×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. februāris, 2016
Drukāt

Dzintara dziesmas vēsturē: Ingus Pētersona “Nav mīla jāmeklē” (1)

Arhīva fotoArhīva foto

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

1982.gada Mikrofona aptauja bija īpaša. Tas bija pēdējais gads, kad savas dziesmas iesniedza Raimonds Pauls, kurš bija uzvarējis 11 reizes. Tā bija pēdējā reize, kad es vadīju lielo noslēguma koncertu Sporta pilī, un šajā aptaujā populārāko 16 dziesmu vidū bija vairāki debitanti, kā, piemēram, “Līvi” un “Sīpoli”. Tātad parādījās roka ievirze. Tomēr arī liriskās dziesmas nekur nebija pazudušas, un to vidū bija arī Ungars Savickis ar savu “Nav mīla jāmeklē”, kas ierindojās 10.vietā. Kā jau varēja gaidīt, atvadu gadā atkal uzvarēja Raimonds Pauls ar aktiera Jāņa Paukštello izpildīto dziesmu “Cielaviņa”, kurai vārdus sarakstīja Leons Briedis, lai arī togad pavisam piedalījās vairāk nekā 60 dziesmas un kopumā par tām nobalsoja vairāk nekā 50 tūkstoši klausītāju!

Mans senais radio kolēģis Ungars Savickis strādā šeit kopš 1975.gada. Viņš ir ļoti uzticīgs savam skaņu režisora amatam. Savulaik trīs reizes atzīts par gada labāko skaņu režisoru Nacionālās radio un televīzijas padomes nominācijās. Viņš ir arī pirmais audio reklāmu izgatavotājs Latvijā. Strādājis par reklāmu producentu, rakstot mūziku audio un video reklāmām. Un, protams, bijis cieši saistīts ar estrādi. 1970. un 1980.gados viņš ir vadījis vai spēlējis tādās grupās, kā “Metronoms”, Olaines estrādes orķestris, dibinājis “Jumpravu”, bet visciešāk bija saistīts ar “Eoliku”, kam komponējis roka kantātes. Cik man zināms, tas ir pirmais šī žanra paraugs latviešu mūzikā. Visai cieša saikne viņam bijusi arī ar Ingu Pētersonu.

Dziesmas “Nav mīla jāmeklē” teksta autors ir Harijs Gāliņš, kuru mēs esam aizmirsuši, īpaši jaunā paaudze.

Viņš sen aizgājis no dzīves, nodzīvojis samērā neilgu mūžu. Harijs Gāliņš bija liepājnieks, strādājis “Liesma” izdevniecībā tepat Rīgā un sarakstījis kādus 7 dzejoļu krājumus, tāpat arī prozas grāmatas, tulkojis no krievu, lietuviešu valodas. Vienu no šiem dzejoļiem izvēlējās Ungars Savickis, un tā tapa šī skaistā dziesma “Nav mīla jāmeklē”, ko iedziedāja Ingus Pētersons.

Dziesmas tapšanas laikā Ingus Pētersons Latvijas radio otrajā stāvā strādāja kā štata darbinieks un dziedāja visu, ko piedāvāja. Acīmredzot arī šī dziesma viņam bija jāiedzied, un viņš to ir ļoti labi paveicis – tādā jauneklīgā balsī un ar puikas izjūtu. Ingus jau nekur nav pazudis un ik pa laikam priecē ar kādu uzstāšanos.

Savukārt Ungara Savicka radošais darbs galvenokārt saistīts ar radio teātri. Jaunākais iestudējums ar viņa mūziku ir Anšlava Eglīša drāma “Sandra”. Kopumā Savickis komponējis mūziku vairāk nekā 300 izrādēm, un viņa kontā ir arī ļoti daudz estrādes dziesmu.

Šodien tautā iemīļotākās dziesmas turpina apkopot “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja, kas ik mēnesi noskaidro populārākās melodijas. Šobrīd ikviens “Amigo Dzintara dziesmu” mājas lapā vai pa bezmaksas telefonu var nobalsot par sev tīkamāko dziesmu no deviņām februāra pretendentēm. Divas populārākās iekļūs finālā, lai pavasarī sacenstos par gada tautā iecienītākās dziesmas titulu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Cik smuks kādreiz bija Ingus Pētersons!

Draugiem Facebook Twitter Google+