×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
9. maijs, 2017
Drukāt

Juris Ciganovs: Finiera Reihstāgs kā ideoloģijas sastāvdaļa (8)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pirms 72 gadiem padomju sarkanā armija ieņēma Berlīni, padomju karaspēkā kritušo un ievainoto skaits bija pāri par 350 000 cilvēku. Staļina dotais uzdevums bija pēc iespējas ātrāk ieņemt Vācijas galvaspilsētu, nerēķinoties ne ar kādiem zaudējumiem. Pirms kāda laika arī Krievijā vēsturnieki sāka uzdrošināties rakstīt, ka Berlīni ieņemt un karu pabeigt varēja arī bez tik lieliem cilvēku zaudējumiem. Pie tā ir vainīgi padomju karavadoņi, kuri par varītēm centās izkalpoties Staļina priekšā, kurš no viņiem pirmais ieņems “Hitlera midzeni” un varēs salutēt par savu uzvaru, kā arī par to, ka padomju karavīri ieņemtajā Eiropā nav izturējušies kā cildeni atbrīvotāji. Šodien Krievijā runāt par padomju militāro vadoņu nemākulību un padomju karavīru izdarībām Vācijā, Polijā un citur t. s. Lielā Tēvijas kara laikā vairs nav pieņemts un par to pat draud ja ne gluži “kroņa nams”, tad darba zaudēšana un vispārēja izķengāšana dažādos Kremļa kontrolētajos plašsaziņas līdzekļos. Savukārt “padomju karavīra atbrīvotāja” kults vēršas plašumā. Dažreiz iegūst pat pavisam dīvainu veidolu.

Piemēram, nesen, aprīļa beigās, netālu no Maskavas simtiem cilvēku ņēma rokās Otrā pasaules kara ieroču imitāciju un triecienā ieņēma Berlīnes Reihstāgu. Ne gluži pašu Reihstāgu, bet turpat Piemaskavas pakalnos uzbūvēto Vācijas galvenās mītnes finiera imitāciju – tā bija tapusi dažus mēnešus pirms tam. Atšķirībā no oriģinālās ēkas šis finiera namiņš nodedzināts netika, jo to paredzēts izmantot Krievijas Aizsardzības ministrijas jauniešu pusmilitārās organizācijas “Junarmija” (“Jaunatnes armija”) treniņiem. Šo Reihstāga ieņemšanu vēroja arī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, arī pats koka Reihstāgs uzbūvēts par Krievijas Aizsardzības ministrijas naudu šīs pašas ministrijas pārziņā esošajā īpašumā – parkā “Patriots”, kur vēl esot sabūvēti visādi partizānu bunkuri, tranšejas un kas tik vēl ne. Militārās izrādes un kauju imitācijas mūsdienās kļūst arvien populārākas, un tas ir veids, kā vēsturi padarīt vizuālāku un interesantāku sabiedrībai, par to šaubu nav, bet… Krievijā vēsture ir valsts politikas sastāvdaļa, arī šādi šovi ir ar skaidri redzamu ideoloģisku saturu, tiek darīts viss, lai uzsvērtu Krievijas pārākumu pār citām tautām, nerēķinoties ne ar ko. Vācijas politiķu pamatoto sašutumu par viena no savas valsts simbola – Reihstāga – noniecināšanu un izķēmošanu Krievijas varas iestādes nodēvēja par nacisma slavināšanu. Drusku citos vārdos, tiesa. Vācijas puse gan tikai mēģināja iebilst, ka šādā veidā Krievija demonstrē savu neviennozīmīgo attieksmi pret pārējo pasauli. Eiroparlamenta deputāts no Vācijas Elmārs Broks uzsvēra, ka tas ir “nepieņemams agresijas akts” un “militārie draudi, un, pat ja tas tā nav, tad vēsturiskās paralēles ir acīmredzamas”. Vēl vairāki Eiropas politiķi izteica viedokli, ka “Piemaskavas Reihstāga” uzcelšana var ļaut Krievijas sabiedrībā atdzimt vecajiem stereotipiem un radīt negatīvu Vācijas tēlu. Tiesa, Vācijas, Amerikas, Ukrainas, Gruzijas, Latvijas, Igaunijas, Lietuvas utt. negatīvā tēla radīšana iet vaļā pilnā sparā, atliek pavērot pēdējā laikā tapušās Krievijas filmas, palasīt Krievijas ziņu portālus, ielūkoties dažās Krievijā izdotu grāmatu tirgojošās Rīgas grāmatnīcās.

Jā, bet laikam jau šāda nerēķināšanās ar vēstures patiesībām un citu valstu jūtām ir Krievijas būtība. Jo, raugi, vai mēs varētu iedomāties, ka kādā Parīzes priekšpilsētā tiktu uzbūvēts finiera Kremlis un vēstures rekonstruktori 19. gadsimta franču armijas tērpos to nodedzinātu, imitējot Napoleona karaspēka 1812. gada izdarības ieņemtajā Maskavā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze
  CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze CENZORI.la-vīze

 2. Прибалтика практически всю свою историю была геополитическим карликом и вся история ее существования связана со сменой хозяев. Вот эта статья, очередная попытка лизнуть. Говорить о каких-то массовых изнасилованиях немок просто бредово. Конечно, такие факты наверняка были, но учитывая, что СССР потеряли в той войне боевых потерь 8-10 миллионов и 20 миллионов гражданских, то какие-то изнасилования, это капля в море в сравнении с тем, что натворили немцы в России, Украине и Белоруссии. Автор узколобый и ничтожный дилетант.

  • nemelo, trolli ! Atbildēt

   melīgais kremļa trollis melo ka ausis kust !
   ESMU DZIRDĒJIS savām ausīm no krievu cilvēka, kas pats piedalījās Berlīnes ieņemšanā, par daudzu viņa “kolēģu” izdarībām ar civiliedzīvotājiem, īpaši sievietēm.
   Par dārglietu, pulksteņu, mākslas priekšmetu nolaupīšanu gaišā dienas laikā stāstīja viņš un tagad pilns krievijas internets…

   • Несчастный карлик! Он слышал?! Надо же. Бабки на базаре тоже много чего говорят. Например, говорят, что ты пидар и что ешь детей! А что, тоже правда?

 3. Вопросы для господина историка. А разве в Латвии история не является частью государственной политики и идеологии? А когда ваши нацики в детские сад приходили в нацисткой форме и со шмайсерами, это было правильно и нормально? Ну, аж в очередной раз раздувать миф о, якобы, массовых зверствах солдат красной армии, это вообще ниже всякой критики. Настоящий историк до такого откровенного извращения фактов не должен опускаться.

 4. tomēr satraucošākais ir tas, ka šajā “ieņemšanā” piedalījās jaunieši Krievijas, Baltkrievijas un Latvijas!

 5. Vispār autoram vien taisnība ir tajā, ka “Reihstāga ieņemšana” maigi izsakoties ir bezgaumīgs un izaicinošs pasākums.
  Citādi autoram derētu pamācīties vēsturi, jo:
  (1) Reihstāga ēka nebija vis “Vācijas galvenās mītne”. Bērnībā es arī domāju, ka tieši tur atradies Hitlera bunkurs. Taču tas atradies zem Jaunās valsts kancelejas ēkas kādu kilometru no Reihstāgas. Reihstāgā pēc tā nodedzināšanas 1933. gadā nenotika nekādi politiski pasākumi (pāris izstāžu vien) bija tikai nocietināts cietoksnis, kuru lai ieņemtu krieviem vajadzēja veselu nedēļu.
  (2) Kremlis 1812. gadā netika nodedzināts. Maskavu sadedzinājuši paši krievi. Un tieši no Kremļa mūriem Napoleons raudzījās uz degošo Maskavu. Ja Kremlis tiktu nodedzināts, tad tur vispār nepaliktu ne vienas pils un ne vienas baznīcas ar vēsturiskajiem interejeriem.

  • KHM, ты удивляешь своей наивностью. Конечно в Генштабе Советской армии не знали, о том, что штаб немцев находился в другом месте… )) Рейхстаг – это символ государственности и его взятие, это как взятие Кремля! Если кремль не взят, город(страна) не завоеваны. Что касается, показушности, то латвийцам, как и французам, голландцам, чехам и многим другим европейским народам, проигравших войну практически без сопротивления, конечно не понять, что значит потери в 30 миллионов. Для них вся война заключалась в ожидании победителя. А в России, и это не образное выражение, в каждой семье есть раненые или убитые в ходе той войны, и все что связано с теми событиями, не кремлевская пропаганда, а общенародное осознание подвига того поколения.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Tev vēl jāpaaugas!

Lai runātu par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām, “jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm”, taču šobrīd ministre legalizēšanu nevarot atbalstīt, tā aģentūrai LETA sacījusi veselības ministre Anda Čakša.

Arī Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis uzskata, ka Latvijas sabiedrība pagaidām nav sasniegusi nepieciešamo izglītības un attīstības līmeni. Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl “nedaudz jāpaaugas”, paužot personīgo viedokli, aģentūrai LETA sacījis onkologs, piebilstot: “Marihuāna varētu būt labāka nekā alkohols, kas mūsu sabiedrībā ir populārs produkts.”

Latvijas politiķu vidū diskusijas par šo jautājumu atsākušās pēc tam, kad Gruzijas Konstitucionālā tiesa jūlija nogalē lēma par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+