×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
1. decembris, 2012
Drukāt

ASV Senāts pauž atbalstu Japānai konfliktā par Senkaku salām

ASV Senāts vienbalsīgi atbalstījis likuma grozījumus, kuros atkārtoti izteikts Vašingtonas atbalsts Japānai tās konfliktā ar Ķīnu par Senkaku salu piederību.

29.novembrī atbalstītais likumprojekts ir pielikums Nacionālās aizsardzības pilnvarojuma likumam 2013.fiskālajam gadam, par kuru debates Senātā joprojām turpinās.

Tajā teikts, ka ASV “neieņem nostāju” jautājumā par galīgo suverenitāti pār Senkaku salām, taču vienlaikus uzsvērts, ka Vašingtona atzīst, ka tās atrodas “Japānas valdījumā” un ka kādas “trešās puses vienpusēja rīcība neietekmēs Savienoto Valstu atzīšanu”.

Likums arī atkārtoti apstiprina ASV saistības pret Japānu, kas izriet no Savstarpējās sadarbības un drošības līguma, un brīdina, ka jebkurš bruņots uzbrukums “teritorijām, kas atrodas Japānas valdījumā” izsauks atbilstošu rīcību saskaņā ar šo līgumu.

Domstarpības starp Pekinu un Tokiju par Senkaku salu piederību ilgst jau desmitgadēm, taču konflikts saasinājās šogad, kad Tokijas pilsēta izteica vēlmi salas atpirkt no to privātajiem īpašniekiem. Tas piespieda Japānas valdību paziņot par Senkaku nacionalizāciju.

Pēdējā mēneša laikā katru dienu tiek saņemtas ziņas par Ķīnas kuģu ieiešanu Senkaku teritoriālajos ūdeņos.

Abas puses publiski paziņojušas, ka atsakās atkāpties no savām pretenzijām uz suverenitāti pār Senkaku salām, kas atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas.

Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas atklājuši ķīnieši vēl XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885.gadā noslēgtā “netaisnīgā” Šimonoseki līguma rezultātā.

Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, bet Senkaku salas tad nokļuva ASV jurisdikcijā.

1972.gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt.

Interese par salām pieaugusi pēc tam, kad šelfā tika uzietas lielas dabasgāzes rezerves.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+