×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
27. septembris, 2013
Drukāt

Kalniete: zemniekiem ir tiesības uz nacionālo atbalstu 2014. gadā


Foto - LETAFoto - LETA

EP deputāte Sandra Kalniete informē, ka patlaban Eiropas Parlamenta (EP) Lauksaimniecības komitejā nobeiguma posmā ir ievirzījušās sarunas par Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformu.

 

Darbs pie KLP reformas notiek jau vairākus gadus un sākotnēji tika plānots, ka tas noslēgsies 2013. gada sākumā. Šo mērķi ieilgušo ES daudzgadu budžeta sarunu dēļ neizdevās sasniegt un paredzams, ka par KLP reformas galīgo lēmumu EP balsos novembrī. Tas nozīmē, ka līdz gada beigām dalībvalstis vairs nevar pagūt sagatavot nacionālos normatīvos aktus, lai jau nākamajā gadā jaunie noteikumi stātos spēkā. Tādēļ paralēli Lauksaimniecības komitejā mēs strādājam pie tā sauktās KLP reformas pārejas regulas, kura palīdzēs zemniekiem pielāgoties jaunajām prasībām un regulēs atbalsta saņemšanu 2014. gadā. Tomēr Eiropas Komisijas izstrādātais šo noteikumu projekts neatbilst tām vienošanām, kas iepriekšējos KLP reformas sarunu posmos tika sasniegtas kā Padomē, tā EP. Latvija rēķinājās ar lauksaimniecības komisāra Dačiana Čološa solīto, ka Latvija drīkstēs sniegt atbalstu zemniekiem no nacionālā budžeta, kam nepieciešamo naudas apjomu valdība jau ir paredzējusi budžetā. Lai novērstu šo netaisnību, esmu iesniegusi grozījumu EP pārejas regulā, kas atļautu Latvijai no budžeta palielināt tiešos maksājumus zemniekiem. Esmu tikusies ar Lauksaimniecības komitejas ietekmīgākajiem deputātiem un skaidrojusi mūsu situāciju. Šobrīd ir grūti prognozēt, kāds būs sarunu rezultāts par KLP reformas pārejas regulu, tomēr esmu apņēmības pilna pārliecināt savus kolēģus atbalstīt manu priekšlikumu, lai arī 2014. gadā mēs varētu atbalstīt Latvijas ražojošos zemniekus.

Latvijas lauksaimniecība ir kļuvusi par spēcīgu tautsaimniecības nozari. To mūsu zemnieki ir sasnieguši nevienlīdzīgas konkurences apstākļos ar pašaizliedzīgu darbu. Tāpēc sniegtais atbalsts zemniekiem ir svarīgs, lai noturētu nozares līmeni un atvieglotu konkurenci ar citu dalībvalstu zemniekiem. Nākamajos septiņos gados mūsu zemniekiem būs pieejami gandrīz 2,7 miljardi eiro no KLP finansējuma. Tas ir par gandrīz 1 miljardu eiro vairāk nekā aizvadītajos septiņos gados. Var paredzēt, ka  mūsu lauksaimniecību un laukus tuvākajos gados sagaida uzplaukums un ieguvēji no tā būsim mēs visi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+