×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. marts, 2016
Drukāt

Koko Šanele, iespējams, bija nacistu aģente

Foto: Wikipedia.orgFoto: Wikipedia.org

Aizvadītajā nedēļā atslepenotās Francijas arhīvu lietas, kas ataino kā nacistu izlūkdienestu darbību okupētajā Francijā Otrā pasaules kara gados, tā arī franču pretestības kustības aktivitātes, met ēnu pār slaveno franču modes dizaineri Koko Šaneli (1883 – 1971), vēsta aģentūra “Associated Press”.

Vēstules, aģentu ziņojumi, fotogrāfijas un citi materiāli no vācu okupācijas režīma, Višī kolaborantu valdības un pretošanās kustību izlūkdienestu krātuvēm līdz nesenam laikam bija slēgti pētniekiem un glabājās Vensēnas pilī Parīzes austrumos. Atklātībā nonācis fakts, ka starp tiem ir arī Koko Šaneles lieta.

Kāds anonīms aģents Francijas pretošanās kustības izlūkdienestam 1944. gada novembrī Parīzē vēstījis sekojošo: “Avots Madridē mūs informēja, ka 1942.- 1943. gadā madam Šanele bija barona Gintera fon Dinklages mīļākā un aģente. Dinklage bija Vācijas vēstniecības atašejs 1935. gadā. Viņš darbojās kā propagandists un mums ir aizdomas, ka viņš bija vācu aģents”.

Atbildīgais par izlūkdienestu arhīva glabāšanu Frederiks Keginērs presei norādījis, ka tā laika dokumentos Šanele ir uzrādīta kā nacistu armijas pretizlūkošanas dienesta “Abvēra” aģente. “Vācieši viņu reģistrēja, kas nozīmē, ka viņa potenciāli varēja būt informācijas avots, pildīt uzdevumus, strādāt viņu labā. Taču mēs arī nezinām, vai viņa pati vispār zināja, ka ir šajā sarakstā,” AP paskaidroja Keginērs.

Otrā pasaules kara gados modes nama īpašniece savu uzņēmumu slēdza un uzsāka romānu ar fon Dinklāgi, kurš tiešām darbojās Vācijas armijas izlūkdienestā. Pēc kara Šaneli apsūdzēja kolaboracionismā, taču tiesai nebija nekādu konkrētu pierādījumu pret viņu. 1945. gadā dizainere pameta Franciju un pārcēlās uz Šveici, turpinot attiecības ar fon Dinklagi. Parfimērijas un modes pasaulē viņa atgriezās 1954. gadā, gūstot lielus panākumus Anglijā un ASV, kamēr franči saglabāja pret viņu atturīgu nostāju.

Vēsturnieki jau agrāk ir izteikuši aizdomas par Šaneles darbībām kara laikā nacistu labā. Ir versija, ka spiegošanas misijas viņa pildījusi vairāk nekā desmit reižu. Taču, kā jau minēts, tie ir tikai pieņēmumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+