Kultūra
Teātris un kino

Jaunība, kas nebeidzas, lugā “Linda Vista”0


Andris Keišs.
Andris Keišs.
Publicitātes foto

Jaunais Rīgas teātris 1. septembrī uzsāk jauno teātra sezonu ar jauniestudējumu – Treisija Letsa lugu “Linda Vista” Alvja Hermaņa režijā. Galveno lomu, nesen šķīrušos piecdesmitgadnieku, atveido Andris Keišs.

Izrāde ir par pusmūža cilvēku drāmu mūsdienu sabiedrībā. Agrākos laikos 40 – 50 gadus veci cilvēki jau skaitījās norakstīti un savu dzīvi nodzīvojuši. Mūsdienās šī paaudze jūtas apmulsusi, jo jaunība kā nebeidzas, tā nebeidzas, dzīves plāns ir it kā izpildīts, bet dzīve joprojām turpinās un vajadzīgs jauns plāns. “Jaunā Rīgas teātra trupas kodols pašlaik ir vecumā starp četrdesmit un tuvu piecdesmit, līdz ar to apzināti vai neapzināti, bet repertuārā dabiski ienāk pusmūža cilvēka problemātika. Un šī luga, protams, ir tik precīza, ka precīzāk vairs nevar. Jo tā tas ir, ka beidzamajā laikā robežšķirtne starp paaudzēm, starp vecumiem ir radikāli mainījusi savu vietu… Mūsdienās jaunība kā nebeidzas, tā nebeidzas, un vecuma robeža tiek ik pa brīdim atbīdīta uz priekšu. Tas rada apmulsumu, tāpēc ka cilvēki mūsu sabiedrībā ir pieraduši uzskatīt, ka ap četrdesmit dzīves programma jau ir apmēram izpildīta. Veiksmīgi vai mazāk veiksmīgi, bet izpildīta. Un tagad lēnām vajadzētu sākties laimīgajām vecumdienām. Bet pašlaik visā pasaulē ir tā, ka cilvēkiem ap piecdesmit tas nestrādā. Izrādās, viņiem ir vajadzīgs jauns plāns. Jauna programma. Un tas ir pirmo reizi cilvēces vēsturē – nekad agrāk tā nav bijis,” par izvēlēto darbu aktualitāti stāsta A. Hermanis. Ko darīt, kad ir pienācis pusmūža apmulsums? “Mācīties, mācīties. Varbūt mainīt profesiju. Tagad cilvēki ir spiesti izvēlēties sev profesiju uzreiz pēc vidusskolas – vecumā, kad neko īsti nesajēdz… Tātad piecdesmit gadu vecumā beidzot ir iespēja saprast, par ko tu gribi kļūt,” tā A. Hermanis.

Kopā ar Andri Keišu nebeidzamo “jaunības” stāstu izdzīvos Baiba Broka, Elita Kļaviņa, Gundars Āboliņš, Sandra Kļaviņa, kā arī divi pieaicinātie aktieri Jānis Skutelis un Grieta Aminata Diarra. Scenogrāfs ir Artūrs Virtmanis un kostīmu māksliniece – Jana Čivžele.

Pie amerikāņu dramaturga Treisija Letsa daiļrades režisors atgriežas atkārtoti. Pirms astoņiem gadiem Vīnes Burgteātrī viņš iestudēja lugu “Augusts. Osedžas zeme”. T. Letss ir amerikāņu dramaturgs, kinoscenārists un aktieris, kurš par savu radošo darbu ir saņēmis augstāko profesionālo novērtējumu – Pulicera balvu, Tonija balvu un “Drama Desk Award”. Lugu “Augusts: Osedžas zeme” autors sarakstīja 2008. gadā un ar to ieguva pasaules slavu. Luga “Linda Vista” pasaules pirmizrādi piedzīvoja pavisam nesen – pagājušā gada aprīlī tā tika iestudēta teātrī “Stepes Vilks” (“Steppenwolf Theater Company”) Čikāgā, ASV.

Saistītie raksti
LA.lv