×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
4. augusts, 2015
Drukāt

Jasmuižā nedēļas nogalē atklās tradicionālās kultūras un amatu māju

Foto: Memoriālo muzeju apvienībaFoto: Memoriālo muzeju apvienība

Raiņa jaunības dienu muzejā “Jasmuiža” 8. augustā tiks atklāta izremontētā un atjaunotā bijusī muižas govju kūts, kas pārtapusi Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā, aģentūra BNS uzzināja Memoriālo muzeju apvienībā.

Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā būs aplūkojama viena no lielākajām Latgales keramikas ekspozīcijām Latvijā.

“Jasmuižā” 7. augustā notiks īsta Latgales keramikas malkas cepļa kurināšana. No rīta “Rēzeknes apriņķa podnieki” rekonstruētajā Andreja Paulāna darbnīcā glazēs un ievietos ceplī apdedzināšanai sagatavotos māla traukus. Ap pusdienlaiku meistari cepli iekurinās un trauku apdedzināšana turpināsies līdz pat diviem naktī.

Savukārt 8. augustā plkst. 12.30 ceplis tiks atvērts. Pēc tam tiks atklāta atjaunotā muzeja ēka – Latgales tradicionālās kultūras un amatu māja. Pasākumā uzstāsies koris “Rīdzene”.

No 2014. gada sākuma līdz šā gada maijam Memoriālo muzeju apvienība un “Valsts nekustamie īpašumi” realizēja Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ES ELFLA) atklāta projektu iesnieguma konkursa projektu “Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājas izveide Raiņa muzejā “Jasmuiža””.

Projekta ietvaros atjaunota kādreizējā Jasmuižas muižas govju kūts, izveidojot mūsdienu prasībām atbilstošas telpas Latgales keramikas ekspozīcijas izvietošanai, izstāžu zāli novada tradicionālās kultūras, lauksaimniecības un amatniecības vēstures prezentēšanai, kā arī krājuma glabātavu un speciālu telpu muzejpedagoģiskajām nodarbībām. Ierīkots ūdensvads, kanalizācija, jauna apkures sistēma un mūsdienīgs sanitārais mezgls. Ēkas atjaunošanas projekta arhitekte ir Ināra Caunīte, būvnieki – “Modus būve” un “Kaskāde 19”.

No 8. augusta Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā būs skatāma Latgales keramikas ekspozīcija, kur varēs iepazīties ar dažādu Latgales podnieku darinātajiem māla priekšmetiem – saimniecības traukiem, dekoratīvo keramiku, kā arī sīkplastiku un Antona Šmulāna darinātajiem velniņiem no dramaturga Gunāra Priedes kolekcijas. Tāpat no 8.augusta būs skatāma izstāde “Četri stūri – Latgales amatu pamati”. Izstādes idejas autore ir Sigita Kušnere, autori – Solvita Brūvere, Janīna Kursīte, Aigars Lielbārdis, mākslinieki – Ints Sedlenieks un Jēkabs Voļatovskis. Izstādē aplūkoti četri tradicionālajā amatniecībā izmantotie materiāli: māls, lins, dzelzs un koks, to īpašības, apdarināšanas un lietojuma veidi.

Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājas izstādi, podiņu krāsns restaurāciju un muzejpedagoģiskās programmas atbalsta VKKF.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+