Publicitātes foto

Atvērs luterāņu jauno Dziesmu grāmatu – plašāku nekā agrāko 0

Ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadītu dievkalpojumu 19. septembrī plkst. 15 Rīgas Domā Latvijas luterāņi svinēs jaunās Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Dziesmu grāmatas atvēršanas svētkus, LA.lv uzzināja LELB konsistorijā.

Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Kokteilis
Vārdu maģija: ko par tevi atklāj burtu skaits tavā vārdā
Lasīt citas ziņas

Jaunais Dziesmu grāmatas izdevums tapis desmit gadus un ietver gan tradicionālās baznīcas dziesmas, gan jaunus autordarbus, tas ir nozīmīgs notikums latviešu luterāņu draudzēm. Jaunais izdevums pamazām aizstās šobrīd luterāņu draudzēs lietoto 1992. gada Dziesmu grāmatas izdevumu, kurš bija kopīgs latviešu draudzēm Latvijā un ārpus tās.

“Bībele, Katehisms un Dziesmu grāmata latviešu luterāņu ģimenēs allaž bija godā. Ar tām mācījās lasīt un dzīvot. Dievs teica – kā debesis pār zemi, tā mani ceļi ir augstāki par jūsējiem. Taču pielūgsmē zeme un debesis sastopas, saskaras zemišķais un dievišķais. Dziesmu grāmata ir ceļvedis pielūgsmē, kas prot dvēseli turp aizvest,” Dziesmu grāmatas ievadā raksta LLELB arhibīskaps Jānis Vanags.

“Jaunā dziesmu grāmata ir mūsu baznīcas pēdējo gadu desmitu attīstības ceļa liecība”, atzīst Ilze Sprance, LELB Mūzikas un liturģijas nozares vadītāja, kuras vadībā tapis jaunais izdevums. “Jau kopš 1990. gadu sākuma, atjaunojoties un pieaugot garīgajai dzīvei draudzēs, pieauga arī dievkalpošanas intensitāte un draudzes līdzdalība tajā. Līdz ar to pamazām nobrieda vajadzība pēc jaunas Dziesmu grāmatas.”

Dziesmu grāmatas 1120 lappusēs iekļautas 656 dziesmas (līdz šim izmantotajā Dziesmu grāmatā ir 585 dziesmas 951 lappusē), turklāt saturiski Dziesmu grāmata būtiski atšķiras no pašlaik draudzēs lietotās – kaut arī vairāk nekā puse dziesmu “pārceļojušas” no 1992. gada izdevuma, tomēr vairākām veikta tekstu un melodiju revīzija. Pārskatīta arī t. s. vecā Dziesmu grāmata, kas draudzēs tika lietota no 1922. līdz 1992. gadam, no kuras pārņemtas vairākas melodijas jaunā atdzejojumā. Jaunajā Dziesmu grāmatā iekļauti arī skaņdarbi no pasaules mūzikas klasikas un dziesmas no citām luteriskajām baznīcām, pielūgsmes dziesmas, latviešu tautas melodijas, kā arī komponistiem īpaši šim krājumam pasūtinātas dziesmas.

“Liturģiskais materiāls ļaus droši, ar izpratni piedalīties dievkalpojumos. Dziesmu grāmata palīdzēs veidot lūgšanu dzīvi katram pašam un ģimenēm. Tajā ir kodolīgi izklāstītas svarīgākās mūsu baznīcas ticības patiesības un sniegti padomi kristīgai dzīvei. To nebūs kauns novēlēt mantojumā nākamajām paaudzēm, taču daudz vairāk es to novēlu lietošanā šeit un tagad,” pauž arhibīskaps.

Dziesmu grāmata sagatavota LELB Bīskapu kolēģijas vadībā, piedaloties mācītājiem Jānim Bitānam, Aleksandram Bitem, Jānim Ginteram, Elijam Godiņam, Ivo Grantiņam, Atim Grīnbergam, Aināram Jaunskalžem, baznīcas mūziķiem Mārai Jermolovai, Aivaram Kalējam, Vitai Kalnciemai, Vilim Kolmam, Imantam Mežaraupam †, Inesei Paičai, Guntaram Prānim, Ilzei Reinei, Ilzei Sprancei, Atim Stepiņam †, Andrim Vītoliņam † un dzejniecei Mārai Zviedrei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.