbojusies kopš 19. gadsimta beigām, pirmo reizi Līvenhofas (Līvānu) stikla fabrikas vārds dokumentos tika minēts 1887. gadā. Stikls Līvānos ar vairākiem pārtraukumiem tiek ražots līdz 2008.gadam, kad fabrika piedzīvoja kārtējo bankrotu, un jau līdz uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanai no tā tika izvestas visas vērtīgākās ražošanas iekārtas nezināmā virzienā. Līvāniešiem izdevās nosargāt Līvānu stikla fabrikas muzeja kolekciju – iespaidīgu laikmeta liecību.

Tagad, kad rūpnīca ir slēgta, cilvēkiem ir liegta iespēja iepazīties ar stikla apstrādes procesu. Tādēļ “Radošā apvienība “Perspektīva”” piedāvā stikla kausēšanas darbnīcu, kurā ikviens interesents var iepazīties ar rotaslietu un citu dekoratīvu stikla izstrādājumu radīšanas procesu.

“Stikla kausēšanas tradīcijas ir senas un interesantas” – to, rādot stikla pērlīšu izgatavošanas procesu, uzsver māksliniece un darbnīcas vadītāja Inga Salmiņa.

Māksliniece atzīst, ka stikla kausēšanas process ir ļoti radošs, jo izkausētam stiklam var piešķirt visdažādākās formas. Darbnīcā top stikla dekori un rotaslietas, un darbnīcas vadītājas plānos jau nākamās aktivitātes, kas rosinās jaunu mākslas priekšmetu tapšanu, savienojot stiklu ar citiem materiāliem, apgūstot jaunas stikla apstrādes tehnikas un saglabājot Līvānu kā stikla galvaspilsētas tradīcijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+