×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. novembris, 2013
Drukāt

IeM valsts sekretāre: palielinot glābēju skaitu, traģēdija būtu lielāka (11)

Foto-LETAFoto-LETA

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane pašvaldībai piederošās ēkas Gogoļa ielā, kurā atrodas Valsts policijas iecirknis, apmeklējuma laikā, lai novērtētu padarīto īpašuma uzlabošanā un pārrunātu par turpmāko sadarbību 2013. gadā.

Lai arī daļā sabiedrības valda kritiska attieksme pret glābšanas darbiem Zolitūdē sagruvušajā lielveikalā, Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane uzskata, ka glābēji ir darījuši visu iespējamo, bet, palielinot glābēju skaitu, vien būtu lielāki traģēdijas apmēri.

23.novembrī intervijā telekanālā LTV amatpersona pastāstīja, ka pēc katras traģēdijas glābšanas darbi tiek profesionāli analizēti un tas neizpaliks arī šoreiz. Ugunsdzēsēji darījuši visu iespējamo, lai glābtu cilvēku dzīvības.

Glābējiem nebija iespējams darīt vēl vairāk, lai operatīvāk organizētu glābšanas darbus un glābtu dzīvības, uzskata amatpersona. Viņa atgādināja, ka traģēdija notikusi ierobežotā vietā – tā nav hektāriem plašs laukums, kam var piesaistīt no visām pusēm iespējami daudz tehnikas un simtiem cilvēku.

Ugunsdzēsēji pamatdarbā izmanto roku spēku un lāpstas, lai pārcilātu būvgružus un smagus materiālus. “Tas ir fantastiski smags darbs un nenotiek ātri. Tā ir maza vieta, kur apgriezties,” piebilda valsts sekretāre.

Lai arī daudzi glābēji un karavīri bija gatavi doties palīdzēt, Pētersone uzsvēra, ka ikviens speciālajos dienestos iesaistītais saprot, ka koordinācija un disciplīna šādā traģēdijā ir pats galvenais un veikala gruvešos nevar sūtīt simtiem glābējus.

“Es domāju, ka cilvēki, kas ir dienestā, gan militārajos spēkos, gan Valsts policijā, ļoti apzinās, kas ir komanda un darbu vadītājs. Tieši koordinācija ir pats svarīgākais šajā brīdī. Vistraģiskākais notiktu, ja visiem tiktu atļauts iet: dariet, ko varat, palīdziet. Tad mēs noteikti būtu pie lielāka skaita upuru, un tas nav pieļaujams. Tāpēc šī disciplīna ir pats svarīgākais, lai cik no malas varbūt liktos, ka tas palēlina darbus un rada iespaidu, ka kaut kas netiek darīts profesionāli,” uzsvēra Pētersone-Godmane.

Neskatoties uz to, ka glābēji zaudējuši trīs savu biedru dzīvības, IeM valsts sekretāre dzirdot pārmetumus no politiķiem vai aizdomas par to, vai tiešām glābēji nevarēja rīkoties savādāk. “Es vakar Ministru kabineta sēdes laikā un pēc tam interneta portālos redzēju Bordāna kunga (tieslietu ministra Jāņa Bordāna) aicinājumu izvērtēt ugunsdzēsēju darbību un vērtēt, vai viss noticis pareizi,” piebilda amatpersona.

Ikreiz pēc lielām traģēdijām sabiedrībā, tostarp, starp politiķiem, parādās diskusijas par atbilstošo finansiālo nodrošinājumu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam. Pētersone-Godmane minēja kādu paradoksu: “Mēs esam pateicīgi par to daļu, kas saņemta no valdības par depo celtniecību un autotransporta nomaiņu, un tas ir progress. Es gribu teikt, ka parasti politiķu attieksme pret ugunsdzēsējiem ir laba saprotošā veidā, taču tajā brīdī, kad nonākam pie skaitļiem, tad saprotam, ka summas ir astronomiskas, ja mēs salīdzinām ar citiem darbiem, un entuziasms noplok.”

Pētersone-Godmane nenoliedz, ka summas ir lielas, piemēram, pērn, iekļaujot uzturdevu darbiniekiem, valstij no maka vajadzēja atvēlēt 15 miljonus latu, taču patiesībā cilvēki guva vien 30 latu atalgojuma pieaugumu. Tajā pašā laikā valstij ir pamatfunkcijas un drošība ir starp tām.

Jau ziņots, ka lielveikals “Maxima” Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā daļēji sabruka ceturtdienas vakarā.

Ataustot rītam, Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo skaits pieaudzis līdz 52, bet divi bojāgājušie aizvien nav atpazīti. Starp bojāgājušiem ir trīs ugunsdzēsēji.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. paldies,Ilziit! Juus savos lemumos riikojaties loti atbildiigi

 2. Man nepatīk tik lielas un aukstas sievietes,kas nedomā par līdzcilvēkiem,cilvēki miruši un guļ zem gruvešiem…..,kā ar to sadzīvot tuviniekiem.Nav zinošu cilvēku,kā šādā situācijā rīkoties….Glābēji nav apmācīti cilāt bluķus,jo tas nav viņu darbs,ekipējums slikts viņiem.Žēl mirušo glābēju un līdzcilvēku.Nerāda vairs tos,kas gaida mirušos,kad atradīs………..baidās tautas dusmu………

 3. Manpatīk tādas lielas sievietes!

 4. riebiga tauku pika !!!!!!!! Atbildēt

  tu jau driz busi ka kausanai nobarota cuka ….
  kadel tiek pielauts ka so nevainigo noslepkavoto cilveku pieminu
  sacuko sis riebekles gimis un izteikumi saja lauku avizes izdevuma ????
  Nost ar cekistu godmani un vina pieguletaju – so uzbliduso sievieti !!!

 5. Šitai sejā ierakst’tis, ja nebūtu glābēju, nebūtu problēmas. Kā saka – pats vainīgs, ka gāji uz veikalu pēc desas.

 6. Vienkārša shēma – …sākumā jumtā ugunsgrēks, lai būtu Otkati, Sponsori, Zādzības, Mahinācijas. Tagad Latvijai un Romas Pāvestam Traģēdija, bet Ušakovam nauda. Apsveicam Ušakova, Amerika, Šlesera Kungi!

 7. Palielinot gābēju atbildību un spēju novērtēt situāciju pirms glābšanas sākšanas, upuru būtu mazāk..

Draugiem Facebook Twitter Google+