×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. maijs, 2014
Drukāt

Brāļu kapus plāno atjaunot uz to simtgadi nākamā gada rudenī (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Rigas Brāļu kapu galvenie vārti.

Uz Rīgas Brāļu kapu simt gadu jubileju plāno pabeigt kultūras pieminekļa restaurācijas darbus, šodien portālam LA.lv pavēstīja komunikāciju speciāliste Inga Jaunzeme-Grīnvalde.

“Fonds uzskatīs savu misiju par izpildītu, ja tiks restaurēti Rīgas Brāļu kapi un ikviens Latvijā dzīvojošais zinās triju jauniešu vārdus – Jēkabs Voldemārs Timma, Andrejs Stūris, Jānis Gavenass,” tā šodien, 12. maijā, sākot restaurēt Rīgas Brāļu kapu Noslēdzošās sienas Vidzemes – Latgales heraldiskos tēlus un strēlnieku bareljefus, teica Mirdza Stirna, RBKLVMF valdes priekšsēdētāja. Fonda mērķis ir pabeigt visu Rīgas Brāļu kapu restaurāciju līdz 2015. gada 15. oktobrim, kad tiks svinēta šī nozīmīgā kultūrvēsturiskā ansambļa simt gadu jubileja.

Restaurējamajā Noslēdzošās sienas daļā ir atainoti 19 apriņķu kapeļi (ģerboņi), kas simbolizē 250 Latvijas pagastus, septiņus metrus augstais bareljefs simbolizē latviešu cīņas garu. Sienas centrā izvietots ar vainagu apvīts zobens. Noslēdzošā sienas daļa ir izveidota no Itālijas travertīna. Restaurācijas darbus plānots pabeigt šā gada rudenī.

1915. gada 15. oktobrī Ķeizarmežā, Doma un Pētera baznīcas kapos (tagadējos Meža kapos) tika guldīti trīs varoņi – pirmie kritušie latviešu strēlnieki, kuri atdeva savas dzīvības par Latviju kaujā pret vāciešiem Tīreļpurvā. Viņu apbedīšanas vieta kļuva par pamatu mūsu tautas Svētnīcai – Rīgas Brāļu kapiem.

Kā jau iepriekš ziņots, 2013.g. izcilā latviešu tēlnieka Kārļa Zāles 125. gadu jubilejas priekšvakarā tika atklāta restaurētā Rīgas Brāļu kapu Noslēdzošās sienas pilsētu ģerboņu galerija. Restaurācijas darbi ilga divus gadus un tos veica restauratori Ivo Grauduma vadībā. Kopējās projekta izmaksas bija Ls 57 126,77 no kuriem lielākā daļa bija tautas ziedojumi 2011. un 2012. gadā LTV akcijās 11. novembrī Lāčplēša dienā un otra daļa – piešķirtais pašvaldību līdzfinansējums.

Šogad restaurācijā plānots investēt EUR 35 000. Lielākā daļa līdzekļu tika saziedota pērnā gada Lāčplēša dienas akcijā, kad LTV tiešraidē fonds saņēma 30 740 ziedotāju zvanus (Ls 27 000 pēc norēķināšanās ar Lattelecom). Fonds ir pateicīgs ikvienam, kas savu iespēju robežās piedalās Latvijas tēlniecības mākslas un mūsu vēstures saglabāšanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    3740 latus mūsu mīļajam Lattelekom! Vai viņiem nespiežas kaklā šie, galvenokārt pensionāru, saziedotie latiņi! Uzskatu, ka jebkuras kompānijas goda lieta būtu šādas akcijas atbalstīt, sponsorēt un pašiem ziedot kādus pārdesmit tūkstošus.
    Kušķa kungs jau sen un daudzkārt ir aizrādījis, ka simtgadei ar simt gadu jubileju nav nekā kopēja! To zina pat Annas tante dziļā meža nostūri, bet nezin mūsu gudrie skribenti un LA ”žurnālisti”.

Draugiem Facebook Twitter Google+