×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

Anda Līce: Dažiem latviešiem nācās iepazīt dubulttrimdu (16)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

To pagātnes daļu, kurai nepiemīt spožums, cilvēki atceras nelabprāt. Varbūt tāpēc mēs tik bieži sakām: “Kas bijis, izbijis, jādzīvo tālāk.” Būtu jau labi visu sākt no baltas lapas, bet kā to izdarīt, ja mēs dzīvi rakstām burtnīcā no ļoti plāna papīra, kam cauri spiežas tinte no iepriekšējā lapā rakstītā? Ja starp lapām nav starplikas – iepriekš uzrakstītā godīga izvērtējuma, nākamās lapas sasmērējas. Tā ir noticis arī ar Latvijas un ārzemju latviešu attiecībām. Līdz braucienam uz Ameriku 1996. gadā es nezināju par tā saukto īsteno trimdas latviešu no vienas puses un padomju specdienestu tīši palaisto apmelojumu izraisīto viļņošanos trimdā, kad uz Latviju ciemos atbraukušos pēc atgriešanās mītnes zemē sāka uzskatīt par iesarkaniem un viņi piedzīvoja izstumšanu no trimdas latviešu sabiedrības. Labi, ka man toreiz gadījās satikt tautiešus, kas man šo jautājumu apgaismoja, un par sadarbību ar VDK man nenācās turēt aizdomās, piemēram, dzejnieci Veltu Tomu. Viņa nebija vienīgā, kurai šādu braucienu dēļ nācās iepazīt dubulttrimdu.

Sākoties atmodai, tautieši bija nepatīkami pārsteigti, pat šokēti, redzot, kā ne viens vien no badinātās Latvijas mītnes zemē iebraukušais uzvedas viņu mājās. Tas daudziem pamatoti ļāva justies aizvainotiem un morāli pārākiem. Diemžēl pārākumam vienmēr tuvu stāv arī lepnība. Vienas cilvēku daļas materiālā labklājība otrajā spēj izraisīt gan apbrīnu, gan skaudību – tāda ir cilvēka daba. Vēsturiskās netaisnības dēļ tik atšķirīgos dzīves apstākļos mītošās abas puses veselu pusgadsimtu viena par otru zināja ļoti maz, un nav brīnums, ka tas kļuva par pamatu drāmai ar nosaukumu “Mēs un viņi”. Atskatoties pagātnē, nav pārliecības, ka būtu varējis notikt citādi. Atmoda nevienai no pusēm garīgo briedumu neatnesa, toties uz to pavēra ceļu. Un turpmākais jau bija atkarīgs no tā, cik kuram plats solis. Skumjo lugu joprojām turpina spēlēt tur, kur nenotiek atklāta saruna par to, kādas apzinātas vai neapzinātas kļūdas nezināšanas vai šaursirdības dēļ ir pieļautas no abām pusēm. Šī luga noies no repertuāra, mainoties paaudzēm. Notikušo izprotot ar prātu un sirdi, bija un jo­projām ir iespējams darīt lietas, kas nāk par svētību Latvijai.

Gan kultūras, gan materiālais trimdas ieguldījums Latvijā ir milzīgs un pilnībā nav vēl novērtēts. Daudziem ir izdevīgi to noklusēt. Bet tas mums, tik dažādos veidos šķeltajiem, ir jādara patiesības un rītdienas dēļ.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Šeit Latvijā bija laukos kā nometnē. Par darba dienu laukstrādnieks saņēma 2 kapeikas dienā, bet par zirga dienu 4 kapeikas. Gadā bija noteikta norma izstrādes dienas jānostrādā 1954. gadā pie Cēsīm Kirova kolhozā sprāga govis, zirgi cūkas. Gar ceļmalām suņi vazāja šodzīvnieku kājas un galvas. gada beigās mātei nebija 50 kap. ko samaksāt man par eglītes paciņu. Gada beigās iedeva 5 maisus graudus. Labi, ka mājās bija govs , cūka,aita 10 vistas. Par pabalstiem neviens nedomāja. Pilsētā dzīvoja kā baroni, ēdnīcā uz galda maize par brīvu, algas labas, bet no kolhoza netiki projām, būsi valsts ienaidnieks. Pilsētās dzīvoja KRIEVI UN TIEM BIJA LABI! Arī tagad viņiem lielākajās pilsētās ir labi!

 2. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Ko nevar celt, nevar nest! Arī kolchozā trīs, un ne tikai govju “fermā” mēslus dzina ar ķerru!
  Par emigrantu “vieglo” dzīvi var runāt tikai populists. Mans mātes brālis- caralaiku elektroinženieris, cara oficieris, Brīvības cīņu dalībnieks, Latvijas laiku skolotājs, Ulmaņa patriekts (jo dažus mēnešus pabijis sarkanajos streļķos) no skolas, tad atkal elektroinženieris un kara bēglis, Austrālijā 58 gadu vecumā strādāja celtniecībā par melnstrādnieku, lai vēlāk sāktu savai inženiera un pedagoga izglītībai un 5 svešvalodām atbilstošu dzīvi un darbu.
  Žēl, ka mums šķiet, ka bēgļi svešumā ar pankūkām slaucīja, atvainojos, dibenus jau no pirmās dienas. Līdzīgi stereotipi ir viņiem- mēs esam slinki, neuzņēmīgi, neprotam taisīt biznesu. Daudzos gadījumos tā arī ir, bet vēl vairāk – NAV! Pirms kādiem 15 gadiem radagabals no tās pašas ķenguru zemes brīnījās- kā tad tā? Jūs strādājāt un jums nebija naudas?! Mēs gan jau pēc nedēļas (pēc pirmās algas) ēdām un pirkām ko gribējām. Viņi nesaprata un nesaprot, kas ir kolchozs, kas ir dažas kapeikas par izstrādes dienu un kas ir plānveida tautsaimniecība.

  • nabaga trimdinieki - viņiem joprojām nav naudas, lai pārceltos atpakaļ uz Latviju Atbildēt

   “Austrālijā 58 gadu vecumā strādāja celtniecībā par melnstrādnieku” – citi Latvijā palikušie karoja mežabrāļu rindās, arī 58 gadu un lielākā vecumā. Melnstrādnieka darbs Austrālijā ir kūrorts salīdzinot ar Sibīriju un meža kaujām.

   • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Otrs, 4 gadus jaunāks, brālis atkārtoti pabija Sibīrijā. Tajā reizē Tomskas apgabala Šigarkas (ja pareizi atceros) rajonā un pilnībā izbaudīja visus fiziskos un morālos spaidus, grūtības un nicinājumu.
    Savā iepriekšējā komentārā nebūt neapstrīdu mežabrāļu (mana tēva!!!) grūto un varonīgo cīņu! Es akcentēju uzmanību tam, ka bēgļu gaitas nebūt nebija rozēm kaisītas ne DP nometnēs, ne pirmos gadus jaunajās mītnes zemēs, arī to, ka mums šeit, Latvijā, vairumam bija vēl daudz grūtāk un trūcīgāk. Mans Austrālijas onkulis (manas mātes brālis) to saprata un reizēm atsūtīja kādu palīdzības paku. Savukārt mamma savam otram brālim Sibīrijā darīja to pašu. Tikai manam tēvam vairs nevajadzēja nekādu palīdzību…. Tāda ir dzīve, lai Dievs nedod to vēl kādreiz piedzīvot un dod mums sapratni un labestību!

    • Lai Dievs dod mums to sapratni par visām lietām, ko esam pārdzīvojuši, bet tolabestību,,, Cik daudz ļaunuma tā mūsu labestība mums jau ir nodarījusi.

     • Tāmnieks/luterānis

      Nav jābūt ļaunam, lai rīkotos taisnīgi un principiāli. Ir skaidri jāapzinās, ko mēs gribam un uz to jāiet ar atklātu rīcību. Vai tad mēs neredzam, ko var (ne)panākt ar viltību, lišķību un intrigām (bet visas intrigas taču ir ļaunas!), premjeru meklējot?

 3. Ne vismazākajā mērā neapšaubu trimdas latviešu ieguldījumu Latvijas atdzimšanas veicināšanā, bet to smago un melno darbu tomēr padarīja vietējie – tie, kuri visus okupācijas gadus, dzīvodami pieticīgos apstākļos un propagandas smacēti, tomēr sirdī un dvēselē palika latvieši, un tieši viņi ir mūsu tagadējās valsts pamatu sargātāji un nākotnes veidotāji. Jā, okupācijas gados iespēju bija maz, bet mēs palikām un kopām šo zemi, lai cik arī bezcerīga reizēm liktos nākotne. Paldies kādreizējās trimdas latviešiem par atbalstu, bet tagad laiks atgriezties tēvzemē – viņu pieredze un prasmes šeit lieti noderētu. Tomēr tik maz to, kas atgriežas… Nu ja – šeit vēl arvien nav pietiekami komfortabli… Tā tēvzemes mīlestība tāda saplakusi izrādās… P.S. Visu cieņu tādiem Latvijas godavīriem kā dzejnieks Andrejs Eglītis – atgriezās un savu dzimtenes mīlestību parādīja darbos.

  • Tieši tā – trimdā bija zelta dzīve salīdzinot ar dzīvi izsūtījumā Sibīrijā un krievu okupētajā Latvijā. Trimdinieki tika i pie mašīnām, i pie mājām, bet daudzi vietējie vergoja kolhozā un tika no lauku sētām sadzīti daudzstāvu daudzdzīvokļu kopmītnēs. Paldies, ka atgādinājāt par Eglīti. Daudzi trimdinieki mīl Latviju tikai no attāluma…līdzīgi daudzi vietējie (iekšēji trimdinieki?) mīl laukus no attāluma un no Rīgas nedomā pārcelties uz vietu laukos, kur dzimuši un gājuši skolā.

   • Sovhozā ,,daudzdzīvokļu kopmītnē,, piemēram es ar ģimeni dzīvoju 4 istabu dzīvoklī ar visām ērtībām,gaļu ,pienu varēja nopirkt par pašizmaksu.Sovhoza teritorijā bija 2 skolas, bērnu dārzs ar 90 vietām,feldšeru punkts,zobārstniecības kabinets,pasta nodaļa,krājbankas filiāle.Liellopu fermās kūtsmēslus izstūma mehanizēti ,tie iebira mēslu ārdītāju piekabēs un tika izvesti uz lauka.tagad redzu kā vergo mazo fermu saimnieki ar tačku stumjot kūtsmēslus ,kas krājas kaudzē pie pašas fermas un tur arī paliek.

    • Nokopēji no to gadu KP CK “Cīņas” ?
     Acīmredzot esi interfrontietis ?
     Pūderē jaunatnei smadzenes par leiputriju ?

    • Vai to jauko dzīvi kolhozā paši ar savu darbu nopelnījāt vai dzīvojāt uz PSRS fondu piešķirtajiem līdzekļiem? Man te apkārt arī tādi čaklīši dzīvo, kas tā strādājuši, tā strādājuši, ka … vienā vasarā dubļos noslīcināja vairākus simtus cūku, katru vakaru ganību laikā uz slaukšanu sadzina labi ja pusi no visām fermas govīm, degvielu vienkārši izgāza zemē, lai nenorautu normu, sasēt jau sasēja, bet lielu daļu tā arī nenopļāva, bet te arī ir 4-istabu dzīvokļi un kā visi strādāja! Nenosmieties.

  • Vietējie, vietējie.
   Un tagad valsti izputina arī vietējie.
   “Pašu auklētie, pekaināmi kājiņāmi.” (I.Ziedonis)
   Re, jau atkal 55 miljoni viena žīda parāds tautai būs jāapmaksā. Bagāti esam.

   • Bet tu pati un tavi gudrie radinieki jau tos izputinātājus ievēlēja. 90.gadu sākumā balsoji par Gorbunovu, jo viņam skaista frizūra un kā bijušajam komunistam skaista un salda runa. Vēlāk balsoji par Godmani, Gaili, Šķēli, Kalvīti, Repši, “Jenotību” un tagad pamatoti priecājies, ka esam “bagāti”.
    Varēji iet pati politikā. Ko ta negāji, gudriniece? Vismaz ceru, ka tavi mazbērni nebalso un nebalsos par bijušajiem komunistiem un okupantu pakalpiņiem.

    • Kaut kā aizmirsi ZZS dižgarus pieminēt, kas visos laikos palika pie teikšanas. Laikam jau tie kompartijas sekretāri-valsts nozadzēji tev šķiet piemērotāki valsts vadīšanai.

    • par dziļu ievilki elpu !
     Kāpēc pēc vēlēšanām iznīcina balsojuma
     rezultātus tu padomāji ?
     Vai uzglabāšanas vietas trūkuma dēļ ? 🙂

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kusties, kusties!

Valsts finansiāli atbalstīs pedagogu algu celšanu tikai tajās pašvaldībās, kas sakārtos skolu tīklu, uzsver izglītības ministrs Kārlis Šadurskis. Intervijā LTV ministrs teica, ka valdība pildīs solījumu – ja pašvaldības būs ietaupījušas līdzekļus ar skolu tīkla reformēšanu, tad valdība pretī liks līdzvērtīgu summu, lai varētu nodrošināt skolotāju algu palielināšanu. Realitātē tikai 18 pašvaldībās esot notikusi reāla skolu tīkla reorganizācija ar summāro ietaupījumu 2 – 3 miljoni eiro, kas ļoti būtiski atpaliekot no cerētajiem nepilniem desmit miljoniem eiro, kam valsts bijusi gatava likt pretī līdzvērtīgu summu, skolotāju algu palielināšanai kopā nodrošinot 19 miljonus eiro. Pēc Šadurska vārdiem, pašvaldībās, kur ir notikusi skolu reorganizācija, pedagogu algas būšot ievērojami lielākas par 710 eiro par slodzi un varētu būt robežās no 750 līdz nedaudz vairāk par 800 eiro par slodzi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+