×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
26. novembris, 2014
Drukāt

Cūkgaļas cenas rūk. Tikai ne veikalā (3)

Foto - Timurs SbuhankulovsFoto - Timurs Sbuhankulovs

Āfrikas cūku mēra izplatība būtisku ietekmi uz cūkgaļas cenu izmaiņām nav radījusi. Lielāka ietekme cūkgaļas cenu samazinājumā pat par trešo daļu bijusi Krievijas noteiktajām sankcijām, lēš eksperti.

Sankciju ietekme

Kā liecina “Latvijas Avīzes” veiktā aptauja, cūkgaļai cenas ir būtiski samazinājušās un šobrīd daļa cūkaudzētāju atrodas uz izdzīvošanas sliekšņa. Viena no lielākajiem cūkaudzētājiem SIA “Ulbroka” direktors Aivars Kokts sarunā ar “Latvijas Avīzi” norādīja, ka šobrīd nozari visvairāk ietekmē Krievijas noteiktās sankcijas, nevis bīstamā cūku slimība. Iepriekš cūku cenas dzīvsvarā svārstījās no 1,35 līdz 1,40 eiro/kg, bet šobrīd cena sarukusi jau zem viena eiro par kilogramu. “Galvenokārt tas noticis Krievijas noteiktā embargo dēļ, Āfrikas cūku mēris šo situāciju maz ietekmē,” skaidro Aivars Kokts.

Arī Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) direktore Dzintra Lejniece klāsta, ka cenas ir būtiski sarukušas – jūlijā cena bija 1,26 eiro/kg, bet šobrīd – ap 0,96. Pašlaik poļi un lietuvieši par dzīvsvara kilogramu maksājot 0,88 – 0,92 eiro, bet Latvijā cena svārstās no 0,92 līdz 1 eiro. Tas esot ievērojami mazāk nekā pirms gada.

Valdībā prezentētais “Informatīvais ziņojums par pasākumiem Krievijas ekonomisko sankciju negatīvo seku mazināšanai” gan liecina, ka laikā no septembra vidus līdz novembra sākumam cūkgaļas E klases liemeņiem vidējā iepirkuma cena Latvijā pazeminājusies par 12%, bet, salīdzinot ar situāciju pirms embargo, samazinājums ir par 18%, noslīdot līdz 146,11 eiro par 100 kg. Pašreizējais cūkgaļas iepirkuma cenas līmenis nesedz ražošanas pašizmaksu.

“Situācija ir dramatiska, jo strādājam zem pašizmaksas. Uzņēmumiem ir jāpērk graudi, jāmaksā kredīti,” situāciju nozarē raksturo Dzintra Lejniece. Viņa sazinājusies ar Lietuvas kolēģi, kur situācija ir līdzīga – ražotāji jau strādā zem pašizmaksas. Āfrikas cūku mēra dēļ Lietuvā esot izteiktākas cenu atšķirības pa reģioniem, taču Latvijā tā neesot – tās ir vienādi zemas visur, teica asociācijas vadītāja.

Jāpiebilst, ka kopš 17. septembra nevienai mājas cūkai nav konstatēta bīstamā slimība, bet Pārtikas un veterinārais dienests to arvien vēl konstatē meža cūkām. Pavisam slimība skārusi 31 saimniecību un vienu fermu, bet iznīcinātas 564 mājas cūkas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Veikalos cūcim cenas tieši otrādi…pieaug!
  Kāda velna pēc audzētāji saņems pabalstu ja cenas samazina uz ” papīra” bet tirgū to pat ar mikroskopu saskatīt nevar?
  Vai neož pēc naudas notrallināšanas lielajiem audzētājiem?
  Vai tad no ārzemēm cūkgaļa vairs neienāk?Nav dzirdēts…un pie tam neviens pārstrādes uzņēmums nav uz bankrota robežas…

 2. Ja iepirkuma cenas krīt ir jāspiež uz apgrozijuma palielinājumu.Taču apgrozījuma palielinājums tiek mākslīgi nobremzēts mazumtirdzniecībā.Padomju laikos to sauktu par sabotāžu un sabotieriem klātos plāni.Tagad sabotieri uz dumjo zemnieku rēķina audzē taukus un būtu priecīgi vēl par kādam sankcijam.

 3. Randy, BR-Deutschland & Latvia, EU Atbildēt

  Ne iipashi sapratuu, kaapeec cuukgaljas cenaam veikalos vajadyeetu principaa kristies… Labi, kriits iepirkshanas cenas… nu tad brauciet, cilvji, un peerkiett laukos. Varbuut tur ir leetaak. Nezinu. Mani tas NEINTERESEE. Mn nav laika ko teereet lai brauktu 50km no Riigas uz laukiem tikai taapeec lai iepirktu kaut kaaaduu kautu siveen(maati), jo vinja uz kg esot leetaaka (var jau buut). MAN NAV PRIEKSH tam LAIKA!!!
  Man ir JAASTRAADAA!!! Man nav Laika ko vienkaarshi NOMEST ZEMEE!!! Prieksh KAM!!! Latvieti, Tu gribi BEIDZOT buut SAIMNIEKS SAVAA ZEMEEj jeb kaa………………………………………………………………………

Draugiem Facebook Twitter Google+