Uncategorized

Ar atvieglotiem noteikumiem pensijā 16

Foto-LETA

Vai varu pretendēt uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem pēc likuma grozījumiem, kas vēl ir spēkā līdz 2013. gadam? Esmu dzimusi 1961. gada 10. jūlijā. Mans kopējais darba stāžs bez pārtraukumiem ir no 1985. gada 1. augusta līdz šim brīdim; kaitīgā darba (rentgenologs) stāžs – no 1991. gada 2. septembra.
 Liene

 

LM Sociālās apdrošināšanas departamenta Pensiju politikas nodaļas speciāliste Saulveiga Krastiņa skaidro, ka likuma “Par valsts pensijām” pārejas noteikumu 9. punktā ir paredzēts, ka cilvēkiem, kuri līdz 1996. gadam noteiktu laiku nostrādājuši darbos ar sevišķi kaitīgiem un sevišķi smagiem (1. saraksts) vai kaitīgiem un smagiem darba apstākļiem (2. saraksts), ir saglabātas tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem, t.i., aiziet pensijā no agrāka vecuma nekā vispārējā gadījumā, ievērojot likuma pārejas noteikumu 8. punktā noteikto pensijas vecuma pakāpenisku paaugstināšanos.

Šo tiesību noteikšanai likumā ir paredzēta iespēja piemērot bijušās PSRS laikā izdotos sarakstus (Nr. 1 un Nr. 2), kas līdz 1996. gada 1. janvārim noteica ražotņu, darbu un profesiju atbilstību darbam, kas dod tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem. Sarakstā Nr. 1 iekļauts arī rentgenologs, kurš strādājis rentgena kabinetos un laboratorijās.

Ņemot vērā likumā noteikto pensijas vecuma pakāpenisku paaugstināšanos, sievietes, kuras dzimušas 1961. gada otrajā pusgadā un kuras līdz 1996. gadam vismaz trīs gadus un deviņus mēnešus ir nostrādājušas sarakstā Nr. 1 iekļautajās profesijās un amatos, ja kopējais apdrošināšanas stāžs nebūs mazāks par 15 gadiem, varēs doties pensijā 2018. gada pirmajā pusē. Tātad jūs varēsiet doties pensijā 56 gadu un sešu mēnešu vecumā, ja ar dokumentiem pierādīsiet, ka strādājāt pilnu darba dienu kaitīgos apstākļos konkrētajā profesijā.

 

LA.lv