×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
16. augusts, 2013
Drukāt

Kā iesniegt prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā? (5)

Foto - LETAFoto - LETA

No mūsu lasītājas Ievas e-pastā saņēmām šādu vēstulīti: “Labdien! Laikrakstā “Latvijas Avīze” pēdējā laikā tiek publicēti raksti par to, ka arvien vairāk Latvijas iedzīvotāji vēršas Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Arī es vēlos iesniegt prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesai par cilvēktiesību pārkāpumiem medicīnas jomā.

Kur man būtu jāvēršas ar savu iesniegumu (u. c. dokumentiem no Latvijas iestādēm)? Vai šādā gadījumā man pienākas bezmaksas juridiskā palīdzība, t. i., zvērināta advokāta palīdzība, kā to paredz LR Satversme? Cik ātri prasība tiek izskatīta Eiropas Cilvēktiesību tiesā? Kas nosaka atlīdzības lielumu? Paļaujos uz jūsu profesionalitāti un ceru sagaidīt izsmeļošu atbildi, jo, zvanot uz “ES māju”, nesaņēmu vajadzīgo informāciju!”

 

Tā kā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) tiešām nav “ES mājas” vai Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārziņā, jo ir citas – Eiropas Padomes – struktūra, padomu lūdzām pašmāju Tiesībsarga birojā.

 

Ilze Tralmaka, Tiesībsarga biroja pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juriskonsulte:

1. Pieteikuma veidlapa prasības pieteikuma iesniegšanai ECT latviešu valodā ir pieejama šajā interneta vietnē – http://www.echr.coe.int.

Šajā vietnē pieejamie dokumenti personām, kas vēlas iesniegt sūdzību ECT, satur arī sīkākus paskaidrojumus attiecībā uz veidlapas aizpildīšanu, iesniegšanas procedūru, kā arī juridiskās palīdzības nodrošināšanu un citiem jautājumiem.

Pieteikums jānosūta pēc šādas adreses:

The Registrar European Court of Human Rights

Council of Europe

F-67075 STRASBOURG CEDEX

2. Latvijas valsts nenodrošina bezmaksas juridisko palīdzību saistībā ar pieteikumu ECT. Arī pati Eiropas Cilvēktiesību tiesa neapmaksā jurista pakalpojumus, kas sniegti sākotnējā pieteikuma sastādīšanas procesā. Tomēr gadījumā, ja tiesa nolemj virzīt pieteicēja lietu Latvijas valdībai rakstiska paskaidrojuma sniegšanai, personai var būt tiesības pieprasīt bezmaksas juridisko palīdzību, ja tai nav pietiekamu līdzekļu jurista pakalpojumu apmaksai un ja tiesa šādas palīdzības piešķiršanu atzīst par nepieciešamu lietas taisnīgai izskatīšanai.

3. Prasības izskatīšanas termiņi ECT nav noteikti. Pēc sākotnējā prasības pieteikuma iesniegšanas tiesai sekretariāts īsā laikā nosūta atbildes vēstuli, informējot par sūdzības saņemšanu un nosūtot piešķirto lietas numuru turpmākai sarakstei. Tomēr šī vēstule nenozīmē, ka lieta tiek pieņemta izskatīšanai pēc būtības.

Parasti lietas, kas saistītas ar spīdzināšanas aizliegumu, izraidīšanām utt., tiek skatītas prioritārā kārtībā. Tomēr iesniedzējam jāņem vērā, ka gadījumā, ja viņa sūdzība tiek pieņemta izskatīšanai pēc būtības, no sūdzības iesniegšanas līdz spriedumam var paiet vairāki gadi.

4. Juridiskās palīdzības sniedzējam piešķiramā atlīdzības apmēra kritēriji ECT nav noteikti ārējos dokumentos. Tiesa, lemjot par advokāta pakalpojumu apmaksu, izvērtē katras lietas apstākļus atsevišķi.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. SVEIKI CIK GADUS VAJAG GAIDIT KAMDR TAVU LIETU IZKATIES

  2. Lavijas VSSA nepieskir vecuma pensiju kau vai visi dokumenti ir kartiba. Nazinu ko lai dara sai birokratu un izredzeto laupitaju valsti

  3. labdien gribu lukt palidzibu no jums laj man palidzetu sasita manu mejtu bija tiesa ir spriedums ir piskirti daudas piedzina bet pa sesiem gadiem man nau neviens kopesejis manaj mejtaj uz nerva pamata ir psorijaze man nau lidzeklu ar ko pirkt dargas zales bet kas ir so noziegumu izdarijusi staga pa brivibu visi ir arzemes stada latvija es visur griezos kur tikaj vareju rigas valsts departameta biju vini man patejca jusu mejtu nenosita un mes jums nevaram palidzet kapec tad tiesa pieskira manaj mejtaj 12000 tukstosu latus es jus ludzu man palidzat jo latvija nevar dabut nevienu tajsnibu ludzu palidzat manaj gimenej

  4. Aivars Zablackis Atbildēt

    Kamér Ineta Ziemele 8 gadus skatíja manu prrasibu Strasbúrá, tikmér man Latvijá nodedzinája máju, trís automashínas un bára jaunbúvi Vecmilgráví… Ísi pirms “vina mani pasútíja Strasbúrá” mani latvijá gandríz uzspridzinája…!!! Bet par tádu músu nodoklu maksátáju algu jau var aizstávét sava darba devéja- Latvijas intereses pret súdzíbu iesniedzéjiem pret LATVIJU , it ká Eiropas tiesá !!!? Aivars Zablackis

    • Izrādās, ka es neesmu vienīgā, ko Ineta Ziemele ne tikai “pasūtīja”, bet piedraudēja, lai neuzdrošinos vairāk rakstīt Eiropas tiesai…

Draugiem Facebook Twitter Google+