Latvijā
Sabiedrība

Arhibīskaps aicina uz veiksmes stāstu paskatīties citādi4


Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.
Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.
Foto-LETA

Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags otrdien, 18.novembrī, valsts svētku dievkalpojumā aicināja uz daudz apspriesto veiksmes stāstu paskatīties citādi un svinēt tieši 18.novembri, atzīstot, ka pašlaik vairāk izvirzījušies citi datumi – 16.marts un 9.maijs.

Viņš arī uzskata, ka valsts svētku nedēļā vajadzētu padomāt par nacionālā mīta rakstīšanu vai vismaz pārrakstīšanu. “Grūtus laikus cienīgi pārdzīvo stipras un vienotas nācijas, bet, kura nācija var būt stipra, kamēr pati sevi identificē ar mītu par savrupu, mūždien apbižotu bauru un kalpu tautiņu, kuras vietā visu izlemj citi. Mēs tādi neesam bijuši, neesam un nebūsim. Tam mūsu domāšanā ir jāmainās. Mēs varam. Un esam vajadzīgi Latvijai. Nenoniecināsim savu valsti par sīku un nenozīmīgu,” sprediķī uzsvēra arhibīskaps.

Viņš minēja, ka varbūt vajadzētu citādi paskatīties uz veiksmes stāstu, uz to, ko mūsu sabiedrība uzskata par veiksmīgu cilvēku.

“Latvija kā zeme nav ne maza, ne nabaga, taču mūsu dārgais, dilstošais resurss ir cilvēki. Turklāt tas ir sašķelts un sarīdīts cits pret citu. No kurienes lai ņem lieliskos cilvēkus, kas vajadzīgi Latvijai. Taču radiet kaut tam visus apstākļus, un tas sāks eksistēt. Par sasniedzamu veiksmes stāstu, rīcības programmu un neatliekamu jānosauc tas, lai pēc iespējas vairāk cilvēku, sevišķi bērnu un jauniešu, varētu no atstumtības un izslēgtības izlauzties jaunā dzīves pakāpē un realizēt savu Dieva doto potenciālu. To gribētos novēlēt mūsu no jauna ievēlētajai Saeimai un valdībai,” teica arhibīskaps.

Atsaucoties uz pašreizējo tendenci, viņš pauda, ka vērtīgi būtu, ja mūsu mūziķi un producenti radītu mūziklu par 18.novembri, kas pelna, lai to svinētu.

“Tieši 18.novembrim būtu jāiegūst daudz dziļāks iespaids uz mūsu prātu un sirdi. Tam būtu jākļūst pa īstajiem svētkiem, par nācijas stipruma un saliedētības instrumentu. Pagaidām 18.novembrim blakus un varbūt pat priekšā izvirzījušies citi datumi, kas drīzāk mudina mums citam citu ienīst,” sacīja Vanags, norādot uz 16.martu un 9.maiju.

Viņš uzskata, ka traģiskais ir nevis tas, ka cilvēki atzīmē dažādas piemiņas dienas, bet tas, ka šādā veidā iniciēti cilvēki nespēj kopā svinēt 18.novembri, lai gan dzīvojam tagad, nevis 70 gadu dziļā pagātnē.

Dievkalpojumu par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 96.gadadienai Doma baznīcā apmeklēja Valsts augstākās amatpersonas, bruņoto spēku pārstāvji, Saeimas deputāti un daudzi citi.

LA.lv