×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
21. novembris, 2017
Drukāt

Kārlis Kangeris: Politiķi, netēlojiet pārsteigumu! (27)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Autors – Kārlis Kangeris, vēstures zinātņu doktors, VDK zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs

Kad Ivara Godmaņa čekas lietas pazušanas sakarā no jauna tiražēti virkne mītu, vēlos paust arī Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas skaidrojumu par mūsu aicinājumu, kas izraisīja ažiotāžu un pārmetumus, zinātniekiem to publicējot. Kas tad Valsts prezidentam adresētajā dokumentā tā saniknojis politiķus?

Jāpēta sistēma kopumā

Pirmkārt, vēsturnieki skaidri pauž: okupācijas režīma represijas iecerēja un īstenoja Padomju Savienības Komunistiskās partijas vadība. Čeka bija tikai viena no režīma institūcijām, okupētajā Latvijā represijas atbalstīja Latvijas Komunistiskās partijas vadība – Centrālā komiteja, pilsētu un rajonu komitejas, reizēm arī pirmorganizāciju vadība iestādēs un uzņēmumos. Totalitārisma nostiprināšanā, līdzcilvēku izspiegošanā bez VDK iesaistījās arī LPSR Ministru padome, nozaru ministrijas, sevišķi Iekšlietu, tiesas, prokuratūra, tautas deputātu padomju izpildu komitejas, arī vissavienības institūcijas kā PSRS Reliģisko kultu lietu padomes pilnvarotais LPSR un citas.

Jāpēta ne tikai VDK, bet sistēmu kopumā. Čeka darbojās arī ar piesegstruktūru starpniecību: līdztekus zināmām kā, piemēram, Latvijas komiteja kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs, Latvijas un ārzemju draudzības un kultūras sakaru komiteja, PSRS Valsts ārzemju tūrisma komitejas Rīgas apvienība, kā piesegorganizācijas izmantoja arī, piemēram, komjaunatni, Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāti, Augstākās izglītības un vidējās speciālās izglītības ministriju un citas.

Otrkārt, zinātnieki lūdza rosināt (paturot citu likumu speciālajās tiesību normās jau esošos ierobežojumus) atzīt likumu “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” par spēku zaudējušu. Kā jau pausts Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāja Jura Stukāna rakstos, šajā likumā esošais sadarbības fakta ar čeku konstatēšanas process ir apšaubāms. Neatkarīgā Latvijas Republikas tiesa atzīst, ka Valsts drošības komitejas dokumenti ir īsti, tostarp nav viltota aģentu kartotēka.

Lai arī atsevišķs dokuments cilvēku neapsūdz, jāsecina ka blakus civilprocesam, kriminālprocesam un administratīvajam procesam izveidotais īpašais tiesas process ir pierādījis savu nelietderību. Komunistiskās partijas, kas vadīja un veica represijas, nomenklatūras funkcionāri nav pakļauti ne anonimitātei, ne īpašam tiesas procesam. Vēsturiskās patiesības priekšā nav pamata romantiskajam dalījumam “labajos” un “sliktajos” komunistos, labajos un sliktajos aģentos. Morālo vērtējumu par katra rīcību, motīviem un apstākļiem var dot vienīgi Latvijas sabiedrība un katrs cilvēks garīgajā dzīvē pats.

Politiķi ignorēja lūgumus sadarboties

Šie divi argumenti – norāde uz kompartijas atbildību un nederīgo tiesas procesu –, šķiet, izraisa vislielāko slēpto sašutumu politiskajās aprindās. Kāpēc bija jāraksta uz Rīgas pili?

Uz trūkumiem tā sauktajā VDK likumā komisija vērsa Saeimas uzmanību rakstveidā jau 2014.gadā, uzreiz pēc izveides. Saeimas Juridiskā komisija ar mūsu vēsturniekiem toreiz netikās un nav satikusies līdz šim. Kad, nerodot risinājumu, 2015.gada sākumā paudu gatavību aiziet no komisijas, Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas kabinetā, sazinoties ar Nacionālās drošības komisijas vadītāju, Tieslietu ministriju un specdienestiem, pieņēma lēmumu, ka komisijas veiksmīgu darbību nodrošinās ne grozījumi VDK likumā, bet īpašs “mazais likumiņš”, ko tieslietu ministrs arī iesniedza valdībā. Saeimas Juridiskajā komisijā šis likums iegūla atvilktnē, pretēji solītajam netika nekad virzīts.

Kopš VDK izpētes zinātnieki pirms diviem gadiem – 2015.gada oktobrī – varēja sākt pētījumus Latvijas Valsts arhīvā, Personāla dokumentu valsts arhīvā un citur, virkne vadošo politiķu ignorēja daudzkārtējus lūgumus sadarboties. Neraugoties uz aicinājumu, kā arī Ministru prezidentes rezolūcijām, oficiāli ar komisiju kopš izveidošanas nav ticies neviens izglītības ministrs, premjers pēc dotajiem solījumiem nav ticies ar komisiju divarpus gadus, Valsts prezidents – pēc daudziem aicinājumiem – trīs gadus, pašreizējais kopš ievēlēšanas. Atlika vienīgi rakstveida saziņa.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. ēnu ekonomikas pārstāvji………………

 2. Vispār tā čekas maisu komēdija ir viens milzu apliecinājums tam,ka vēl arvien Latvija,īpaši politikas gaņģi ir pilni arVDK šakāļiem.Citādi tos nenosaukt,jo viņi / pat ja kaut viens!/ nobendēja tūkstošiem latvijas nevainīgu pilsoņu,arī zīdaiņus.Bet Maizītis,VVF un Co aizstāv tos asinssuņus.Redz būšot linča tiesa utt.KĀ tad pa Latviju šiverē īstie kadri no VDK un pat apzog valsti ,ar kuriem tusējas bij.prezidents!!!Ulmanis un vai tu re nav pat kaunināti.Viņi ,VDK kadri,pat šodien tup LV spēka struktūrās un politspicē,arī Saeimā.Neticu SABam kurš “pārbauda”deputātu kandidātus.Ušaks ar krievu spiegu Hapilovu jau sen,sen tusēja utt.
  Vai ne mīļā L.A.?

 3. >06.54, jāsāk domāt, ka taisnība

 4. Tieši tā. Ja kāds bija pskp biedrs, viņš nevarēja būt aģents. Neviens viņu neiegrāmatoja kā aģentu, bet ja vajadzēja, laipni palūdza izstāstīt šo un to , tas arī tika izdarīts. Cik mums bia partijas biedru? Otrkārt, jebkurš, kas tajos laikos tika uz ārzemēm, pat tādām, kā Bulgārija un Polija, varēja tur nokļūt tikai ar čekas svētību (dots pret dotu). Brigmanis vēl 87. draudēja sapūdēt Sibīrijā. Utt ujpr. A jūs te čekas maisi, čekas maisi. Kā tad. Protams bija arī stukači pēc pārliecības . Tā ap 13% varbūt.

  • “Tieši tā. Ja kāds bija pskp biedrs, viņš nevarēja būt aģents “- cik tu naivs un glups. Pavēle viena, bet darīja kā vajag. Bija pavēle, ka Iekslietu ministrijas un milicijas darbiniekus nevar vervēt. Vervēja, kā citādi zinās, ko dara šajās iestādēs.

   Partijas biedrus vervēja, ja nebija citu aģentu, ko savervēt, bet kad gāja pa KARJERAS TREPĒM, NO AĢENTŪRAS IZSLĒDZA.
   Amatos varēja tikt tikai caur agenta darbu vai partijas līniju. Bija jāiziet viena no šīm “skolām” vai ja bija kāda augsta partijas bosa tuvinieks, vai šis boss kādu rekomendēja iecelt amatā. Bruacējus uz ārzemēm vai vadītāja atskaite būtu par pamatu uzlikt uzskaitē kā aģentu – ir meli. Varēja vervēt, bet tā cita opera, nevis vienkārši kartiņu uzlika šī iemesla dēļ.

  • =pilsonis 22. novembris, 2017 19:45 Atbildēt
   Varēji īsāk – aģenti turpina strādāt Kremļa labā un tiem ir piesedzēji tepat Latvijas varā – publicē un viss aģentu tīkls kaput… – to negrib ne kremlis , ne piesedzēji pieļaut.=
   Kaut Brigmanim paprasi – bērt vai nebērt – dzirdēsi kaut ko nesakarīgu – tāpat kā par tām mēslu čupām pie Airītēm…

 5. ka čeka būtu mūsu valsts noslēpums, tas tik ir numurs

 6. Maisi vēl nav atvērti, bet mūsu sabiedrība jau sakašķējusies. Turpmāko nav grūti paredzēt. Kam tas ir vajadzīgs?

 7. Te jāraksta komentārus, nevis romānus.

 8. Visus VDK čekas dokumentus uz galda. Gļēvi, netīri, smirdīgi VDK aģenti joprojām sēž Saeimā, valdībā un arī SAAB un citās atbildīgās valsts institūcijās. Par to arī liecina Obligātā iepirkuma komponente, kas iznīcina Latvijas ekonomiku -Liepājas metalurgs un citi uzņēmumi, kas ir aizgājuši no Latvijas, tautas nabadzības līmenis, brīvā tirgus kropļošana. Kā interesēs tas tiek darīts???? Krievijas, jā Krievijas, bet pa Saeimu bļaustās ķeriet zagli (Saskaņu), kamēr mēs iznicināsim Latviju. Mums ir jāizziet ielās un par to jāpauž savu attieksmi. Cik ilgi mēs klusēsim????

 9. Kārlis Kanģeris runā atklāti un patiesi. Šī valsts vara visās jomās ir zemiska, bezatbildīga. Valstī ir daži normāli likumi, bet nav likumu varas un likuma spēka, nav likumu darbības uzraugu. Šajā valstī jūs nedabūsiet nevienu normālu atbildi no policijas, tiesas, no ministrijām un no pašvaldībām, ne no Saeimas (tā vairs neatbild vairumā gadījumu vispār), arī no Ministru prezidenta un pat no Valsts prezidenta. Atrakstās kā īsi meistari.

  Visi viņi raksta kā no grāmatas vienādi. kā būtu gājuši vienā skolā, sēdējuši vienā solā, gulējuši vienā gultā, ēduši no vienas siles.

  Esmu saskārusies ar simtiem atbilžu un tajos nav atbildes uz sūdzību, nekad. Tajās uz četrām vai 9 lapām apraksta, cik pareizi strādā pēc likuma, kā to ievēro, ka šoks – kā no debesīm nokrituši eņģeļi un pasūta tevi apmēram ar “trīs pirkstu” kombināciju vai uz tiesu.

  Tev nav naudas, tev nav informācijas, tev liedz to saņemt Datu aizsardzības likums. Tiesā bez lielas naudas nav ko darīt.

 10. Kārlis Kanģeris runā atklāti un patiesi. Šī valsts vara visās jomās ir zemiska, bezatbildīga. Valstī ir daži normāli likumi, bet nav likumu varas un likuma spēka, nav likumu darbības uzraugu. Šajā valstī jūs nedabūsiet nevienu normālu atbildi no policijas, tiesas, no ministrijām un no pašvaldībām, ne no Saeimas (tā vairs neatbild vairumā vairumā gadījumu vispār), arī no Ministru prezidenta un pat no Valsts prezidenta.

  Visi viņi raksta kā no grāmatas vienādi. kā būtu gājuši vienā skolā, sēdējuši vienā solā, gulējuši vienā gultā, ēduši no vienas siles.

  Esmu saskārusies ar simtiem atbilžu un tajos nav atbildes uz sūdzību, nekad. Tajās uz četrām vao 9 lapām apraksta, cik pareizi strādā pēc likuma, kā to ievēro, ka šoks – kā no debesīm nokrituši eņģeļi un pasūta tevi apmēram ar “trīs pirkstu” kombināciju vai uz tiesu.

  Tev nav naudas, tev nav informācijas, tev liedz to saņemt Datu aizsardzības likums.

 11. Kārlis Kanģeris runā atklātiun patiesi. Šī valsts vara visās jomās ir zemiska, bezatbildīga. Valstī ir daži normāli likumi, bet nav likumu varas un likuma spēka, nav likumu darbības uzraugu. Šajā valstī jūs nedabūsiet nevienu normālu atbildi no policijas, tiesas, no ministrijām un no pašvaldībām, ne no Saeimas (tā vairs neatbild vairumā vairumā gadījumu vispār), arī no Ministru prezidenta un pat no Valsts prezidenta.

  Visi viņi raksta kā no grāmatas vienādi. kā būtu gājuši vienā skolā, sēdējuši vienā solā, gulējuši vienā gultā, ēduši no vienas siles.

  Esmu saskārusies ar simtiem atbilžu un tajos nav atbildes uz sūdzību, nekad. Tajās uz četrām vao 9 lapām apraksta, cik pareizi strādā pēc likuma, kā to ievēro, ka šoks – kā no debesīm nokrituši eņģeļi un pasūta tevi apmēram ar “trīs pirkstu” kombināciju vai uz tiesu.

  Tev nav naudas, tev nav informācijas, tev liedz to saņemt Datu aizsardzības likums.

 12. Imants par “čekas maisiem”. Atbildēt

  (1) Čekas maisus publicēt NEDRĪKST galvenokārt tā iemesla dēļ, ka aģenti ir vajadzīgi visiem valsts režīmiem. Nav garantijas, ka šodienas aģenti arī var tikt publicēti, kas jau runā par to – publicēsim sarakstus – sagrausim šo darbības sfēru. Publicēšana mērķi nesasniegs! Mazākais ļaunums būtu bijis publicēt 90.-tajos gados.
  (2) Meli, lieli meli un aplamības, ka varētu publicēt, ja būtu skaidrojums par iemesliem, cik lielā mērā ir vai nav “sadarbojies”. To nevar neviens uzzināt, tas nav jāuzzina, tam nav jēgas, jo patiesība jau mirusi, kaut būtu klāt aģenta “Darba lieta” un/vai “Personas lieta”.
  (3) Publicēsiet saraktus – ažiotāža būs milzīga, ka publicēta tikai daļa, nepilnīgs saraksts, noslēpa no tautas utt. un tml. Nepublicēsiet – tāpat ažiotāža pastāvēs – visi čekisti, visi sadarbojas, slēpj no tautas utt.
  (4) Sadarbojās visi tie, uz kuriem ir kartiņa un reģistrācija žurnlā – tas jau ir 100% pierādījums, lai kā kurš “speciālists” no SABa vai citurienes stāsta pasakas, ka kartiņa neko nepierāda (aiz katras kartiņas stāv garš, nopietns vervēšanas un pārbaudes process, procedūra, pavēles nosacījumi un priekšnieku sankcijas par vervēšanu!).
  (5) Tiesu spriedumi, ka nav pierādījumu par sadarbību – ir ļauna humora vērti. Jau 21.11.2017.g. Krustpunta raidījumā dzirdējām mudinājumu, pasaku apšaubīt sadarbību, ka “visas šaubas tiek tulkotas par labu apsūdzētajam”. Tādu šaubu nav, ja ir savervēts un kartiņa ir reģistrēta žurnālā. Un kurš uzzinās vai aģents sniedza falsifikācijas ziņas, apmelojumus vai patiesu informāciju. Tad jau katrā gadījumā jābūt kriminālizmeklēšanai, kas nav iespējams.
  (6) Arī tās ir pasakas, ka faktiski “jau notikusi lustrācija” – ar aizliegumiem ieņemt amatus vai balotēties un tml.
  (7) LUSTRĀCIJAI JĀBŪT KAUT AR 25 GADU NOVĒLOJUMU, lai atbrīvotu šos savervētos cilvēkus (kuri savervēti uz nāves draudu vai ģimenes iznīcināšanas pamata vai labprātīgi “stučījot”, ziņojot) no ietekmēšanas, no draudiem šodien, ja neturpinās sadarboties ar Krievijas specdienestiem – sak, es esmu atmaskots un mani jau atpazīst, izsekos, atklās, bez tam turpināt sadarboties nevaru – man neviens neuzticas utt.
  (7) Komisijai nevar būt mēŗķis publicēt “maisa” saturu, kartiņas, kaut ar veselu sējumu skaidrojumu par katru personu, fiziskām personām un sabiedrībai, par cik nelaimīgi bija paši savervētie, cik viņi cieta paši, cik lielu ļaunumu VDK (KGB) nodarīja okupētajai Latvijai.
  (8) Brīnums – kādēļ neviens nerunā par “AKTĪVĀS REZERVES VIRSNIEKIEM”, kas ir patiesi bīstama kategorija, kas, manuprāt, būtu publicējama kategorija, kura pa tiešo pienesa visas ziņas VDK, “patiesas” ziņas par “sociālisma nīdējiem” un citiem okupācijas varas nemīlētājiem. Viņi, strādājot ar slepenu aizsegu” valsts un citās civiliestādēs, militārajā dienestā, tika iekļauti delegācijās uz ārzemēm, varbūt pat vēstniecībās ārzemēs, pildīja visssvarīgākos čekas uzdevumus, neminēsim, kādus.
  (9) “ČEKAS MAISUS” NEPUBLICĒS, JO BŪS MILZĪGA PRETESTĪBA cīņā par SABIEDRĪBĀ “CIENĪJAMIEM” CILVĒKIEM. par kuriem paziņoja arī SAB. Pat tiesas lietas pazūd (?) Jūrmalas tiesā.
  (10)) SARAKSTUS NEPULBLICĒS, jo tajos ir “vajadzīgi cilvēki”, ko pierāda šis sarunu cirks starp SAB un Komisijas pārstāvjiem – neviena puse nepasaka īsto sarunu un pielaides pie” maisiem” lieguma iemeslus un saturu – “valsts noslēpums”.

  Dažas tēzes pēc plkst. 13 – 00 Krustpunkta 22.11.2017. Latvijas Radio sarunu noklausīšanās

 13. Stulbuma kalngals ar godmani. Ne vienam pat nav jālasa nospertās godmaņa kartītes saturs, tāpat viss ir skaidrs pēc viņa veiktajiem ”varoņdarbiem” valsts attīstības mērķtiecīga sabotāžā. Runāšu par laiku, kad nebijām ES sastāvā. Slavenais teiciens; neviena ražošanas nozare netiks lobēta, bet pārtikas pārstrādes nozares saņēma spēcīgu valsts atbalstu, kļuva par galveno instrumentu zemnieku ēkonomiskās attīstības graušanā jo zemnieki, teiksim, ar saražoto pienu pašiem tirgot stingri aizliedza, bet pienu iepirka par 4 sant kg. Cūkgaļai sadeva licenzes ievešanai no ES un cūkgaļas iepirkšanas cena nokrita līdz 30 sant kg kautsvarā. Godmanis no ES ieveda klēts saslaukas un graudu cena nokrita līdz 3 santīmiem kg. Bija nepieciešama speciāla atļauja, lai izaudzētos graudus vispār varētu nodot, jo bija jāpārstrādā godmaņa ievestās klēts saslaukas. Līdz ar to lauku teritorijas cilvēki bija spiesti pamest un doties uz ārzemēm maizi pelnīt, pārdodot savus iekoptos tīrumus ārzemniekiem par sviestmaizi. Par godmaņa parexa miljarda afēru nemaz nerunājot. Un kā tautai neslēpsi čekas kartoteku, ja valdības un vadošo partiju vadītāji kartotekā, kā zivis murdā.

  • pilsonis un jau nikns Atbildēt

   =Un kā tautai neslēpsi čekas kartoteku, ja valdības un vadošo partiju vadītāji kartotekā, kā zivis murdā.= Partijām un arī premjeram, prezidentam skaidri jāprasa : izbērt čekas maisus jau rīt = esi par to vai pret un bez kādām tur ”pētīšanas” atrunām…
   Lai partijas un premjers, prezidents saka skaidri : jā vai nē….

   • Tu nu gan sagribēji, drīzāk Zeme kūleni apmetīs un uz pretējo pusi ripot sāks! Labāk padomāsim ko darīt, lai varturi sāktu strādāt tautas labā, lai savus solijumus pildīt sāktu!

  • Godmanis bija vislielākā Latvijas traģēdija, visos laikos.

 14. jo lielāks zinātnieks, jo grūtāk pašam pamanīt, ka komisiju vada jarinovska, nevis pats 🙂 no tā arī visa konfliktēšana, mērķa un kopskata pazaudēšana (apzināti…?) un attiecīgi darba rezultāti… ja ir tiešām tā, ka neko neļauj darīt, tad jāatkāpjas un jāliek fakti galdā – to novērtēs… nevis nomuļļāt un pēc tam – ai… neko jau neļāva…

 15. Pati komisija notrallinājusi pusmiljonu, tagad, lai attaisnotu savu bezdarbību, tracina sabiedrību.
  Ja jau nav spējīgi sistematizēt šo informāciju, tad labāk kartiņas izbērt saeimas kādā zālē, lai visi žurnālisti un deputāti kādu mēnesi ap tiem var ņemties.

 16. pilsonis 17. novembris, 2017 15:56 Atbildēt
  =Gribētos, lai šajā jautājumā stingrāks mugurkauls būtu arī Valsts prezidentam Raimondam Vējonim. =cik naivi prasīt tiem pēdējiem trim prezidentiņiem mugurkaulu:
  viens savulai uz kartes nevarēja atrast Grūziju un ar savu prezidenta klātbūtni sniegt aizstāvību, otrs savulaik neies un ar savu piemēru mudināja neiet uz valodu referendumu (aizgāja jau beigās ar sašutuma vilni), trešais tālāk par modes skatēm nav ticis. Labi : tas pirmais atjēdzās un labojās – atlaida 3 A kompāniju no Saeimas nama uz mājām…
  Un tad varbūt sanemsies (kā Zatlers) un ar savu amatu liks uz taisnīguma spēles – lai tie čekas stukaču papīri redz saules gaismu un tauta uzzin savus ”tintes varoņus” – varbūt bail, ka kāds rajona sekretārs vel savulaik students būdams tur ir ”aizķēries”…
  Tas jau bijis un vel:
  Atvērs un būs visiem mutes vaļā – kā tā – tas arī tur ir? TĀPĒC JAU NEKĀ…. Saeima darīs visu, lai nevērtu – gribēs – jau rīt trijos lasījumos atvērs , jā bet pretī atkal kaut kāds 3 A ?

 17. Cilvēks pareizi nosaukts.

 18. Kangarieši taisās 4.maija republikas āgentus atklāt un sistēmu pētīt?! Neķer muļķus, Kārli!

 19. debīlie esot pārvervējuši !!!! Atbildēt

  Tie “pārvervētie” tagad algu saņem no Latvijas nodokļu maksātāju samaksātā, bet ziņas turpina pludināt uz Maskavu.
  Vai arī palīdz nelietīgajiem, varas struktūrās ietikušajiem, prokremliskajiem personāžiem apmelot patriotiskos nacionāļus.

 20. Paldies Kārlim Kangerim Atbildēt

  Kārli, paldies Tev par rakstu! … Kam kalpo šī Bulciņa jeb Maizītis? … Jā, kam kalpo drošibnieki? Vai savai tautai? Nē! Nolādēti lai jūs esat drošības iestādēs strādājošie, jo jūs kalpojat nevis latviešu tautai, bet gan partijai. Nolādētie!

  • Man liekas, ka Maizītis divus termiņus par ģener”aalprokuroru nostrādāja kā miegā, neko nedarot, neko neveidojot un neko nesakārtojot. Arī turpinājums prokuratūrā bez virzības, snaudā.

   Vai tas pats nav arī SABĀ?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+