×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. novembris, 2014
Drukāt

Kā nemaksāt nomas maksu par neizmantotu zemi (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Esmu vientuļa pensionāre ar samērā nelielu pensiju, bet maznodrošinātas personas statusa man nav. Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā. Ar visu puslīdz varētu tikt galā, bet nespēju samaksāt par zemes nomu, jo mūsu mājai ir piesaistīts liels zemes gabals, pa kuru staigā arī apkārtējo namu iedzīvotāji, bet viņi neko nemaksā. Ko darīt šādā gadījumā? Zemes īpašnieks no nomas maksas taču neatteiksies!
 EMĪLIJA RĪGĀ

Pagājušā gadsimta 90. gados privatizācijas un denacionalizācijas procesā īpašnieki atguva zemes īpašumus, taču uz tiem nereti jau bija uzceltas daudzdzīvokļu mājas. To iemītnieki savukārt privatizēja savus dzīvokļus, un tādējādi radās šie dalītie īpašumi. Daļa daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju tik tiešām ir spiesti maksāt lielas naudas summas par zemes nomu, uz kuras atrodas viņu māja, un bieži vien vēl par pieguļošo teritoriju, kas pat netiek izmantota. Patiesībā tas viņiem nebūtu jādara.

Tagad likumos ir paredzēts, ka mājai jābūt piesaistītam tikai tam zemes gabalam, kas funkcionāli nepieciešams, lai būtu nodrošināts iebraucamais ceļš, komunikāciju ievadi utt. Tas nozīmē, ka nākotnē, kad iedzīvotāji nolems izpirkt zemes gabalu, tas būs ne vairs viss futbola laukums pie mājas, bet gan konkrēts objekts – funkcionāli nepieciešamā teritorija. Zemes īpašniekam, noslēdzot jaunu līgumu, ir tiesības pieprasīt nomas maksu tikai par šo funkcionāli nepieciešamo zemi.

Lai iedzīvotāji varētu samazināt zemes nomas izmaksas, viņiem jāveic arī savs mājasdarbs, kam būtu nosacīti četri soļi.

1. solis. Iedzīvotājiem jāsasauc kopsapulce. Tajā jānolemj, ka pašvaldībā tiks iesniegta iecere pārskatīt fun­kcionāli nepieciešamo zemes gabalu.

2. solis. Pašvaldībai jālemj un jāinformē iedzīvotāji, vai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala statusu pārskatīs tikai vienai (viņu) mājai vai visam kvartālam.

3. solis. Pašvaldībai jāpārskata funkcionāli nepieciešamais zemes gabals un jānosaka jaunas, attiecīgajam namam nepieciešamās zemes robežas.

4. solis. Ar zemes īpašnieku tiek slēgts jauns (iedzīvotājiem izdevīgāks) līgums tikai par funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu, kas lielā daļā gadījumu nozīmē krietni vien mazāku zemes platību.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Runājot par soļiem. No iedzīvotāju puses te nepieciešams tikai viens solis – pirmais, bez kopsapulces sasaukšanas, pietiktu vien ar iniciatīvas grupas ( ap 10 dz.) iesniegumu.Pārējais ir jādara pašvaldībai. Vai kāds domā, ka daudzie dz.saimnieki grib maksāt zemes īpašniekam milzu naudu ? Nekā nebija, vienkārši viņus nav iespējams visus sapulcināt. Tāpēc pašvaldībai savs darbiņš jādara fiksi un pēc labāka godaprāta, kā jau tautas kalpiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+