×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
26. oktobris, 2012
Drukāt

Jelgavā iecerēta furfurola ražotne

Jelgavas pilsētas dome vakar nolēma iznomāt SIA “Furfurola eksporta sabiedrība” zemesgabalu piecu hektāru platībā pilsētas nomalē furfurola ražotnes būvniecībai.

 

Zemesgabala atvēlēšana vēl nenozīmē atļauju būvēt ražotni, kuru uzņēmums saņems pēc visām pārbaudes procedūrām. Izveidojot šādu ražotni, pirmā gada laikā paredzēts nodarbināt ap 50 cilvēku, bet turpmākajos gados darbinieku skaits dubultosies līdz simtam, ar projektu iepazīstināja Jelgavas pilsētas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne.

SIA “Furfurola eksporta sabiedrība” līdzīpašnieks ir zinātnieks Nikolajs Vederņikovs, kurš konsultējis furfurola rūpnīcu projektēšanu Irānā un Ķīnā, bet tagad nolēmis tādu uzcelt arī Latvijā.

Nikolajs Vederņikovs ir Koksnes ķīmijas institūta zinātnieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) loceklis. Līdz Vederņikova izgudrojumam furfurola iznākums rūpnieciskos apstākļos nepārsniedza 55% no teorētiski iespējamā. Latvijas zinātnieks atrisināja abas šīs problēmas, kas iepriekš tika uzskatīts par neiespējamu.

Viņa vadībā ir izstrādāta jauna tehnoloģija furfurola ražošanai no lapkoku koksnes un zemkopībā iegūto produktu atliekām – no augu valsts atjaunojamām izejvielām. Viņa tehnoloģija patentēta Francijā, Itālijā, Japānā, Vācijā un Zviedrijā, realizēta septiņās rūpnīcās ar gada peļņu seši miljoni ASV dolāru, licence pārdota Slovēnijā, izpildīti kontrakti ar Ungārijas un Somijas firmām.

 

Uzziņa

Furfurols ir ķīmiskās rūpniecības izejviela, kuru iegūst no augiem un koksnes – no salmiem, kukurūzas stublājiem, zāģu skaidām un līdzīgiem materiāliem, karsējot tos kopā ar koncentrētu sērskābi.

Furfurols tulkojumā no latīņu valodas burtiski nozīmē “sēnalu eļļa”, jo pirmoreiz to ieguva no sēnalām.

Furfurols ir koksnes pārstrādes produkts, kuru var izmantot kā naftas produktu aizstājēju ķīmiskajā rūpniecībā.

 

SIA “Furfurola eksporta sabiedrība” informācija.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+