×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
21. novembris, 2016
Drukāt

Kanādas latvieša dzimtenei veltīts atklājums – sudrabmāli (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No Roberta Damberga izgudrotajiem sudrabmāliem var iegūt 99% tīra sudraba rotas.

Pulvermetalurģija ir sensena metāla izmantošanas tehnoloģija, kas bijusi pazīstama Senajā Ēģiptē jau 3. gadsimtā pirms mūsu ēras. Arī senie inki okeāna otrā pusē ar šo tehnoloģiju no dārgmetālu pulveriem veidoja rotas un priekšmetus. Pulvermetalurģijai attīstoties, kļuva iespējams iegūt pilnīgi jaunus sakausējumus, kurus ar tradicionālajām metodēm nevarētu izveidot. Šī tehnoloģija ļauj metāla izstrādājumiem piešķirt īpašības, kas ar citām metodēm nebūtu iegūstamas vai arī izmaksātu ļoti dārgi. Iespēja ekonomēt materiālus un enerģiju padara šo metodi ekonomiski izdevīgu.

 

Fotografē un krāj sudrabu

“Mani vecāki ir latvieši, kara laikā viņiem nācās doties emigrācijā,” stāsta Roberts Dambergs. “Caur Franciju mūsu ģimene nonāca Kanādā, kur es Helifeksā pabeidzu Dalhausas universitāti. Latvijā bieži ciemojos pie radiem un tikai te jutos kā savās īstajās mājas. Tā ir neaprakstāma sajūta, kas ar laiku kļūst arvien stiprāka. Beidzot, pirms septiņiem gadiem, atgriezos Latvijā pavisam un dzimtenei veltu arī savu atklājumu – sudrabmālus.”

Šis izgudrojums tapis vēl Kanādā tālajā 1988. gadā. R. Dambergs: “Mana māte Mirdza Griķe Latvijas Operā bija primabalerīna un Kanādā viņa izveidoja “M-me Dambergs School of Ballet”. Mans tēvs pelnījās ar fotografēšanu, bildēja studentus un arī mātes izrādes. Bizness ritēja raiti, par nopelnīto naudu nopirkām ģimenes māju. Arī man patika nodarboties ar fotografēšanu un attīstīšanu. Kopā ar tēvu pagrabā izveidojām fotodarbnīcu. Toreiz fotogrāfiju attīstīšanai izmantoja šķidrumu, kas saturēja tehnisko sudrabu. Izmantotais šķidrums mājās uzkrājās, un tēvs mani iemācīja no tā izdalīt sudrabu. Es sāku meklēt metodes tā izmantošanai. Ilgi eksperimentējot, izdevās izveidot videi un cilvēkiem nekaitīgu maisījumu, ko nosaucu par sudrabmāliem. Par sudrabu tāpēc, ka tas izveido tīra sudraba priekšmetu, par māliem tāpēc, ka to var veidot kā mālus un apdedzināt. Tomēr mans izgudrojums uz ilgiem laikiem nogūlās plauktā un nerada pielietojumu.”

 

“Silverdesign” organizē meistarklases

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Roberts Dambergs

Tikai atbraucis uz Latviju, arhitekts sāka seno ideju realizēt. SIA “Damberga dizaina studija” izplata sudrab­mālus ar zīmolu “Silverdesign” un regulāri organizē meistarklases, kurās apmāca interesentus, kā ar tiem pareizi rīkoties.

Laiks ir paskrējis uz priekšu un japāņi ir izgudrojuši līdzīgu materiālu, kas mazliet atšķiras sastāva ziņā. Dambergs piedāvā pulveri, japāņi – mitru masu. Sudraba māliem ir savas priekšrocības, jo sauss pulveris glabājas mūžīgi, mitra masa var ar laiku izžūt. Piedevām, pašam gatavojot masu, pievienojot ūdeni un spaidot to ar pirkstiem, materiālam tiek nodota daļa cilvēka enerģijas, tas kļūst personisks.

R. Dambergs: “Mālu pārtapšana sudrabā man joprojām atgādina alķīmisku burvestību, kurā zemi zeltā pārvērš uguns. Strādājot es arī pats sevi sajūtu kā daļu no māla, kas transformējas dārgmetālā. Interesanti mācību laikā vērot smaidu meiteņu sejās, kad viņas redz zemi pārtopam dārgmetālā.” Šis materiāls lēnām kļūst populārs, cilvēki, kas izgājuši kursus, grib turpināt mācības. Klases ir pārpildītas un, lai apgūtu tehnoloģiju, jāstāv rindā. Par šo paņēmienu interesi izrāda arī esošie un topošie dizaineri. Šobrīd uzņēmējs plāno paplašināt izmantoto materiālu loku un mācīt interesentiem veidot priekšmetus arī no bronzas, kapara, misiņa un pat tērauda.

 

Rotu tapšana

“Silverdesign” maisījums ir pulveris, kurš, samaisot to ar ūdeni, veido māliem līdzīgu masu. Tas ir paredzēts tīra – 99% – sudraba rotu izgatavošanai mājas apstākļos, izmantojot vienkāršus instrumentus. Sausu maisījumu var uzglabāt neierobežoti ilgi.

Rotu tapšanas ceļš ir šāds. Vispirms pulveri ievieto bļodiņā un, maisot ar karotīti, pievieno ūdeni, līdz iegūst vienmērīgu masu ar mitra māla konsistenci. Turpina mīcīt sudrab­mālus ar pirkstiem, līdz mālainā sudrabpika neplaisā, ja to saspiež starp īkšķi un rādītājpirkstu. Kamēr masa ir mitra, jāizveido priekšmets. Ja māliem ir pareizā konsistence, tos var iespiest mīkstā silikona formiņā, pirms tam formiņu apstrādājot ar kviešu miltiem. Jāļauj izveidotajam priekšmetam kārtīgi izžūt, tad to uzmanīgi apstrādā. Apdedzināšanai var izmatot gāzes degli, gāzes plīti vai mufeļkrāsniņu. Procesa nianses var aplūkot mājas lapā www.silverdesign.eu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +11.4
Alūksne +10.6
Daugavpils +12.7
Saldus +10
Liepāja +12.9
Jelgava +11
Ventspils +12.7
Limbaži +11
Madona +12
Rēzekne +12
Draugiem Facebook Twitter Google+