Latvijā
Sabiedrība

Juris Rubenis lēmumu pieņēma ar smagu sirdi17


Juris Rubenis
Juris Rubenis
Foto – Edijs Pālens/LETA

Kalpošanu mācītāja amatā pārtraucis viens no pazīstamākajiem Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) garīdzniekiem Juris Rubenis. Viņš ir zināms arī kā sabiedrisks darbinieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, grāmatu autors un sastādītājs. Pagājušajā nedēļā arhibīskaps Jānis Vanags Jura Rubeņa atlūgumu pieņēma. Bijušais mācītājs ir atdevis arhibīskapam amata krustu, atdāvinājis savus kolārkreklus, albu un stolas draudzei.

Arhibīskaps: “Paliekam draugi”

Vaicāts par aiziešanas cēloņiem, J. Rubenis portālam “la.lv” atbildēja: “Mans lūgums ir pieņemts un apstiprināts. Šobrīd es vairs neesmu Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs. Esmu un palieku Rīgas Lutera draudzes loceklis. Tas ir rūpīgi izsvērts un pārdomāts lēmums, kas izriet no ilgstošiem ārējiem un iekšējiem procesiem manī un Baznīcā.” Juris Rubenis joprojām uzskata par savu svarīgāko uzdevumu palikt garīgās izaugsmes ceļā, mācoties būt patiesākam, mīlošākam, drosmīgākam cilvēkam un palīdzēt šo ceļu atrast un tajā augt citiem cilvēkiem. Viņš turpinās darboties kā kontemplācijas skolotājs Elijas namā un Integrālās izglītības institūtā. Taču jau janvārī mācītājs atvadījās no Latvijas Radio klausītājiem, kurus svētdienās svētrītos bija uzrunājis ilgus gadus.

Arhibīskaps Jānis Vanags uz jautājumu par bijušā mācītāja lēmumu atbild, ka Rubenis minējis personiskus iemeslus, kurus nevarot nodot publiskai apspriešanai. J. Vanags norāda uz diviem aspektiem: “Pirmkārt tas saistās ar Rīgas iecirkņa mācītāju aicinājumu uz teoloģisku diskusiju par viņa grāmatās paustajām atziņām. Mācītāja statuss uzliek pienākumu sarunāties ar kolēģiem par mācības jautājumiem.

Domāju, ka saruna būtu devusi labumu visiem, taču Juris nejuta motivāciju ieguldīt laiku un spēku šādā diskusijā.” LELB virsgans piebilst, ka, no otras puses, šis lēmums saistās ar Jura paša garīgo ceļu un meklējumiem: “36 gadus viņš ir bijis mācītājs, bet nu ir laiks to atstāt un sekot Dieva noslēpumainajai vadībai.” J. Rubenis kā mācītājs noturēja dievkalpojumus savā Elijas nama rekolekciju centrā. Turpmāk viņš to vairs nedarīs. “Taču viņš negatavojas atstāt LELB, veidot savu konfesiju vai kļūt par brīvmācītāju. Viņš arī nevēlas celt nekādas apsūdzības baznīcai – kas izskaidro viņa atturēšanos no komentāriem. Dr. Rubenis joprojām ir mācībspēks Lutera akadēmijā un loceklis Torņakalna draudzē. Un, protams, svarīgi ir tas, ka paliekam draugi, kādi esam bijuši vairāk nekā 30 gadus,” rezumē J. Vanags.

Lai atbild par “nomaldīšanos”!

Rīgas Lutera draudze ir pati lielākā LELB draudze. Mācītāji, kas tajā kalpo, ir rosinājuši aktuālas diskusijas sabiedrībā, piemēram, par sieviešu ordināciju. Tagad Lutera draudzes mācītājs Indulis Paičs sociālajā tīklā “Facebook” raksta, ka vairāku LELB mācītāju “agresīvā kampaņa pret mācītāju Juri Rubeni, kas sasniedza zīmīgu kulmināciju pagājušā gada Klusajā nedēļā, ir turpinājusies visa gada garumā. “Rūpju māktie” Rīgas un daži apkārtnes mācītāji ir nākuši kopā, runājuši, veidojuši komisiju, kas sastāda vēstules gan pašam Jurim, gan izvirza prasības bīskapiem rīkoties. Pat tiem, kurus Juris savā laikā pats ir kristījis un ievadījis ticībā, licies svarīgi cīnīties ar “ļaunumu”, kas nāk no Rubeņa grāmatām un kristietības izpratnes.”

Viena Rīgas prāvesta iecirkņa mācītāju grupa uzrakstījusi vēstuli Rubenim, lai ierodas Rīgas iecirkņa mācītāju sapulcē un atbild uz jautājumiem par ticības pamattēzēm un nomaldīšanos, – tā situāciju skaidro viena no LELB piederīgām personām. Un piemetina: “Mācītājam Rubenim laikam tas “piegriezās”, un viņš uzrakstīja atlūgumu.”

Rīgas prāvesta iecirkni vada mācītājs Krists Kalniņš. Viņš apstiprina, ka pērn mācītāji aicinājuši uz sapulci J. Rubeni kā grāmatas “Viņš un viņa. Mīlestība. Attiecības. Sekss” autoru: “Vēlējāmies uzklausīt viņa viedokli, it īpaši par atziņām, kas mūsu izpratnē ir pretējas mūsu kristīgajai ticībai.” Pēc tikšanās sekojusi sarakste un aicinājums diskutēt ne vairs iecirkņa līmenī, bet mācītāju konferencē.

Pēc Rīgas Lutera draudzes mācītāja Kaspara Simanoviča domām, tagad daži mācītāji – kā Aleksandrs Bite un Krists Kalniņš – uzurpējuši eksperta statusu, kā interpretēt Svētos Rakstus un arī ticības apliecības rakstus. Arvien skaļāki ir pieteikumi, ka LELB ir jābūt ļoti konkrēti formulētai mācības interpretācijai, no kuras mācītājiem neatkāpties ne pa labi, ne pa kreisi, bet ar savu interpretāciju baznīcā nav vietas. “Juris Rubenis savu lēmumu pieņēma ar smagu sirdi,” saka Lutera draudzes mācītājs.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Virpuļviesulī cietušajā kapsētā Balvu pusē jāatjauno kapella-nojume un zvanu torņa jumts
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Pār bortu no prāmja iekritušais vīrietis atrasts miris
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Policija izplata paziņojumu pēc kāda “BMW” vadītāja dižošanās soctīklos
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Policijai vēl nav izdevies notvert advokāta Bērziņa slepkavas
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā” 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
2 stundas