×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. jūnijs, 2012
Drukāt

Asanžs Lielbritānijā saņēmis izdošanas pavēsti

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Interneta vietnes “WikiLeaks” dibinātājs Džūljens Asanžs ceturtdien no policijas saņēmis izdošanas pavēstī. Asanžs šobrīd radis patvērumu Ekvadoras vēstniecībā Londonā.

Pavēstē teikts, ka Asanžam policijas noteiktajā datumā un laikā jāierodas iecirknī, informē Skotlendjards. Ja Asanžs nepakļausies tiesībsargājošo iestāžu prasībām, viņam draud arests.

“Tā ir standarta prakse izdošanas lietās, un tas ir pirmais solis izdošanas procesā,” skaidro likumsargu pārstāvis.

Jau vēstīts, ka Asanžs pagājušajā otrdienā lūdza politisko patvērumu Ekvadoras vēstniecībā Londonā.

Pirms divām nedēļām Lielbritānijas Augstākā tiesa noraidīja Asanža lūgumu no jauna atvērt viņa apelācijas prasību, kurā apstrīdēta viņa izdošana Zviedrijai saistībā ar dzimumnoziegumiem.

Līdz 28.jūnijam austrāliešu hakeris varēja vērsties pret savu izdošanu ar prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT).

Asanžs baidās, ka gadījumā, ja viņš tiks izdots Zviedrijai, viņš var vēlāk tikt nosūtīts uz ASV, kur viņam var nākties atbildēt uz apsūdzībām par Savienoto Valstu slepeno diplomātisko dokumentu publiskošanu “WikiLeaks” vietnē un draudēt nāvessods.

Asanžs atzina, ka izvēlējies Ekvadoru, nevis Austrāliju, jo Kanbera neesot darījusi neko, lai viņu pasargātu. Austrālijas valdība šādas apsūdzības uzskata par nepamatotām.

Asanžs Lielbritānijā bija atbrīvots no apcietinājuma pret 200 000 mārciņu lielu drošības naudu, kuru viņam bija sarūpējuši vairāki prominenti atbalstītāji.

Lielbritānijas policija pavēstījis, ka Asanžs ir pārkāpis galvojuma nosacījumus un pakļaujams arestam, ja atstās vēstniecību.

Asanžs tika aizturēts Lielbritānijā 2010.gada decembrī, pamatojoties uz divu Zviedrijas pilsoņu sūdzībām par seksuālu uzbrukumu. Pats Asanžs šīs apsūdzības noraida, lai gan atzīst, ka viņam bijis sekss ar šīm sievietēm. Asanžs uzstāj, ka dzimumattiecībās sievietes stājušās labprātīgi, bet prasības iesniedzējas uzstāj, ka Asanžs viņas izvarojis.

2011.gada februārī britu tiesa apstiprināja Asanža izdošanu Zviedrijai. Novembrī Londonas tiesā Asanžs zaudēja apelāciju par izdošanu Zviedrijai. Taču vēlāk viņš izcīnīja tiesības vērsties ar apelāciju Augstākajā tiesā.

Tomēr maija beigās Augstākā tiesa nosprieda, ka Asanžs var tikt izdots Zviedrijai. Spriedumam sekojošo Asanža lūgumu no jauna atvērt viņa apelācijas lietu tiesa 14.jūnijā noraidīja.

Asanžs tiek vērtēts pretrunīgi – ASV viceprezidents Džo Baidens viņu nosaucis par “augsto tehnoloģiju teroristu”, savukārt Asanža atbalstītāji nominējuši viņu Nobela Miera prēmijai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+