×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
28. janvāris, 2015
Drukāt

Ainava kā skatuve: Latvija fotogrāfu un antropologu acīm

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 13. februāra Marka Rotko centrā Daugavpilī divus mēnešus būs aplūkojama izstāde “Latvijas ainava”, LA.lv uzzināja Rotko centrā.

Izstādes veidotāji norāda, ka tā tapusi, pieciem Latvijas fotogrāfiem (Arnis Balčus, Reinis Hofmanis, Alnis Stakle, Iveta Vaivode un Ilze Vanaga) un pieciem zinātniekiem (Sergejs Kruks, Klāvs Sedlenieks, Kārlis Vērpe, Laine Kristberga un Ivars Austers) apvienojoties unikālā starpdisciplinārā pētījumā par Latvijas laikmetīgo ainavu.

Kopš 2013. gada, sadarbojoties pāros (zinātnieks/fotogrāfs), ir tapušas piecas fotogrāfiju sērijas un pieci raksti, kas saturiski saistīti, izvēršot vēstījumu par vienu tēmu fotogrāfiskā naratīvā un tekstā. Izstādes virstēma ir ainava – skatuve īpatnam vai ikdienišķam notikumam, katalizators indivīda tapšanai par to, kas viņš kļūst kādas konkrētas ainavas ieskauts.

Ainavas fotogrāfijas vēsturiski ir bijušas un joprojām veiksmīgi kalpo kā medijs stāstiem par citādību un eksotisko, savukārt autorfotogrāfijā ainavas attēlojums bieži vien tiek veidots, meklējot un atrodot gleznaino un sublīmo ikdienišķajā, vēršot skatītāja skatu nevis uz nesasniedzamo tālumā, bet aicinot to pašreflektīvi ielūkoties sevī un sev līdzās esošajā vidē.

Šie pieci fotostāsti ieskicē jaunu paradigmu Latvijas autorfotogrāfijā, kurai ir raksturīga novēršanās no konvenciāli skaistā un pievēršanās ikdienišķajam, personīgajam un šķietami nesvarīgajam ainavā. Latvijas ainava izstādē tiek atklāta ar daudzslāņainu un metaforiski ironisku vēstījumu kopumu, kas, būdams šķietami heterogēns savā būtībā, tomēr ar autorfotogrāfijai raksturīgo vēstījumu šifrētību un neviennozīmīgumu piešķir izstādei vienotu koptēlu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+