×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
4. decembris, 2012
Drukāt

ECT liek Latvijai maksāt 6000 eiro vēl vienam slepkavam

Foto - LETAFoto - LETA

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) nolēmusi, ka Latvijai jāmaksā 6000 eiro kompensācija slepkavam par sliktajiem uzturēšanās apstākļiem Saldus rajona policijas pārvaldes izolatorā pirms apmēram desmit gadiem.

Kaspars Petriks lūdza ECT atlīdzināt viņam nodarīto morālo kaitējumu 30 000 eiro apmērā. Tiesa viņa prasību par morālā kaitējuma atlīdzību lielākajā daļā noraidīja, kompensācijā piešķirot 6000 eiro (4216 latu), aģentūrai BNS pavēstīja Ārlietu ministrijas Preses un informācijas nodaļā.

Triju mēnešu laikā no sprieduma pasludināšanas dienas pusēm ir tiesības lūgt, lai lieta tiktu nodota izskatīšanai ECT Lielajā palātā 17 tiesnešu sastāvā.

2000.gada 13.novembrī policija ierosināja krimināllietu par divu noslepkavotu vīriešu atrašanu Nītaurē.

Tajā pašā dienā Petriks aizturēts un ievietots Kuldīgas rajona policijas pārvaldes (Kuldīgas RPP) īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. Vīrietim piemērots apcietinājums, kas vairākas reizes pagarināts.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka Petriks 2000.gada rudenī bija lietojis arī vardarbību pret mazgadīgo un atņēmis tam naudu.

2001.gadā Kurzemes apgabaltiesa vīrietim par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos, zādzību un laupīšanu piesprieda brīvības atņemšanu uz 15 gadiem.

Apelācijas instances tiesa lietu daļā nodeva atpakaļ pirmās instances tiesai, kas 2003.gadā viņam par slepkavības izdarīšanu sevišķi pastiprinātos apstākļos piesprieda 13 gadu cietumsodu.

Petriks iesniedza apelācijas un kasācijas sūdzības, kuras Augstākā tiesa noraidīja.

Liepājas izmeklēšanas cietumā Petriks atradās no 2000.gada decembra līdz 2004.gada februārim. Savukārt laikā no 2002.gada jūnija līdz 2003.gada jūnijam Petriks periodiski turēts Saldus rajona policijas pārvaldes īslaicīgās aizturēšanas izolatorā.

Petriks ar pieteikumu ECT vērsās 2003.gadā. Viņš sūdzējās par cilvēka cieņu pazemojošiem apstākļiem Saldus izolatorā.

Vīrietis apgalvoja, ka apstākļi izolatorā bija pazemojoši, proti, gulta atradusies uz cietas pamatnes, nav izsniegts matracis, uz viņa ķermeņa pēc atgriešanās Liepājas cietumā konstatētas blusas un utis, kā arī nav izsniegta zobu pasta, visu diennakti kamerā degusi gaisma un ēdiens bijis nepietiekams vai atdzisis.

Tiesa atbalstīja Latvijas valdības izvirzīto argumentu, ka attiecībā uz pirmajiem diviem viņa uzturēšanās izolatorā posmiem sūdzība ir noraidāma, jo vīrietis nav ievērojis sešu mēnešu termiņu sūdzības iesniegšanai. Tādēļ ECT uzskatīja, ka sūdzība ir pieņemama tālākai izskatīšanai tikai attiecībā uz sešiem laika periodiem, kurus iesniedzējs bija pavadījis Saldus izolatorā.

ECT norādīja, ka sūdzībā minētie apstākļi sakrīt ar Eiropas Padomes Spīdzināšanas novēršanas komitejas secinājumiem par apstākļiem citos policijas izolatoros Latvijā minētajā laika posmā, kā arī atsaucās uz saviem nolēmumiem par līdzīgām sūdzībām no Latvijas.

Turklāt ECT atzina, ka Petrika apgalvojumi par sliktajiem uzturēšanās apstākļiem sakrita ar citu Liepājā ieslodzīto personu liecībām par to, ka viņš no Saldus parasti atgriezās ar zilumiem uz sāniem un viņam bija utis un blusas.

Ņemot vērā iepriekšminēto, ECT secināja, ka apstākļi Saldus izolatorā pārsniedza minimālo ciešanu līmeni.

Aģentūra BNS jau ziņoja, ka ECT pagājušajā nedēļā nolēmusi, ka Latvijai jāmaksā 5000 eiro (3514 latu) kompensācija ar mūža ieslodzījumu notiesātam slepkavam Valerijam Savičam par nepamatoti striktajiem cietuma režīma noteikumiem.

Arī šajā gadījumā pusēm ir tiesības lūgt, lai lieta tiktu nodota izskatīšanai ECT Lielajā palātā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+