×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. novembris, 2014
Drukāt

Botāniķu biedrība piešķir gada atraduma balvu par retiem ūdensaugu atradumiem Latgalē

Foto: LETAFoto: LETA

Smalkā najāda (Najas tenuissima) - līdz šim Latvijā nezināma augu suga. (Publicitātes foto)

Latvijas Botāniķu biedrība šogad gada atraduma balvu piešķīrusi par divu retu ūdens augu sugu atradumiem Sivera ezerā Latgalē, informēja Latvijas Dabas fondā.

Balva pasniegta botāniķim Uvim Suško par smalkās najādas “Najas tenuissima” un lokanās najādas “Najas flexilis” atradumiem, kas ir nozīmīgi ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas mērogā. Šīs abas ir ļoti reti sastopamas ūdens augu sugas, jo tās aug tikai tīros dzidrūdens ezeros, un tādi mūsdienās ir arvien retāk sastopami.

Smalkā najāda visā pasaulē ir sastopama tikai 25 atradnēs, no tām lielākā daļa ir Somijā, bet divas atradnes ir arī Latvijā. Pirmo reizi smalko najādu Suško uzgāja 2006.gadā no Sivera netālu esošajā Ārdava ezerā. Šogad pētījumi turpināti un suga atrasta arī Sivera ezerā. Turpat konstatēta arī otra najādu suga – lokanā najāda. Latvijā lokanā najāda atrasta deviņos ezeros, bet visā Eiropas Savienībā – 102 vietās.

Retuma un apdraudētības dēļ abas najādu sugas iekļautas Eiropas Savienības Biotopu direktīvas aizsargājamo sugu sarakstos.
Latvijas Botāniķu biedrības ceļojošā balva “Gada atradums” ir nodibināta 2004.gadā. Balvu piešķir par īpaši nozīmīgiem floras atradumiem Latvijā.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.7
Alūksne +12.0
Daugavpils +11
Saldus +12
Liepāja +13.8
Jelgava +12
Ventspils +13.8
Limbaži +11
Madona +12
Rēzekne +11
Draugiem Facebook Twitter Google+