Kultūra
Mūzika

Čella svētki festivālā “Čello Cēsis”0

Publicitātes foto

Koncertzāles “Cēsis” jaunā sezona jau ceturto reizi iesāksies ar čella skaņām – starptautisko festivālu “Čello Cēsis”. No 14. līdz 16. septembrim festivālā duetā ar Vācijā dzīvojošo latviešu pianisti Laumu Skridi uzstāsies vācu čellists Daniels Millers Šots, savukārt lielkoncertā varēs baudīt itāļu čellista un komponista Džovanni Solimas azartisko čellspēli kopā ar Lietuvas nacionālo simfonisko orķestri Modesta Pitrena vadībā. Būs arī īpaša programma bērniem – šogad kopā ar čellu grupu “Da Gamba”.

 

Festivāla pirmajā vakarā, 14. septembrī, skanēs divu izcilu un starptautisku atzinību guvušu mūziķu – latviešu pianistes Laumas Skrides un vācu čellista Daniela Millera Šota – koncertprogramma. “Pirmajā vakarā klausītāji dzirdēs Vīnes dižgara Ludviga van Bēthovena opusus un līdzās tiem mūzikas romantisko elpu klausītāji izjutīs Roberta Šūmaņa un Frederika Šopēna skaņdarbos,” stāsta koncertzāles pārstāve Egija Saļņikova.

“Čello Cēsis” savus klausītājus allaž pārsteidz ar unikālām programmām un neparastām instrumentācijām. Šogad ikviens aicināts baudīt čella un sitaminstrumenta – vibrafona – valdzinošo saspēli. “Sestdienas dienas koncertā, kas notiks “Insignia” mākslas galerijā, muzikālā tēma būs tango. Tapāt kā divi partneri saplūst dejā, tā arī čells un vibrafons – dažādi pēc tembra un spēles tehnikas – kļūs par jaunu emocionālo veselumu, paplašinot viens otra iespējas un radot neparastu, agrāk neskartu skaņas paleti. Programmu veidojis pasaulslavenā orķestra “Kremerata Baltica” ilggadējs solists Andrejs Puškarevs kopsadarbībā ar čellisti Tatjanu Rediko. Tajā ietvertas gan Puškareva oriģinālkompozīcijas, gan šim īpašajam duetam pašu izpildītājmākslinieku radīti Eižena Izaī un Astora Pjacollas skaņdarbu aranžējumi. Programmu caurvīs tango raksturīgā kaislība un juteklīgā enerģija un Cēsīs skanēs tās pirmatskaņojums,” stāsta E. Saļņikova.

Savukārt dienas turpinājumā interesenti aicināti apmeklēt arī īpašu kino seansu, kurā būs iespēja noskatīties dokumentālo filmu par vienu no leģendārākajiem čellistiem pasaules mūzikas vēsturē – Mstislavu Rostropoviču.

Sestdienas vakara koncertā klausītāji varēs izjust itāļu čellista un komponista Džovanni Solima neizmērojamo māksliniecisko harismu. “Bez viņa radītajām kompozīcijām neizpaliek teju neviena čella mūzikai veltīta programma, bet Latvijā viņš viesosies pirmo reizi. “Trakais sicīlietis”, kā viņu dēvē japāņu čellists Yo-Yo Ma, pazīstams arī ar to, ka bieži koncertē neierastās vietās un uz netradicionālos materiālos veidota instrumenta. Cēsīs Solima atskaņos savas kompozīcijas “Folktales” un vienu no populārākajiem mūsdienu skaņdarbiem čellam “Violoncellez vibrez!”, kurā viņa skatuves partneris būs viens no latviešu meistarīgākajiem čellistiem Ēriks Kiršfelds. Tāpat festivāla lielkoncertā pirmo reizi viesosies arī Lietuvas nacionālais simfoniskais orķestris un tā mākslinieciskais vadītājs un diriģents Modests Pitrens,” atklāj E. Saļņikova.

Svētdien “Čello Cēsis” gaidīs savus mazākos klausītājus uz multimediālu un krāšņu koncertuzvedumu “Čella pasakas. Tuksnesis” ar čellu grupu “Da Gamba”. “Caurvīti pasakas motīviem, koncertā skanēs klasiski un laikmetīgi skaņdarbi čellam, bet bērnus gaidīs muzikāls piedzīvojums kopā ar mūziķiem, kuriem gaidāms koncerts kādā tālā tuksneša apmetnē. Apmeklētājiem būs iespēja arī pašiem līdzdarboties koncertā un kopā ar mūziķiem radīt karstās saules apspīdēto tuksneša atmosfēru,” teic E. Saļņikova.

“Čello Cēsis” uz Latviju ved pasaulslavenus čellistus. Klausītājus pārsteigs festivāla izpildītājmākslinieki, kuri plaši pazīstami uz starptautiskām skatuvēm, bet Latvijā viesosies pirmo reizi.

 

14. IX 19.00 Koncertzālē “Cēsis”

Cena: EUR 12 – 18

15. IX 14.00 mākslas galerijā “Insignia”

Cena: EUR 7

15. IX 19.00 Koncertzālē “Cēsis”

Cena: EUR 15 – 30

16. IX 13.00 Koncertzālē “Cēsis”

Cena: EUR 6 un 8.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

LA.lv