×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
31. marts, 2018
Drukāt

Lorencs: “Reitinga cilvēks” – ideāls zobratiņš modernā kapitālisma mehānismā (3)

Lorencs_Juris2_3

Juris Lorencs

“Katra tauta dabū tādu valdnieku, kādu tā pelnījusi”. Šī senā patiesība nāk prātā, dzirdot par izmaiņām Ķīnas konstitūcijā, kas pašreizējam valsts vadītājam Sji Dziņpinam ļauj palikt amatā teorētiski neierobežotu laiku. Latvijas medijos izskanējušas bažas, ka “Ķīnā partijas varu draud nomainīt diktators”, atgādinot par Mao Dzeduna tirānisko režīmu. Bet diezin vai tāpat domā lielākā daļa ķīniešu. Ja šajā valstī pašreiz ir kāda gluži vai reliģijas līmenī pacelta mācība, tad tā ir kārtības, attīstības un ekonomiskās izaugsmes ideoloģija. To “biedrs Sji” ir spējis nodrošināt – viņa valdīšanas laikā saimniecība augusi par 7% gadā. Skaitļos tas nozīmē, ka aizvadītajos sešos gados tautas labklājība Ķīnā augusi pusotru reizi.

Ne jau tikai Ķīnā, Kazahstānā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā vai Krievijā amatpersonām patīk aizsēdēties augstos amatos. Vācijas kanclere Angela Merkele gatavojas ieņemt premjera krēslu ceturto termiņu pēc kārtas. Ievērojot to, ka Vācijā tieši premjers, nevis prezidents ir reālais valsts vadītājs, nākamā varas termiņa beigās Merkeli jau varēs salīdzināt ar padomju “ģenseku” Leonīdu Brežņevu. Turklāt Vācijas konstitūcija neaizliedz Merkelei kandidēt uz valdības vadītāja amatu vēl piekto, sesto, kaut septīto reizi.

Bet Ķīnā vērojama kāda cita tendence, kas ar laiku var kļūt par nepatīkamu, pat bīstamu atdarināšanas paraugu citur pasaulē, arī pie mums. Patlaban Ķīna ir pasaules līdere totālā cilvēku izsekošanā. Pekina, Šanhaja un citas metropoles ir burtiski nosētas ar novērošanas kamerām. Īpaša programmatūra spēj atpazīt cilvēku sejas un jau veido to ikdienas gaitu profilus – kas, kad un kur pārvietojies vai atradies. Tam visam vēl pievienojot interneta, mobilo komunikāciju un naudas transakciju kontroli, var apgalvot – Ķīnas varas iestādes par katru savu pilsoni zina pilnīgi visu. Netiek slēpts, ka ķīniešu zinātnieku sasniegumi mākslīgā intelekta jomā pirmām kārtām tikšot izmantoti tieši izsekošanā. Proti, dators spēšot prognozēt, kādu pārkāpumu mēģināšot izdarīt likumam nepaklausīgi pilsoņi. Kontrole, par ko nevarēja sapņot ne čeka, ne gestapo…

Tas vēl nav viss. Jau 2020. gadā Ķīnā tikšot ieviesta tā saucamā “Sabiedriskās uzticamības sistēma” (angliski “Social Credit System”). Tās būtība ir šāda: katram pilsonim tiek piešķirts reitings, kas nemitīgi mainās atkarībā no “pareizas” vai “nepareizas” uzvedības. Pārgāji pāri ielai pie sarkanās gaismas, nokavēji kredīta nomaksu vai interneta komentāros kritizēji valdību – reitings uz leju! Apmeklēji kompartijas organizētu pasākumu, brīvajā laikā nodarbojies ar fizkultūru vai nopirki jaunu automašīnu – uz augšu. Vēl trakāk – cilvēka reitingu var ietekmēt arī viņa draugu reitingi. Satiecies vai sociālajos tīklos komunicē ar “sliktajiem” – atkal reitings uz leju! Paredzams, ka augstu reitingu īpašniekiem būs plašākas karjeras iespējas, zemāki kredīta procenti bankā, labāka medicīniskā apdrošināšana un citas priekšrocības.

Saprotams, šāda sistēma novedīs pie totālas kontroles. Precīzāk – pie paškontroles, kas ir vēl sliktāk. Uzskata, ka ķīniešu mentalitāte, kas sakņojas Konfūcija filozofijā, šo “reitingu sistēmu” ne tikai pieļauj, bet pat apsveic. Grūti iedomāties, ka līdzīgi eksperimenti patlaban ietu cauri Eiropā vai, neskatoties uz totalitāro pagātni, pat Krievijā. Eiropā ir pārāk spēcīgas demokrātijas tradīcijas, savukārt krievu tautā joprojām jūtams anarhisma elements, vēlme dzīvot pēc “dabiskiem likumiem”. Es gan nebrīnītos, ka dažs labs Eiropas vai Krievijas politiķis kaut ko līdzīgu Ķīnas “Sabiedriskās uzticamības sistēmai” labprāt redzētu arī savās mājās. Kaut vai tāpēc, ka “reitinga cilvēks” būtu ideāls zobratiņš modernā kapitālisma mehānismā – varai paklausīgs alkatīgs patērētājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Soross un sorosīti par to tikai sapņo – par “atvērtu” un totalitāru sabiedrību, kur zemo reitingu īpašnieki jeb īpašnieki ar nepareizu viedokli un nepareiziem uzskatiem tiek ielikti cietumā.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. Latvijai arī to/tā vajadzētu? Lai nerej uz pastāvošo/pašreizējo kliķi?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+