×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2014
Drukāt

Arilds Bethers: Gaismas pils – bibliotēka vai radiolokators? (29)

gaismas_pils12

Autors: Arilds Bethers

Kaut kad 20. gs 50.-70. gados kādā avīzē izlasīju briesmīgu ziņu. Ulmaņa laikos Latgalē PSRS robežu tuvumā esot uzceltas vairākas skolas, kurām robežas pusē iebūvētie logi veidoti kā dzoti, kuros var ievietot ložmetējus. Tas liecinot par buržuāziskās Latvijas agresīvajiem nodomiem pret miermīlīgo PSRS. Plānprātīgais “eksperts” vai nu nesaprata, ko nozīmē vārds “agresors”, vai arī iedomājās, ka buržuji plānojuši drīzumā skolām pierīkot riteņus vai kāpurķēdes un tad doties slaktēt miermīlīgos Staļina gvardus.

Kad portālos Oko plaņeti un Radio Golos Rosiji izlasīju versiju, ka mūsu jaunuzceltā bibliotēka vienlaicīgi varētu būt arī radiolokators, nodomāju, ka uzradušies jaunākās paaudzes eksperti – plānprātiņi.

Militārais radioinženieris Vladimirs Širins skaidro – ja noliek taisnu līniju pa globusu, nosacītais radars skatīsies ikurāt uz Irānu. Taču tas var skatīties vēl 70 grādus pa kreisi un 70 – pa labi. Pirmās redzeslaukā – Krievija un Baltkrievija. Nodomāju – prātiņ, nāc mājās!

Taču tad izlasīju Saeimas deputāta Aleksandra Sakovska (SC) skaidroto, ka baumas par objekta divkāršo izmantošanu esot radušās uzreiz, un viņš esot gandrīz pārliecināts, ka šai gadījumā, visdrīzāk, neesot dūmu bez uguns. Tad gan sapratu, ka viss ir pa nopietno, jo raugi – nopietns politiķis, tautas vēlēts deputāts taču neies ārzemju presei bārstīties ar nepamatotām un nepārbaudītām baumām.

Pēc Širina domām šis radiolokators aprīkots ar plakanām antenām, kuras nomaskētas zem jumta. Pats svarīgākais – viņš uzskata, ka spēcīgā izstarojuma dēļ ēkas apmeklētāji uzreiz sākšot justies ļoti slikti. Un tas jau ir vairāk nekā nopietni. Nav pieļaujams, ka militāru mērķu sasniegšanai tiktu iedragāta cilvēku veselība. Tāpēc ierosinu nekavējoties izveidot Saeimas izmeklēšanas komisiju visas patiesības noskaidrošanai, par priekšsēdētāju ieceļot A.Sakovski.

Mēdz teikt, ka nevajag tik daudz meklēt utis citu kažokā, bet sākt pašam ar sevi, savu iespēju robežās pašam pielikt roku cīņai ar dažādām nejēdzībām. Apņemos tā arī izdarīt.

Manā lauku mājā ir sausā ateja, nesen pirms sala atejas bedri iztukšoju. Jau tad man tā likās stipri aizdomīga. Man pilnīgi nesaprotamu iemeslu dēļ atejas bedre ļoti vecajā mājā iebūvēta austrumu pusē. Vispārzināms fakts, ka pie mums valdošie ir rietumu vēji, kas smaku nes austrumu robežas virzienā. Ļoti nedraudzīgs žests, es teiktu. Bet tikai tagad es tā pa īstam saprotu stāvokļa nopietnību – tā bedre taču ir izmantojama kā šahta ballistisko raķešu palaišanai! Tieši to arī buržuāziskie nacionālisti, visdrīzāk, bija domājuši, izbūvējot to ēkas austrumu pusē! Jo nav taču dūmu bez uguns! Esmu gandrīz pārliecināts par šo divkāršās izmantošanas plānošanu.

Drudžaini sāku domāt, ko tagad darīt. Sameklēju globusu un novilku taisnu līniju austrumu virzienā. Ar šausmām konstatēju, ka mana ateja nomērķēta taisnā līnijā caur Toržoku, neķerot Tveru un Dubnu, tieši uz seno krievu pilsētu Ivanovo. Nomērīju arī 70 grādus pa labi un 70 – pa kreisi, lai saprastu, kas pirmais parādās redzeslaukā. Pa labi pirmā parādījās komposta kaudze, pa kreisi – miesīgā sieva, kura devās uz kūti. Bija par ko aizdomāties. Padomāju un sapratu, ka viss kārtībā. Cik man kā nespeciālistam zināms, tad ballistiskās raķetes zeme – zeme un zeme – gaiss var izšaut un tad novirzīt, kur vien grib, kauču 71 grāda leņķī. Taču mana raķete ķipa ateja – gaiss – zeme, kuras degviela sastāv no skābputras, pelēko zirņu, skābu kāpostu un rūgušpiena maisījuma, lido tikai pa taisni nosprausto līniju – taisnā ceļā pāri Inčukalnam un Toržokai uz Ivanovo, tāpēc Irāna, Baltkrievija, komposta kaudze un mīļā sieviņa šoreiz var būt mierīgas, tām nekas nedraud.

Lai izvairītos no liekas starptautiskā stāvokļa saasināšanas un iespējama militārā konflikta gadījumā neizsauktu pirmo prettriecienu uz sevi (ateju), un lai arī mani nevarētu, kā teica viens klasiķis, močiķ v sorķire, esmu cieši nolēmis vispārējās atbruņošanās pakta ietvaros militāro objektu nekavējoties iznīcināt. Kā zināms, tad Skrundas lokators tika uzspridzināts. To pašu izdarīšu ar savu šahtu.

Šajā atbruņošanās aktā zināmi iebildumi varētu rasties jaunajam zaļajam aizsardzības ministram. Zaļajam nevis kā ministram, bet zaļajam kā zaļajam. Jo tā sūdu smaka pēc sprādziena būs sajūtama 50 km rādiusā, vairāk gan austrumu virzienā. Tiesa gan, tā būs nesalīdzināmi mazāka par dažādu “ekspertu” izplatīto smirdoņu.

Vai spridzināt arī jaunuzcelto Gaismas lokatoru, tas nu lai paliek Saeimas komisijas un 100 gudro galvu ziņā…

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. pamela LA,atkārtoju ! Atbildēt

  Metīsiet atkal ārā?Žēl,ka tāda avīze un tik zemiski rīkojaties!KO ES TĀDU kriminālu rakstu,cenzējamu,ja paši rakstāt par nepilsoņu izdarībām ko atļauj DP,SABs?
  Arilds uzrakstījis perfektu humora rakstu!Nevar citādi atbildēt uz psihiski neveselu ļaužu murgiem.
  Es būtu pārlaimīga,JA NATO ierīkotu Latvijā savu kara bāzi.Tas būtu drošāk par visiem eiro !!
  Gaismas pols ir perfekta būve un ir kā pērle Latvijas jauno laiku būvju vidū !!Katrs samaitāts citādi.MAN šī celtne atgādina Stikla,faktiski dimanta LATVIJAS neatkarības kalnu !Tāpēc tas nepatīk nelojāliem graždaņiem un koloborantiem!Paldies Birkertam !!

 2. Lieliskakais raksts pedeja laika!

 3. Labs raksts. Labākais ierocis pret diktatoriem un polītiķiem-ākstiem ir vienmēr bijis humors.

 4. V’irs un t’evs vienm’er visu uzzin p’ed’ejaios.Bethera kungs,vai nev’elieties “‘piestr’ad’at par atstarot’aju,kad atkal kalibr’es “‘GRAMATU DRAUGU”‘ ANTENAS? Nes’ap’es,tikai drusku s’ap’es galva un negrib’esies ‘est…toties nopeln’i’siet “‘Bauskas alus”‘3 pud..

 5. Spriedelēt par savām atejām jau var ilgi un asprātīgi, tēma autoram šķiet tuva. Bet skatoties šī Pārdaugavas Monstra virzienā (ja mazliet pakustina arī smadzenes), tomēr var rasties daži loģiski jautājumi.

  Piemēram,

  Kāpēc gadu desmitus vecs un morāli novecojis projekts ar tādu uzcītību (un neadekvātu budžetu) tiek realizēts tagad, kad pasaulē jau cik gadus aktuāli ir pilnīgi citi (daudz ekoloģiskāki) arhitektūras principi?

  Kāpēc šai ēkai dienvid-austrumu pusē nav logu, kas ir absolūti neloģiski mūsu klimatā?

  Kāpēc nav pazemes autostāvvietas, un kas ir tās vietā?

  Kāpēc tajā tiks izvietots ASV “kultūras centrs”?

  Nedod Dievs, ka tomēr mūsu politiķi būs atļāvuši pilsētas centrā iebūvēt militāru objektu. Tādā gadījumā tas var kļūt par vienu no pirmajiem mērķiem atklāta ASV-Krievijas konflikta gadījumā…

  • Tieši tā, ļoti labi jautājumi. Tieši tāpēc arī ierosināju dibināt Saeimas komisiju, kurai būtu jādod atbildes. Pēc ierosinājuma mazliet pakustināju smadzenes, un papildus Domāargalvu kunga jautājumiem man radās šādi loģiski jautājumi:
   Piemēram
   Kāpēc 1989. gadā LPSR Ministru Padome izdomāja izsludināt projektu konkursu uz pilsētas centrā būvējamu militāru objektu? Vai viņi neiedomājās par militāru konfliktu starp ASV un Krieviju (PSRS?)?
   Kā LPSR MP varēja zināt, ka Irāna 2002. gadā uzsāks savu noziedzīgo kodolprogrammu un tāpēc objekts globusā jānoliek uz vienas līnijas ar Irānas pagaidām vēl neesošajām urāna bagātināšanas ietaisēm?
   Kāpēc 70 grādos pa labi un kreisi no militārā objekta pirmās redzes lokā parādās tieši Krievija un Baltkrievija? Kāpēc, velns ar ārā, kas tā par nekaunību? Kāpēc tur neparādās kaut kas cits? Tāpēc, ka dienvidaustrumu pusē nav logu? Neloģiski. Ziemeļrietumu pusē logi ir, bet neviena rietumu valsts neparādās!!!
   Kāpēc objektā netiks izvietots Krievijas, Baltkrievijas un Irānas “kultūras centrs”?
   Bet ar savu ateju es pats kaut kā tikšu galā…

   • Man tā lēnā domāšana, tikai tagad es sapratu, kāpēc dienvidaustrumu pusē nav logu. Ulmanis taču skolām logus austrumu pusē iebūvēja. Kādam tie nepatika. Ar ko tas beidzās, visiem labi zināms. Mīļā miera labad tagad logi uz to pusi jaunajai ēkai aizmūrēti ciet, austrumu kaimiņi var justies droši. Vienīgi ar to antenu atkal iznāca nesmukums. Cerēsim, ka šoreiz izspruksim sveikā…

 6. Sakiet, ko mēs meklējam Sočos?

 7. Ģeniāli! Nupat tikai atklāju – Oko Plaņeti 19.01.2014. plkst 15-55 publicē rakstu, ka Gaismaspils varētu būt lokators, kurš taisnā līnijā notēmēts uz Irānu, bet 70 grādu leņķī arī uz Krieviju un Baltkrieviju, bet jau nākošajā dienā, 20. janvārī, Irāna paziņo, ka pārtrauc urāna bagātināšanu, kas bija domāts atombumbas izgatavošanai. Dabīgi, kāda jēga to gatavot, ja tā līdz Daugavmalai nemaz nevar atlidot, radars to pārtvertu un pieturētu jau kaut kur Imantas – Babītes –nepietur rajonā.
  Vienīgais, ko visā šajā lietā tā arī nesapratu, ir tas, kāpēc bija jātēmē arī uz Krieviju un Baltkrieviju. Visa pasaule taču labi zina, ka nav miermīlīgākas valsts pasaulē par Krieviju, nevienu raķeti tā nekur netēmē, nekas nebūtu jāpārķer. Vienīgais karš, kas mums ar Krieviju iespējams, ir šprotu karš. Vai tad tam ir vajadzīgi radari?

 8. Modernām bibliotekām pieder arī datori un visādas elekrtoniskās ierīces, par kuŗām dumjamiem maskaļiem nav pat ne jausmas. Patiesībā pasaulei gliži viens pīpis kā tie maskaļi dzīvo. Tikai lai nebāžsavu sūdaino šnauci citu pagalmā.

  Var norauties pa purnu.

 9. Nav šaubu, ka šahta jāuzspridzina, bet tikai noteikti liecinieka Sakovska klātbūtnē. Nākošā dienā Saeimā esošais deputātu skaits 99, būtu liecība, ka bīstamais objekts iznīcināts. Draudi kaimiņvalstij novērsti.

 10. Masonu templis, ko projektēja masons B. uzlikdams desmitiem miljonu latu slogu uz latvju tautas pleciem .

 11. Talantīgi uzrakstīts! Paldies!

 12. Nu ja tas monstrs Rīgas centrā tik ļoti neatgādinātu bijušo Skrundas lokatoru, tad šādu spekulāciju arī nebūtu.

 13. Super uzrakstīts.

 14. Lai nu ko mēs te runātu par tā saucamo “gaismas pili”, paskats patiešām ir atbaidošs. Kādreiz daudzi, it sevišķi visādi eksperti, ļoti bļaustījās par Maximu, kas iebūvēta Triangula bastionā un bojā Vecrīgas skatu no Pārdaugavas puses, tagad ar tā saucamo “gaismas pili” ir vēl trakāk – skārda celtne, kas atgādina kupri. Toties cik naudas tur iegrūsts un cik vēl būs jāgrūž uzturēšanā!

 15. Arilds, smieklīgs tipāžs! Kādus 5 gadus smīdināja PA padomi, tā laika ekonomijas ministrus, premjeru un prokuratūru. Bija un palika īstens repšists-visi zagļi un dīkdieņi-es nē!
  Bravo, Arild, tā turpini, jautrībai jābūt!

 16. Sis pasaules kartibu simbolizejosais nams simbolize LV solidaritati ar musu sabiedrotajiem rietumu demokratija.

 17. A ko nu?
  Mana ”šahta” ikurāt uz Stokholmu!
  Bet ja tā padomā, ko es stresoju-tur jau tādi ”zaporožeci” nedzīvo…

 18. SC partijas priekšsēdelis Uškovs jau diezgan sen atklājis publikai savu autoritatīvo vadoņa izpratni – tas esot Maxima lielveikals! Lasītmazpratējam piedodams atklājums – paša garīgo spēju augstākajās robežās. Kauns Širinam (arī SC).

 19. Paldies! Varēju no sirds izsmieties!

 20. Vajag nevis atsaukties uz “kaut kad, kādā avīzē”, bet latviešu vēsturnieka E.Andersona sarakstīto “Latvijas bruņotie spēki un to priekšvēsture” izlasīt:”(..) Igaunijas armijas vadība Latvijas kavēšanos izbūvēt nocietinājumus pierobežā uzskatīja par atklātu militārās savienības nodevību un šajā faktā saskatīja Latvijas valdības slepenu nodomu atdot Padomju Savienībai Latvijas austrumdaļu bez cīņas (582.- 584.lpp.)

 21. Vai nu muļķis vai provokātors!

 22. Jauks raksts, man patika.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+