×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2015
Drukāt

Garezers – latviskuma sala Amerikā. Lielākais ārzemju tautiešu centrs svin 50 gadu jubileju (3)

Foto - Ārijs Liepiņš, Vilnis Trops, Edvīns Erkmanis, Dace Kokareviča un Ēriks BlumbergsFoto - Ārijs Liepiņš, Vilnis Trops, Edvīns Erkmanis, Dace Kokareviča un Ēriks Blumbergs

“Kas ir Garezers? Mēs esam Garezers!” – šī jubilejas sarīkojuma devīze ir tuva un saprotama daudziem tūkstošiem Amerikas un arī Kanādas latviešu, kuri pusgadsimta laikā ir tikušies vasaras nometnēs, mācījušies Latvijas vēsturi un kultūru sešu nedēļu nodarbībās vasaras vidusskolā, sportojuši, lūguši Dievu, dziedājuši, dejoši, ballējušies un atraduši draugus visam mūžam.

Bet tiem, kas nekad nav bijuši ASV vidienē, izstāstīšu, ka Mičiganas štatā, kurā daba atgādina Latvijas dabu un kura teritorija ir lielāka par Latviju, atrodas daudzi ezeri. Viens no tiem – “Long Lake”, tulkojumā no angļu valodas – Garezers. Jauks ezers, kurā dzīvo zivis un bruņurupuči, krastmalā aug ozoli un skraida burunduki, un peldoties brīžam šķita, ka esmu Baltezerā vai kādā citā jaukā Latvijas ezerā, kura krastos atrodas skaistas vasaras brīvdienu mājas.

Taču Garezera vārds ir dots arī 68 hektārus lielai teritorijai, kas pieder latviešu dibinātai bezpeļņas akciju sabiedrībai, kurā akcionāri ir kā latviešu kristiešu draudzes, “Daugavas Vanagi” un citas organizācijas, tā privātpersonas. Garezerā atrodas vasaras vidusskolas mācību centrs, bērnu nometnes mājiņas, pludmale, “Dziesmu leja”, pēc Gunāra Birkerta projekta tapusī Brīvdabas baznīca. Der apmeklēt arī Osvalda Grīna tautas mākslas muzeju un Klinklāva mākslas galeriju, un Skautu un gaidu muzeju, un bibliotēku. Ir arī sporta laukums un laukums mednieku šaušanas treniņiem.

Uzņēmīgā trijotne

Garezerā atrodas piemiņas plāksne mācītājam Vilim Vārsbergam, kuru Latvijā atceras kā Latvijas Universitātes 90. gados atjaunotās Teoloģijas fakultātes dekānu. Uz plāksnes rakstīts, ka viņš bija Garezera dibinātājs, kura vīziju par latviešu centru ar devīzi “Dievam un Latvijai” turpina īstenot nākamās paaudzes. Pārliecināts par šāda centra nepieciešamību, mācītājs Vārsbergs 1964. gadā atrada šo īpašumu – toreizējo amerikāņu gaidu vasaras nometni – un iedvesmoja ASV vidienes apgabala latviešu draudzes iegādāties un dibināt Latviešu centru – Garezeru.

Vārsberga atraitne Birutas kundze atminas, ka liela loma pārliecināšanā par šī īpašuma nepieciešamību bija arī prāvestam Pāvilam Ķirsonam. Organizāciju īpašuma pirkšanai nodibināja Vilis Vārsbergs, namsaimnieks Verners Treimanis, kurš Amerikā dzīvoja jau kopš 1905. gada, un arhitekts Gunārs Gruzdiņš. Sekoja vienreizēja latviešu indivīdu un organizāciju atsaucība, Garezeram kļūstot par lielāko latviešu izglītības un sabiedrisko centru ārpus Latvijas.

Viļa un Birutas meita mācītāja Anita Vārsberga-Pāže piemetina, ka savulaik tētis, mammai nezinot, bija ieķīlājis ģimenes automašīnu, lai nopirktu traktoru, kas noderēja būvdarbos. “Toreiz nevienam nenāca prātā, ka šis centrs turpinās pastāvēt 50 gadus!” saka Anita.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Nevis Garezers, bet Gaŗezers.

  2. Kaut mums būtu vairāki Garezeri.

  3. Vairāk kā simts GVV vidusskolas skolēni ir aicinājuši Kristapu Porziņģi apmeklēt Gaŗezeru, lai iepazīstinātu viņu ar latviešu centru. Slavenais treneris Valdemārs Baumanis, kas vadīja leģendāro Sapņu komandu 1935, iesāka basketbola tradīciju Gaŗezerā. GVV skolēni ar nepacietību gaida tikšanos ar tikko NewYork Knicks komandā iekļuvušo latviešu basketbolistu Kristapu Porziņģi.

Draugiem Facebook Twitter Google+