×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
10. maijs, 2012
Drukāt

«Ārstējoties no vēža, jutos kā ļoti labā treniņnometnē» 


skulme1_ruska_6

Ik gadu apmēram 1000 Latvijas sievietes saņem šokējošu ziņu – jums ir krūts vēzis. Līdz pat 80% gadījumu sievietes zaudē vienu vai pat abas krūtis. Ziedotāju atbalsts būtu vajadzīgs ārstnieciskajai rehabilitācijai un protēzēm.


 

Silvija Skulme ir viena no TTT basketbola komandas zelta meitenēm, Eiropas junioru čempione, septiņu FIBA Eiropas kausu ieguvēja, seškārtēja PSRS čempione, TTT dāmu kluba prezidente. Pedagoģijas zinātņu doktore pēdējos 16 gadus izvēlējās māksliniecisku nodarbi – gravēšanu. Nosvinot sešdesmito dzimšanas dienu, devās priekšlaicīgā pensijā, bet pēc 10 mēnešiem saņēma baiso vēsti par onkoloģisko saslimšanu.

“Ļoti īsā laikā no mazmazītiņa graudiņa izauga tāds briesmīgs… Dr. Sarmīte Baltkāje uzreiz pateica – krūti nost!” atklāti stāsta bijusī sportiste. Tagad pagājis gads kopš operācijas, bet ārstēšanās turpinās ar ķīmijterapiju. “Pašsajūta pēc “ķīmijām” briesmīga. Sāpīgi un grūti.”

Silvija interesējusies par valsts piedāvātajām rehabilitācijas iespējām. Izrādās, Latvijā onkoloģiskajiem slimniekiem tādu nemaz nav! Sporta žurnāliste, arī bijusī TTT komandas spēlētāja Inita Kresa-Katkovska vērsās “Ziedot.lv”, kas kopā ar Latvijas izlases basketbolistēm rīko Rozā lentīšu akcijas. Šo pasākumu laikā tiek vākti līdzekļi sievietēm ar krūts vēzi.

Pateicoties “Ziedot.lv” atbalstam, Silvija nupat trīs nedēļas pavadīja sociālās integrācijas valsts aģentūras rehabilitācijas centrā SIVA Jaundubultos. “Jutos kā paradīzē vai kā ļoti labā treniņnometnē.” Dienas bija aizpildītas ar procedūrām un fiziskām aktivitātēm. Peldēšana, ārstnieciskā fizkultūra, trenažieru zāle, galda teniss, pastaigas gar jūru (3 – 5 km), sāls terapija, masāža, psihoterapija, diēta un ārsta konsultācijas. Silvija jutusies tik labi, ka šķitis – atkāpjas arī slimība. Bet tas viss tika darīts, pārvarot sāpes un ar ļoti, ļoti lielu gribasspēku.

 

Visām noderētu 
tāda rehabilitācija

Latvijas onkoloģiskā centra 5. nodaļā – cik tur sieviešu ar krūts vēzi… Viņām visām noderētu tāda rehabilitācija, saka S. Skulme. Slimnīcā taupības nolūkos pirmkārt likvidētas fizioterapeitu štata vietas. Bet vingrošana ir dzīvība.

 

Problēma ir arī krūts protēzes, kuras galvenokārt nepieciešamas zaudētās krūts svara atvietošanai. Ja mugurkauls tiek noslogots asimetriski, cilvēks neapzināti saliecas uz mazākā svara pusi. Tas rada skriemeļu deformāciju un lielas sāpes. Diemžēl valsts šīs protēzes pagaidām apmaksā tikai trūcīgajām sievietēm.

 

Krūts protēžu iegādē atsaucās kādreizējā TTT basketboliste, bijusī LR Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre-Latimira. Firma “Latimira un partneri” apņēmusies veselu gadu ik mēnesi apmaksāt kādai sievietei krūts protēzi. LOC dakteri izlemj, kurai visvairāk tā nepieciešama. Pirmajos trīs mēnešos protēzes saņēma jaunās sievietes, turklāt tās, kurām amputētas abas krūtis.

“Savu sāpi esmu daudziem izstāstījusi, un man ir sajūta, ka slimība ikreiz gājusi mazumā. Uzskatu, ka nedrīkst sēdēt maliņā un raudāt vienatnē. Aicinu sievietes uzmanīt savu veselību, regulāri pārbaudīties. Arī man likās, ka esmu pilnīgi vesela un tāda nelaime mani nekad nepiemeklēs,” atklāj optimistiskā Silvija. Viņa pateicas ziedotājiem, “Ziedot.lv”, Latvijas izlases basketbolistēm, bijušajām TTT kolēģēm, savām dakterēm Sarmītei Baltkājei, Žanetei Zvirbulei, Gunai Kreišmanei un citiem.

 

Jauna protēze – 
150 latu

Rīdziniece Kristīne (vārds mainīts) ir 48 gadus veca starojoša un sabiedriski aktīva sieviete. Sievietei krūts vēzi atklāja 1996. gadā, un kopš tā laika, viņa pati saka, notiek dzīves cīņa. Tomēr Kristīne ir stipra. Paralēli bija jāizaudzina meita, jāpamet iemīļotais treneres darbs, jāpārdzīvo vīra aiziešana no ģimenes, ko veicināja slimība.

“Esmu ticīgs cilvēks, un Dievs man daudz palīdz šajā cīņā,” apņēmīgi teic Kristīne, pirmās grupas invalīde, kuras pensija šobrīd ir 97 lati. Sieviete turpina ārstēties gan ar ķīmijterapiju, gan starošanu. Jālieto arī ļoti dārgas zāles imunitātes stiprināšanai.

 

Krūts protēze, ko saņēmusi pirms daudziem gadiem, ir nolietojusies, saplīsusi, šūta un daudzreiz lāpīta, ka vairs neatbilst izmēram. Krūšu ārējā protēze, nakts protēze, specializētais krūšturis un kopšanas līdzeklis kopumā maksā 152 latus. No savas pensijas Kristīne šīs nepieciešamās lietas nespēj iegādāties.

 

Tagad ir jauna veida krūts protēzes, kurās iestrādāti īpaši sudraba diegi ar antibakteriālu iedarbību, kas veicina vaļējo brūču sadzīšanu. Tieši tāda būtu vajadzīga Kristīnei. Šāda protēze maksā apmēram 150 latu.

Neskatoties uz slimību, Kristīne cenšas būt aktīva, nedaudz piestrādā par tulku. “Tādā veidā vēlos būt noderīga sabiedrībai,” teic sieviete, cerot uz ziedotāju iejūtību un atbalstu.

 

 

“Laimīgai Latvijai” var ziedot

ar internetbankas starpniecību mājas lapā 
www.ziedot.lv;

zvanot pa tālruni 90067009 (ziedojums viens lats);

ziedojumu kastītēs veikalos “Maxima”;

iegādājoties garšvielu trauku kolekciju “Ziedot.lv” 
Labdarības mājā K. Barona ielā 59/61, internetā 
www.laimigailatvijai.lv vai veikalos “Maxima XX” un 
”Maxima XXX”.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+