×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
21. aprīlis, 2015
Drukāt

Kāpēc latviešiem ārzemēs atņem bērnus? Likumsargu ziņojumi atklāj satraucošus faktus (20)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pēdējā laikā plašu rezonansi ir guvušas vairākas lietas par Latvijas pilsoņu bērnu atņemšanu ārvalstīs, it īpaši izceļas Lielbritānija. Vai tiešām Apvienotajā Karalistē dzīvojošās latviešu ģimenes ar bērniem ir apdraudētas? Varbūt bērni tiek atņemti tādēļ, ka ir veselīgāki, ar labākiem gēniem un tādēļ vairāk pieprasīti adopcijai? Bet varbūt nelaime slēpjas pašās latviešu ģimenēs un vietējo likumu ignorēšanā?

Tiesas sēde Londonā

“Tad aiz durvīm, kas bija man tieši pretī, izdzirdēju raudas. Atverot durvis, ieraudzīju istabu, kreisajā stūrī bija skapis, rotaļlietas izmētātas pa visu grīdu. Labajā stūrī pretī logam divvietīga gulta, ļoti netīra. Uz sienas pie gultas milzīgs mitruma pleķis ar atlipušām tapetēm. Istabā ļoti spēcīga urīna un fekāliju smaka. Gultā uz spilvena ieraudzīju guļam bērnu, saritinājušos embrija pozā. Viņa paslējās sēdus, kad ienācām istabā, turot rokā tukšu rozā pudelīti. Devos pie bērna. Viņa piecēlās un nāca man pretī. Es redzēju, ka viņas drēbes bija slapjas un ka viņai ir uzvilktas autiņbiksītes, kas nošļukušas lejā starp viņas kājām. Citā telpā varēju redzēt, ka bērna drēbes bija slapjas un viņa drebēja. No viņas nāca spēcīga smaka, bija skaidrs, ka viņas autiņbiksītes nav mainītas un viņa nav apkopta visu dienu. Es noņēmu autiņbiksītes un ieraudzīju sažuvušus un svaigus izkārnījumus. Autiņbiksītes bija tik piesūkušās ar urīnu, ka bērns nevarēja normāli paiet. Tur bija sažuvušas fekālijas uz bērna ķermeņa, un viņas āda bija izmērcēta urīnā, kas bija noplūdis no viņas autiņbiksītēm un saslapinājis viņas drēbes.”

Tas ir policista ziņojums 2013. gadā Londonā notikušās tiesas sēdes laikā par apstākļiem, kādos 2010. gada 5. martā tika atrasta viena pati mājās kādas latvietes LB gandrīz divus gadus vecā meitiņa CB. Internetā publiskotajā tiesas sēdē neviens netiek saukts vārdā, minēti tikai iniciāļi.

Tiesas sēdē parādās vēl daudzi citi satraucoši fakti, piemēram: “Vienos naktī 2009. gada 4. septembrī policija saņēma ziņojumu, ka iereibusi māte basām kājām ar savu meitu ratiņos atrodas ielas vidū Mērtonā, Londonā. Māte arestēta un CB atdota MZ aprūpē. Māte brīdināta par to, ka nedrīkst būt piedzērusies, aprūpējot bērnu, kas ir jaunāks par 7 gadiem.”

Bērns izņemts no ģimenes. Pēc veiksmīgas dalības “ģimenes stiprināšanas” kursos – ticiet vai ne! – latviete atkal aizturēta piedzērusies. Galu galā pieņemts lēmums par piespiedu adopciju. Iespējams, ka runa ir par Lailu Brici un viņas meitu Katrīnu (rakstība angliski – Catherine), sakrīt gan iniciāļi, gan tiesas sēdē un Latvijas presē minētie datumi. Jāatzīst, nedaudz atšķiras notikumu izklāsts un daži nepatīkami “papildu apstākļi” ir noklusēti. Taču Lielbritānijas laikrakstā “The Guardian” šā gada 9. marta numura rakstā “Latvia complains to UK parliament over forced adoptions” (“Latvija iesniedz protestu Lielbritānijai par piespiedu adopcijām” – tulk.) ir minēts gan Lailas Brices vārds, gan alkohola problēmas.

Tiesu darbinieki atzīst, ka līdz tiesām un bērnu atņemšanai nonāk ne jau nu tās labvēlīgākās ģimenes, visbiežāk vecākiem ir nopietnas problēmas ar alkoholu, retāk narkotikām, bieži vienam no vecākiem ir krimināla pagātne. Tāpat tiesās nonāk lietas par vardarbību ģimenē, par bērnu atstāšanu novārtā. Taču visbiežākais iemesls, lai šādi vērstos pret austrumeiropiešu ģimenēm, esot kultūras atšķirības. Piemēram, Latvijā mātes nedomājot skaļi norās savus bērnus par sliktu uzvedību, bet Lielbritānijā nekas tāds nav iedomājams. Arī “iedošana pa nagiem” ir vardarbība. Viens no lielākajiem latviešu ģimeņu “klupšanas akmeņiem” ir bērna atstāšana mājās bez pieaugušo uzraudzības, bērnu nedrīkst atstāt vienu arī automašīnā. Nedrīkst arī atstāt vecāka bērna uzraudzībā, ja vien vecākajam bērnam jau nav 16. Taču vistrakāk ir, ja bērns spēlējoties iegūst skrāpējumus vai zilumus, tādā gadījumā ģimenes ārsta pienākums ir izvērtēt, vai iegūtās traumas nav vecāku vardarbības sekas.

Taču, lai arī cik tas dīvaini liktos, Lielbritānijā neviens neuztrauksies, ja ziemas laikā bērns skolā ieradīsies bez cepures un cimdiem. Bērni uz skolu, kā sākuši iet savās formas žaketītēs vasarā, tāpat turpina arī ziemā, nevelk ne mēteli, ne jaku, pat ne šalli. Latviešu mātes tradicionāli liek bērniem vilkt zābakus, taču skolā tas drīzāk rada problēmas, jo nav laika apavus pārvilkt.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Palasīju rakstu un man mati ceļas stāvus:
  1) atstāt bērnu vienu pašu mājās,
  2) vazāties sadzērušai nakts laikā pa ielām kopā ar mazu bērnu.
  Un tad pēc tam vēl būt neapmierinātai, ja bērnu aizstāvji par to sāk interesēties.
  Un vēl – kas tur par tusiņiem notiek, ja cilvēki baidās, ka atņems bērnus, ja ko tādu ieraudzīs. Nu neticu gan, ka vienas dzimšanas dienas laikā var izdemolēt visu māju, izrīt ledusskapi un piegružot bērnu istabas līdz tādam līmenim, lai visiem izskatās, ka ģimene nelabvēlīga.
  Kauns par latviešiem – izskatās, ka viņiem dzeršana ir pirmajā vietā un par bērniņiem aizmirstas.

 2. Tendenciozs raksts. latvieši uzvedas kā krievi. Lielbritānijā bērni vakaros nevazājas. Tur ir kārtība, bet pie mums bardaks. Ziemas tur nav tik bargas, lai gan arī es brīnos, ka Edinburgā elites skolas puišeļi visu ziemu ar īsām biksēm, pusgarās zeķēs, žaketēs un aukstā dienā staigā cilvēki, ģērbušies kā vasarā.Londonā, protams, ievērojami sitlākas ziemas. Man Lielbritānijas sistēma patīk, arī citādā ziņā. Jā, pie mums daudz kas ir labāks, sakoptākas pilsētas, jā, bet galvenajos jautājumos viņiem ir kārtība, bet mums nav un nekas nebūs.

 3. stūlbā Lielbritānija, viņa tikai izliekas kad rūpējas par bērniem, bet īstenībā viņi ir vilki jēra ādās. manai paziņai kad mazai meitiņai pāris mēnešus vecai pacēlās tempretūra nakts laikā nevarēja ne tikai atrast kur zāles nopirkt, bet pat neatrada ārsta palīdzību.

 4. nu ja ta ir taisniiba tad ne tikai vajag atnemt bernu bet matei(jo to ta var saukt ) pamatigu sodu . sterilizet tadu pretiigu radijumu kam kkas nav galva kartigi atistijies jo pat dzivniekiem ir instinkts rupeties par saviem berniem un ja cilveks to nesaprot tad jatur buuri kaa dzivnieks kas apdraud citus . berni zel ja tada mate kas ta var atstat bernu nokakajusos tad paldies dievam kad kads to nabaga meiteniti ir dabujis ara un ieliks gimene kur masmma buus kaa mamma . kauns bet nu cerams ka vinai nekad dzive neveiksies un vairs bernus nedzemdees. tadam vajag kko iebazt lai stavoklii nepaliek vai sterelizet ka to dara ar dzivniekiem . tada nav pelnijusi ka vinu kads miil un berni lai ari kadas ir mammas vinas miil . ceru ka berninam viss bus kartiba turpmaak . un atrak aiz\mirsiis par to briesmigo itkaa maati .

 5. latviesiem Anglija atnem bernus par dzersanu un bernu nepieskatisanu pati zinu tadu gimeni mate dzer un nevienam neinterese.socialie atnak palur,ka viss kartiba,jo matei tiek rakstiski pazinots,kad nu ieradisies parpaudit par vinas stavokli-dzersanu.kaimini var lidz vemienam sudzeties, ka berni pusnakti skraida un neko neviens nedara.luk ta.

  • nevajag to visu laist gar ausiim . ja zini gimeni kur kautmazakaja mera ir apdraudeti berni un vecaki pleguri tad to nevar ta atstat ir japaliidz taajiem mazajiem kas pasi nevar tur neko iesaakt . labak kad berni tiek kada laba anglu gimene kur vinus tiesam gaida un miles ka tadu neaatistitu lohu baraa

 6. Ja publicē šādus rakstus,tad vajadzētu publicēt abu pušu viedokli, kā arī kaut vai tā netīrā dzīvokļa fotogrāfijas, citādi kaut kā neticas tas viss.Latvijā gan zinu ģimeni, kurai gribēja atņemt bērnu tikai tāpēc, ka mammai darbā kļuva slikti, viņu aizveda uz slimnīcu, un bērns uz trīs dienām palika viens mājās.Bērnam bija 12! gadi!!!
  Gribētu vēl piebilst, ka šeit pieminētais calis.lv ir pats riebīgākais un pretīgākais portāls Latvijā- tur jebkuru ” nories”, ja neiepatiksies portāla pastāvīgajiem lietotājiem, kuri tur diennaktīm sēž un raksta tiešām visādu “sviestu”.Ja negrib tikt pazemots,iedzīts kompleksos un galīgi sabojāt garastāvokli tur nav ko darīt!!!

 7. Kā tās sievietes tos bērnus “audzina”..oj oj oj! Tik pie televizoriem un telefoniem sēž un tad izaug tādi pastulbi sīči!

 8. Iztulkot cālis.lv forumā sagrābstītu linku, bet nepaprasīt viegli atrodamās internetā Lailas Brices viedokli noteikti ir žurnālistika. Nomainiet nosaukumu uz Latvijas Vakara avīze. Ja bērns tika kļūdas pēc (izmainījās māte ar aukli ceļā uz darbu) palika viens uz stundu vai cik nu tur katra puse apgalvo, tad loģiski, ka nočurājies/nokakājies varēja būt, bet “ļoti netīra” gulta ir subjektīvisms. Lai raksta autore parāda savējo gultu!

 9. Paldies Dievam ka s’os nabaga bérninjus iznjem no tádám cúku g’imeném un vinji tiek aprúpéti. Péc vairák ká 10 gadu pieredzes, izskatás ka cilvéki no austrumu eiropas te brauc tikai kaut ko nopelnít un to visu arí nodzert!!!! Kauns!!!!

 10. Vilks – iemesli, kāpēc atņem ārzemēs ir tādi paši, kā Latvijā – vecāku alkoholisms vai narkomānija, vardarība pret bērniem, nerūpēšanās par viņiem, badināšana, vecāku neadekvātais psihiskais stāvoklis… Ārzemēs vēl nāk klāt bērna atstāšana bez uzraudzības. Visi šie likumi ir rakstīti ar asinīm, bērnu asinīm, starp citu… Kādus tik brīnumus nenākas lasīt par Latviju – te jukusi māte bērnus noslīcina, te cita nožņaudz, cik mazuļu katru gadu izkrīt pa logiem un nositas vai kļūst par invalīdiem, noslīkst piemājas dīkos, sadeg…
  Bet par ārzemēm – nu, ja kāds vecāks ārzemju likumus, kas attiecas uz bērniem, nespēj vai negrib pildīt, nav jau spiesta lieta braukt. Aiztaupīs daudz nepatīkamu brīžu sev un bērnam.

 11. Latviešiem ārzemēs bērnus atņem tieši tā pat iemesla dēļ, kā šeit, Latvijā. Vienkārši bizness…
  Pieļāvām viņu “tiesību un vērtību” ievazāšanu, ar to tad arī tagad jāsadzīvo.
  Neradiet bērnus, ja neesat turīgi un ar galiem attiecīgajās iestādēs!

 12. vismaz ir kartiba,nevis ka latvija kur bernus no rita izlaiz ara un vakara sak tikai meklet,ja mate un tevs nav piedzerusies.

  • Gadījumā nepārspīļē ar alkohola lietošanas pierakstīšanu visiem Latvijas vecākiem. Parasti šo novazāto “argumentu” dzird no minoritāšu mutēm.

 13. Izskatās, ka esi kārtējā kandidāte, kam bērnu noņemt – analfabētiska, pēc uzrakstītā spriežot pillā, ar pretenzijām pret “anglikiem”, bet bez pretenzijām pret sevi.

 14. Ja kad ziema,tad tie berni anglu puspliki staiga,to vini neredz!Dzemde tos bernus benifitu del,nestrada.Blausta ka traki,nedod dievs uzkliegt tam anglim,dabusi pa purnu.Dudzi staiga slimi,tagat esu pie ta pieradusi,ta it ka vajag.Arsti katastrofa,visap kartpapiri svaidas.Kadi parki,lieli,butu tur kaut ko iztaisijusi prieks berniem,normalu pievilcigu parku.Nu to angliki neredz,vienkarsi nav domu ka to visu izveidot.Nu Londona ir pavisam cita dzive,tur neizutas Rasisms.

Draugiem Facebook Twitter Google+