×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
18. jūlijs, 2016
Drukāt

Kāpēc Latvija ir mazspējīgs ES piedēklis, skaidro ekonomists Uldis Osis (25)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

“No ekonomiskā viedokļa esam maznozīmīgs un mazspējīgs Eiropas Savienības piedēklis. Vienīgā cerība ir struktūrfondu injekcijas, bet cik ilgi?” tik skarbs ir ekonomista Ulda Oša vērtējums par Latviju, bet vienlaikus viņš atzīst, ka Latvijai bez daudzām citām priekšrocībām ir šādas: “Labas komunikācijas, ātrs internets, zinoši informātiķi un kiberkara speciālisti. Šajā jomā esam virs Eiropas vidējā līmeņa.” Intervijā ar Uldi Osi pieskārāmies gan Latvijas ekonomikai kopš neatkarības atgūšanas, gan tam, kas mūs un Eiropu sagaida nākotnē.

– Kopš 1991. gada augusta puča dienām un Latvijas neatkarības atgūšanas pagājuši jau 25 gadi. Tolaik jūs bijāt viens no atjaunotās valsts saimnieciskās attīstības programmas izstrādātājiem. Vai pilnībā apzinājāties izaicinājumus un iespējas, ar kurām saskarsies neatkarīgās Latvijas ekonomika?

– Protams, neapzinājāmies. Uz to dienu notikumiem mēs raugāmies šodienas acīm un saprotam – tur bija problēma, to vajadzēja labāk darīt tā, bet šito – atkal tā. Bet toreiz viss izskatījās pavisam citādi. Likās, ka neatkarība pati no sevis visu sakārtos un atrisinās. Bet pamatlietas mēs sapratām – nepieciešams ieviest brīvā tirgus ekonomiku, atjaunot privāto īpašumu un ļaut darboties konkurencei.

Latvija saskārās ar vairākām problēmām, no kurām pati smagākā bija rubļa zonā valdošā milzīgā inflācija, līdz pat 1000% gadā! Vienīgais risinājums bija savas naudas ieviešana. Kā viss darbosies reālajā dzīvē, neviens īsti nevarēja paredzēt. Ja mēs šodien vēlamies runāt par Latvijas ekonomikas “veiksmes stāstu”, tad par tādu var uzskatīt sākotnējo pāreju no bijušā padomju, tolaik “de facto” jau neatkarīgās Krievijas, rubļa uz jauno Latvijas rubli un tā vēlāko nomaiņu ar latu.

Tobrīd vēl valdīja ilūzija, ka izdosies “noturēt” rūpniecisko ražošanu, ka saglabāsim gan Krievijas tirgu, gan atradīsim jaunus. Latvijā nevienam nebija vēlēšanās saraut saites ar Krieviju, kas tobrīd trūka viena pēc otras. Diemžēl mūsu savstarpējā sadarbība vairs nefunkcionēja – ne ekonomiski, ne arī politiski. Vēl šodien dzird balsis, kas apgalvo – viss ticis sagrauts un izzagts, ka rūpnīcu “VEF” varēja saglābt. Patiesība ir tieši pretēja – rūpniecība tika stutēta, cik vien ilgi tas bija iespējams. Šim nolūkam izmantojām arī Pasaules bankas un Starptautiskā valūtas fonda kredītus. Žēl, ka toreiz neieklausījāmies ārvalstu ekspertos, kuri teica – atvainojiet, bet šie uzņēmumi nav dzīvotspējīgi. Mēs atbildējām – tas nevar būt, “VEF” ir mūsu lepnums, mūsu industrijas līderis! Vēl 1994. gadā “vefiņš” kaut ko mēģināja ražot, laboja vecus Vācijā iepirktus telefona aparātus un tālāk pārdeva Āfrikā. Saprotams, tas nebija nopietni.

– Vecās industrijas jau bruka visā bijušajā PSRS. Maskavas universitātes Ekonomikas fakultātes dekāns, latviešu izcelsmes ekonomists Aleksandrs Auzāns kādā intervijā apgalvoja, ka Krievija varot palaist kosmisko kuģi, bet tā neesot spējīga sērijveidā izgatavot kvalitatīvu televizoru…

– Tiešām, izskatās, ka viņi nav spējīgi uztaisīt konkurētspējīgu masu produktu. Nu, bet kosmoss – tā ir milzīga zinātnisko un tehnoloģisko resursu koncentrācija. Šādi ierobežoti projekti labi padodas tieši administratīvā ekonomikā. Centrāla, pa daļai militarizēta vadība, centrāla materiālo un finanšu resursu sadale, viens zinātniskais centrs ar vairākiem pētnieciskiem institūtiem perifērijā – un raķete lido!

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Pēdējais teikums ir kā kulaks uz acs.

 2. Vai viņš pats tam tic ????

  • Ikviens liberasts ir ticīgais – tāpēc savas bībeles mācības aktīvi propagandē. Noder izlasīt, lai ošveidīgo ticības lietas labāk saprastu:
   Tomass L. Frīdmens. Pasaule ir plakana. Īsa 21. gadsimta vēsture.

 3. Viens iemesls: “Saskaņas/VK” pārstāvji aizstāv Krievijas intereses un strādā pret Latviju.
  Otrs iemesls: Tādi oligarhi kā Dombrovskis strādā tikai priekš sevis un savējiem, Latviju atstādami novārtā.

 4. Oša kunga ultra-liberālā demagoģija, diemžēl, bet jātzīst – apstiprina vēsturnieka H.Tumana rakstīto:
  “…. Lai “restartētu” šodienas Rietumu civilizāciju, būtu nepieciešams pavisam cits, alternatīvs modelis, kura šobrīd nav, un diez vai tas var parādīties, jo tas nozīmētu, ka būtu jāatsakās no visa tā, kas šobrīd veido šīs civilizācijas pamatus – no kapitālisma, liberālisma, demokrātijas un tā tālāk. Domāju, ka tas nav iespējams. Nedz brīvprātīgi, nedz arī piespiedu kārtā.” Harijs Tumans: Tagadējās Rietumu vērtības ir radušās kristīgo vērtību nolieguma rezultātā (Aprinkis.lv)

 5. Tikai Latvijas lauki ir Latvijas nākotne! Un gaužām bēdīgi, ka tie ar katru gadu paliek arvien tukšāki un tukšāki. Tā ir liecība tam, ka pakāpeniskā Latvijas centralizācija var novest pie Jūsu minētā piemēra – Romas impērijas – Eiropas Savienības, Latvijas sašķelšanās un pašiznīcināšanās, kuras pirmās pazīmes var jau tagad novērot. Latvija atrodas EU nomalē. Manuprāt tas ir gan labi, gan slikti. Labā ziņa – tā veido savu savdabīgu kultūrvēsturisku vidi, kas ir mazāk skarta no multikulta, no dažādu kultūru kopdzīves jeb simbiozes, kas ir novērojama viscaur Rietumos un uzņemas kultūras funkcijas, līdzās tautas kultūrai un lietišķai mākslai. Latviju mazāk ietekmē arī Eiropā novērojamā lietu, cilvēku nonivelēšanas un novienkāršošanas pieeja, kas notiek, kad daudz cilvēku dzīvo vienviet, un kas palīdz izdzīvot un sadzīvot, un ietaupīt naudu. Bet ne vienmēr tas ir īstais ceļš pie indivīdā slēptā potenciāla atklāšanas un attīstīšanas. Slikti – saņemt informāciju pēdējam vai caur starpniekiem,- tam informācijas tehnoloģiju laikmetā bieži ir izšķiroša nozīme. Tomēr igauņi ar Skype izgudrošanu pierādīja, ka jaunās tehnoloģijas var tikt izgudrotas arī provincē!

  • Tak’ to visiem šitajiem ultra-liberālās ideoloģijas apsēstajiem ošiem, kehriem, godmaņiem un repšikiem, kuri vēl šobaltdien’ apgalvo, ka “pamatlietas sapratuši / t” vēl 90. gadu sākumā stāstīja Andrejs Eglītis:
   ” Zemnieks. Zeme. Valsts. Tie ir trīs pamatelementi, pie kuriem mēs turamies. Kā viens no šiem elementiem saļogās, divi nav spējīgi tālāk dzīvot. Ja mēs nevaram zem kājām just savu zemi un mums mūsu zeme nedod maizi vairs, kā tas bieži tagad notiek [rapši-?], tad mēs nevaram kā tauta, kā valsts vispār pastāvēt. Kas tad lai mūs pasaulē baro? Cik ilgi vēl dzīvosim ar izstieptu roku? Mūsu zeme mūs ir barojusi nezin cik gadus. Zeme mums ir kā Dieva galds.” LA, 30.07.1994.
   P.S. Izpārdod savu vietu pie “Dieva galda” – to ošveidīgie prot un dara, bet reāli attīstīt nevarēja un nespēs – tam vajadzīgs pilnīga savas apziņas apvēršana, pamatlietu apjēgšana.

  • Arī igauņi ir atkarīgi no bagāto rietumvalstu materiālās palīdzības, bet viņi prot domāt, raugoties nākotnē, t.i. ieguldīt zināšanu apguvē valsts pārvaldes sakārtošanai un uzlabošanai, nevis tikai dūmu detektoros vai mikroautobusos skolām, vai nekvalitatīvā Stradiņu slimnīcas jaunbūves projektā, kas tiek būvēts biezajiem, kur vienkāršiem mirstīgajiem atliek vien atstiept kājas turpat Stradiņu slimnīcas pagalmā vietu trūkuma dēļ vai mājās. Kādiem mērķiem naudu izdot vai ieguldīt ir atstāts pilnīgā valdības ziņā, jautājums tikai, – vai tas ir sevi attaisnojis? Austrieši ir labs veiksmes piemērs, viņi dzīvo Alpu kalnainā zemē, nebūt ne no pateicīgākām, lauksaimniecībā izmantojamām vietām Eiropā, taču viņi vēl joprojām turpina kopt savas tradicionālās vērtības, domājot par ekoloģisku zemes apstrādi, senu šķirņu pavairošanu ar pašaudzētām sēklām, rūpēs par kultūraugu daudzveidību un līdzsvara dabā saglabāšanos, un zemes nesto augļu tradicionālu un ekoloģisku pārstrādi. Viņi saprot, ka nav viņiem iespēju izvērsties plašumā, tāpēc viņi izvēlas kvalitāti, ilgtspējīgu saimniekošanu un tradīcijas t.i. savdabību un atrod savu nišu ne tikai pašmājās, bet arī Eiropā un pasaulē. Tas ir realizējams tikai savstarpēji sadarbojoties! Ar to nevar kļūt stāvus bagāts, bet nodrošināt dzīvi ģimenei un īsta ( autentiska ) seņču mantojuma nodošanu nākošām paaudzēm gan! Un vai tas ir maz?!

 6. kapec lv infotelpaa koordineti un netrauceti tiek izplatita krievijas teroristu propaganda,kas regulari vertsa uz LV noniecinashanu?

  • “Latvija saskārās ar vairākām problēmām, no kurām pati smagākā bija rubļa zonā valdošā milzīgā inflācija, līdz pat 1000% gadā!”
   ================================================================
   Ja trīs “dziesmotās revoļūcijas” gadus (1988-1991) auseklīši staigāja dziedādami pa mītiņiem, tad sekas bija milzīga inflācija. “Sabrukums sākas galvās,” kā izteicās prof. Preobraženskis (“Suņa sirds”)

 7. Troļļi žonglē ar pareiziem faktiem NEPAREIZĀ interpretācijā.
  To aplamo politiku realizēja kremļa kadri, iefiltrējušies Latvijas pārvaldē.
  Plus rašes algai vēl saņemot “na lapu” koruptīvo naudu no ārzemju konkurentiem, kam Latvijas attīstība tikai traucētu.
  Fakts.

  • Lai būtu pareizā interpretācija, ir jārīko politinformācija.
   Pirms skatīties kinofilmu “Ilgais ceļš kāpās”, ir jānoklausās politinformācija, citādi būs nepareiza interpretācija.

 8. Pilns ar krievu troļļiem.

  Vate, puc, būdā!

 9. Nebija te paredzēta nekāda uzplauksme un attīstība. PSRS (tai skaitā arī Latvija, protams) tika sakauta un sagrauta Aukstajā karā. Latviešiem iestāstīja, ka šī posta aina ir “atmoda”. Bet vinnētāji tik gaidīja, ka sabruks arī Krievija un nu varēs sākt brīvi grābt Krievijas dabas resursus. Tomēr Krievija, kā par brīnumu, nesabruka. Un tikai tad savāca zem NATO un ES valdījuma tādus, kā Latvija, un sāka veidot tur armijas bāzes un sanitārās zonas. Bez tam radīja tirgu Eiropas nelikvīdām precēm, aizdeva naudu to iegādei un deva iespēju parādus atstrādāt Eiropas bagātajās valstīs, atstājot tām arī pievienoto vērtību.

 10. Krievijas latvieši esot atnesuši svešu ideoloģiju, tradīcijas, mentalitāti – toties no Amerikas atbraukušie 4.maija republikā parādīja un turpina uzskatāmi parādīt ko “progresīvu” – ikviena liberasti sirdij tīkamo:
  “Neskaitāmi nekustamie īpašumi un uzņēmumi tiek pārdoti Krievijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem, (..)
  Īpašs sarūgtinājums ir uzzinot, ka māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene.” Sociālantropoloģe [D.Beitnere-LaGalla] : Izpārdot savu zemi ir netālredzīgi (LA, 16.11.2015.)

  • Toties Amerikas latvieši atnesa mums ideoloģiju, kura saucās: “Nu tik mēs te tiem krieviem sadosim!”.
   Un iešāva mums kājā.

 11. Un par raķetēm Oša kungs pārāko muļķi laiž – pretējā gadījumā 4.maija republikā sen būtu inženiertehniskie kadri izaudzināti (izglītības sistēma), apmācīti – un būtu spējīgi piedāvāt kādus konkurentspējīgus risinājumus ES Kosmiskajai aģentūrai vai pat ASV priekš lidojumu uz Marsa! Noder atcerēties sasniegto Latvijā – no saviem priekštečiem, kuri sāka pēckara laikā no “nulles”:
  “Kā tas varēja notikt, ka krievs bija pirmais pasaules telpā. Cilvēku izšaut kosmosā varēja gan krievi, gan amerikāņi. Bet dabūt atpakaļ uz Zemes nebija iespējams. Pasaulē neeksistēja viegls materiāls nolaižamajam aparātam, kas varētu mehāniski izturēt triecienu pret atmosfēru, tūkstošgrādīgo sakaršanu, piedevām izolēt kosmonautu ārkārtīgi augstās temperatūras dēļ, šķērsojot atmosfēru. Tādus materiālus izstrādāja Latvijas Zinātņu akadēmijā. Daudzi latviešu zinātnieki saņēma slepenās valsts prēmijas. Visbeidzot Latvijas Zinātņu akadēmijas toreizējais prezidents akadēmiķis Aleksandra Mālmeisters saņēma darba varoņa Zelta zvaigzni. Viņam piešķīra arī kosmonautikas pioniera latviešu izcelsmes zinātnieka Frīdriha Candera prēmiju.” Zigurds Mežavilks:”Pirmais cilvēks pasaules telpā un latvieši” (Diena.lv)

 12. Tapec ka valsti vada izzadzeji jau 25gadu garumaa

 13. Graut – tas nav celt..
  Kārtējo reizi auseklīši – grāvēji un prihvatizatori – gaišās Rietumkrātiņa nākotnes solītāji – muļķi laiž.
  Zīmīgs raksts par “stutēšanu” atrodams žurnāla Kapitāls 2012.g. septembra nr.: “Deficīta Straume. Kā LPSR
  izdevās izveidot uzņēmumu, pēc kura ražojumiem tiecās visa PSRS, SEPP un arī daža kapitālisma lielvalsts.
  …1994.gada maijā kā noslēdza elektrību, tā arī viss beidzās.”

 14. Suds ne ekonomists.

 15. Par Somiju – liela daļa viņu ekonomikas attīstījas pateicoties sadarbībai ar Krieviju, zinu kāda panika valdija Somijā , kad deviņdesmitajos pazuda loti daudzi sadararbības līgumi ar Krieviju.

 16. par VEF u muļķības- mums jau bija telefoni ar zvanitāja numura noteicēju , kamēr Eiropā tas vēl bija brīnums.

 17. Tātad – nekādas ekonomikas te vairs nebūs. Būs armijas bāzes, un bruņuvilciens ar raķetēm braukās šurpu turpu pa jauno dzelzceļu.

 18. Ja jau filozofē pēc formulas nav laukos cilvēku, nav problēmu, tas pats purvā vedējs vien esi, kas ir to darījis pēdējos 25 gadus. Kas tu vari būt par ekonomistu, ja neesi sapratis, ja nauda tiek pumpēta laukā no jebkura reģiona, tur nekas attīstīties nevar. Tā tas ir ar Āfrikas valstiņām, tā tas ir ar Latviju. Āfrikā izved derīgos izrakteņus, pie mums lielveikalu ķēdes un bankas iegūto naudu. Bez naudas nekas nenotiek. Tagad vēl masveidā tiek izpārdota Latvijas zeme, kur nestāv malā ar valsts vīreļi. Un neviens šeit leiputriju netaisās radīt. Tas bija jāļauj pašiem iedzīvotājiem, bet nekā. Tirgošanos lauku iedzīvotājiem aizliedza, visu produkciju tikai uzpircējiem, laukus sagrāva. Kā pats raksti, rūpniecību noturēt nespējāt, laukus sagrāvāt tīšā prātā. Un kas palika pāri – stulba filozofija.

 19. Latvijas galvenā nelaime ir Eiropas savienība. Tā mums ne nieka nepalīdzēja, kad Krievija bloķēja mūsu lauksaimniecību, tā arī tagad nesniedz adekvātu palīdzību, kura visvairāk vajadzīga mūsu lauksaimniecībai. ES varēja palīdzēt mums saglabāt rūpniecību, bet to nedarīja. ES valdošā ir labējā liberālisma ekonomiskā domāšana, kas valsts lomu ekonomikā noniecina līdz nullei, bet tas ir ārkārtīgi kaitīgi visai Eirosavienībai kopumā un nākotnē draud ar milzu nepatikšanām, jo iznīcina Eiropas savienības iekšējo tirgu, rada traģisku bezdarbu.

Draugiem Facebook Twitter Google+