Kultūra
Māksla

Balts sniegs, melni vilki – Latgales mākslinieku izstāde Valmierā1


Vēsma un Aivars Ušpeļi.
Vēsma un Aivars Ušpeļi.
Publicitātes foto

Ceturtdien, 5. februārī, plkst. 16 Valmieras muzeja Izstāžu namā tiks atklāta Latgales mākslinieku Vēsmas Ušpeles gleznu un Aivara Ušpeļa keramikas darbu izstāde “Orā bolts snigs, “Malny wylky” ustobā”, LA.lv uzzināja muzejā.

Vēsma Ušpele tradicionālā eļļas tehnikā uz audekla un koka glezno ziedus, cilvēkus un ainavas. Divus gadus bija viena no komandas loceklēm Aglonas Bazilikas restaurācijā. Vēsmai patīk eksperimentēt ar materiāliem, tehniskiem un vizuāliem izteiksmes līdzekļiem, izmantot senas pamatnes jaunu darbu izveidošanai. Vēsma Ušpele izstrādājusi Boņuka veidolu un kopš pirmās Latgaliešu kultūras gada balvas pasniegšanas 2009. gadā, kopā ar vīru no māla ar rokām veido galveno balvu – puisēnu ar sunīti.

Aivars Ušpelis ir viens no “Malny Wylky” brīvpodniekiem. Darbi top gan uz kājminamās ripas, gan tiek veidoti, lipinot tos ar rokām. Piecās paaudzēs podniecība ir kļuvusi kā maizes darbs, bet māls – kā izteiksmes līdzeklis. Mākslinieks ievēro tradicionālos un nelieto rūpnieciskos apstrādes paņēmienus.

Ušpeļi dzīvo un strādā Rēzeknes novada Maltas pagastā. Viņu mājas nav parastas – senās lauku ēkas līdzinās nelielam, improvizētam brīvdabas muzejam ar gludekļu un lukturu kolekcijām. Īpašu garšu sētai piešķir melnais ceplis un saimnieku senie viduslaiku kaujas tērpi.

Izstāde Valmierā apskatāma līdz 3. martam.

LA.lv