Kultūra
Laukos

Igaunija deponēs sēklas Globālajā sēklu glabātavā Arktikā0


Globālā sēklu glabātava Svalbārā, Norvēģijā.
Globālā sēklu glabātava Svalbārā, Norvēģijā.
Foto: Reuteres/Scanpix/LETA

Igaunija noslēgusi vienošanos ar Ziemeļvalstu ģenētisko resursu centru (NordGen) par sēklu paraugu dublikātu uzglabāšanu Globālajā sēklu glabātavā Arktikā.

Igaunijas Labības izpētes institūta pārstāvis skaidroja, ka sēklu paraugu dublikātu uzglabāšana Globālajā sēklu glabātavā Norvēģijai piederošajā Svalbāras arhipelāgā Arktikā ļaus atgūt sēklas un tās atkal izmantot gadījumos, ja pamata krājumi tiek iznīcināti vai pakļauti citiem ārkārtējiem apstākļiem.

Glabātavā atrodas aptuveni 900 000 sēklu paraugu no 5000 augu sugu, ko glabāšanai nodevušas 73 valstu, reģionālās un starptautiskās sēklu bankas un pētniecības organizācijas.

Šīs sēklas ir to sēklu paraugu dublikāti, kas glabājas sēklu bankās visā pasaulē.

Arktikā izveidotā glabātava ir garantija ģenētiskās daudzveidības uzturēšanai gadījumos, ja sēklu krājumi citās bankās ietu bojā.

Arktikas glabātava ir gana plaša, lai tajā varētu uzglabāt 4,5 miljonus sēklu paraugu. Turklāt mūžīgais sasalums garantē, ka pat gadījumā, ja glabātavas saldēšanas iekārta sabojāsies, sēklas neaizies bojā. Glabātavas apstākļi garantē, ka sēklu dīgtspēja saglabāsies vismaz 50 gadus.

“2018.gada februārī apritēs desmit gadi kopš sēklu glabātavas atklāšanas. Cerams, ka šajā gadadienā tiks sasniegta miljons sēklu paraugu atzīme. Mēs vēlamies, lai arī Igaunija dod ieguldījumu šī mērķa sasniegšanai,” norādīja Igaunijas Labības izpētes institūta pārstāvis.

Globālās sēklu glabātavas darbību finansē starptautiskā bezpeļņas organizācija “Crop Trust” un sēklu bankām nav jāmaksā par savu paraugu dublikātu glabāšanu šajā krātuvē.

Kultūraugu, zālaugu, pākšaugu un dārzeņu sēklas no Igaunijas Svalbārā tiks nogādātas 2018.gada janvārī.

LA.lv