×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. jūlijs, 2012
Drukāt

Izglābts mazā ērgļa mazulis

Foto no A/S "Latvijas Valsts meži" arhīvaFoto no A/S "Latvijas Valsts meži" arhīva

Mežizstrādes darbu laikā Ludzas apkārtnes privāto mežu teritorijā 4. jūlijā no ligzdas bija izkritis mazā ērgļa mazulis, kas ir īpaši aizsargājamā putnu suga.

 

Nākamajā rītā palīgā steidzās AS “Latvijas valsts meži” putnu eksperts, kurš ir viens no pieredzējušākajiem Latvijas ornitologiem un mazos ērgļus pēta jau 31 gadu. “Egles galotnes žāklē atklājās liela līdz šim neapzināta ligzda. Vakarā, beidzot darbus, strādnieki izdzirdējuši jaunā putna saucienus un netālu no ligzdas uz zemes atraduši daļēji apspalvojušos jūnija sākumā šķīlušos ērglēnu. Ērglēns no ligzdas acīmredzot izrauts līdz ar blakus krītošas egles zariem,” stāsta Uģis Bergmanis.

Tā kā pieaugušie ērgļi tuvumā netika novēroti, speciālists nolēma putna mazuli pārvietot uz citu apdzīvotu mazā ērgļa ligzdu Madonas novadā.

“Pirmajā ligzdā Vecsaikavas apkārtnē mazulis bija ievērojami lielāks par jauno ērglēnu. Pēc ērglēna ievietošanas ligzdā un tūlītējas cīņas kļuva skaidrs, ka izdzīvos tikai spēcīgākais. Kāpām lejā un devāmies pie citas mazā ērgļa ligzdas Praulienas apkārtnē. Šoreiz mazulis ligzdā izrādījās mazāks par jauno ērglēnu, tāpēc tika nolemts abus ērglēnus atstāt vienā ligzdā. Pašlaik ligzdā jaunais iemītnieks jūtas labi,” pavēstīja putnu mazuļa glābējs.

Mazie ērgļi ligzdās parasti iedēj divas olas, taču no abiem ērglēniem izdzīvo tikai viens – spēcīgākais. Jaunākais ērglēns, novārdzis, izbadējies un saknābāts, iet bojā pirmajās dzīves dienās, kad tam intensīvi uzbrūk vecākais mazulis. Bioloģijā šo fenomenu, kad vecākais brālis nogalina jaunāko, apzīmē par kainismu, kas aizgūts no Bībeles stāstiem. Raksturīgi, ka, jaunajiem ērglēniem pieaugot, to agresivitāte mazinās vai izzūd pilnīgi. Tāpēc, novietojot vienā ligzdā divus jau daļēji pieaugušus ērglēnus, ir cerība, ka izaugs divi ērgļi.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+