×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2014
Drukāt

Indiāņu veļu pareģojumi, kuros ieklausās pat ASV valdība (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Autors – Māris Zariņš

Hopi indiāņu cilts dzīvo rezervātā ASV Arizonas štata ziemeļaustrumu daļā. Oraibi ir šo indiāņu valstības neoficiālā galvaspilsēta, bet pašas cilts mūsdienu pārstāvju kopskaits ir aptuveni 6000 cilvēku. Cilts šajā apkaimē sākusi apmesties kopš 8. gadsimta sākuma, un līdz pat šai dienai tajā atklāti valda matriarhāts.

Cilts sadalījusies 30 klanos, un katra klana priekšgalā atrodas veca sieviete, kura “darba apvienošanās kārtībā” pilda arī cilts šamaņa pienākumus, uzturot saikni ar mirušajiem tuviniekiem jeb veļiem. Parasti šī sieviete jau no dabas apveltīta arī ar gaišreģes un zintnieces spējām. Savukārt hopi cilts vīrieši parasti ir nodarbināti ar mūsu izpratnē visnotaļ sievišķīgām padarīšanām: strādā lauksaimniecības un amatniecības darbus. Ja hopi cilts meitene iziet pie vīra (ne gluži obligāti viņam jābūt no pašu cilts), laulenis acumirklī kļūst par viņas klana locekli.

Paši šīs krietni vien neparastās indiāņu cilts pārstāvji tostarp apgalvo, ka viņu senči savulaik uzradušies no zemes dzīlēm, bet iepriekš mituši tā dēvētajās kivasās – milzīgās pazemes pilīs. Vēlāk viņi iznākuši virszemē, izklīduši pa visu pasauli un tikai pēc vairākām simtgadēm, paklausot “garu pavēlei”, apmetušies Arizonā. Pirmā hopi cilts satikšanās ar eiropiešiem notika 1540. gadā, kad pēdējie neprātīgā formā sirga ar ideju atrast mistisko zemi Eldorado.

Lūk, un mūsdienās, 21. gadsimtā, hopi cilts būvē jaunas kivasas, kurās veic savus noslēpumainos ritus un sazinās ar senču veļiem. Ziemas saulgriežu laikā cilts šamaņa pienākumus pildošā vecā sieviete vienatnē noslēdzas vienā no kivasām, kurā viņai atklājas cilts un kopumā visas pasaules nākotnes ainas.

Jāpiebilst, ka hopi cilts valodā nav laika jēdziena. Ir tikai vārds “patlaban”. Ikviens cilts indiānis zina, ka laiks ir nepārtraukta enerģētiskā plūsma bez pagātnes, tagadnes un nākotnes. Katrs hopi cilts indiānis spēj pieslēgties savu senču atmiņai un dvēselēm un kritiskā situācijā var palūgt viņiem palīdzību. Kontakts ar “viņpasaules” iemītniekiem parasti notiek daudzās neliela izmēra telpās, kas atrodas pietiekami dziļi zem zemes. Lielāko tiesu katram cilts loceklim ir sava personiskā pazemes celle, un atsevišķu indiāņu sazināšanās ar gariem dažkārt ilgst pat vairākas dienas pēc kārtas.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. … -šitie pīpē stiprākus maisījumus, kurus vel tik ātri nelegalizēs asv.

 2. ASV lopi sadzinushi indianu ciltis rezervatos un tagad kaut kadu sviestu smird…

 3. Tiešām ļoti interesanti.

 4. cik slimam jabut ieklausities tadu cilveku padomos, ja cilveki uzskata kad izlidushi no zemes apakshas;)))

 5. “Radītāja evolucionārajā plānā.” – kas radīja “radītāju”, un ieplānoja radītāja evolūciju? Un Radītāja Radītāja evolūcijas ieplānotājs… Padomājiet – pati “radītāja teorija” slēpj sevī bezgalīgu regresu entajā pakāpē – pieņemot, ka “visam” nepieciešams “saprātīgs radītājs” (nevis izveidojies pateicoties cēloņsakarībai, nepārtrauktai, dabiskajai kauzalitātei), tad nepieciešami bezgalīgi radītāju radītāji. Loģisks murgs. Piedevām, tieši “radītāj teorija”, atšķirībā no cēloņsakarību, jau sevī paredzējusi nejaušību – jo tad viss atkarīgs no tāda nejauša faktora kā “radītāja griba”.
  Tātad – pamatuzstādījums “radītājs” vairāk kā apšaubāms. Attiecīgi, ja pamats greizs… protams, var jau arī būt pareizi secinājumi ar nepareizu pamatuzstādījumu (piemēram, arī Ptolemaja sistēma ļāva veikt salīdzinoši precīzus kustību arēķinus, lai arī pamats kā tāds bija nepareizs), bet baidos ka šoreiz te vairāk “es tā gribu” nevis “tā ir”.

 6. “Vienlaikus Baltā nama administrāciju apkalpojošie parapsiholoģijas laboratorijas eksperti ļoti rūpīgi atšifrē simbolus, ar kuru palīdzību savu vēstījumu pasniedz hopi cilts,” – pa pa, kāds rakstības veids? Burtu, fonētiskais, hieroglifu? Ja “daudznozīmīgie simboli”, nu tad katrs tur “izlasa” tikai to, ko pats grib redzēt.
  Un ja jau pat inkiem, actekiem neesot bijusi sava rakstība (gan diskutabls jautājums ko saprot ar vārdu “rakstība’, neskaidrs kipu mezglojumos nodotais vēstījums, bet ne par to stāsts), tad kā gan rakstība varētu būt samērā nelielai hopu ciltij? Lai izveidotos rakstība, nepieciešami civilizācijas priekšnoteikumi (iespējamas arī dižas civilizācijas arī bez savas rakstības), tad kādi priekšnoteikumi bija rakstības attīstībai šai tautā? “Senču gari”- tas nav nopietni.

 7. “vīrieši parasti ir nodarbināti ar mūsu izpratnē visnotaļ sievišķīgām padarīšanām: strādā lauksaimniecības un amatniecības darbus” – pa, kuri tad ir tie “mēs”, kuri amatniecību un lauksaimniecību uzskata par sievišķīgām padarīšanām? Kas tas par sviestu?!

Draugiem Facebook Twitter Google+