×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
8. novembris, 2012
Drukāt

Kokteilis mūža garumā


ReklāmfotoReklāmfoto

Līdz 15. novembrim Bulduros Jūrmalas mākslinieku namā skatāma gleznotāja un scenogrāfa Daiļa Rožlapas 80 gadu jubilejas izstāde “Kokteilis mūža garumā”. 


 

Māksliniekam Dailim Rožlapam līdz 100 vēl 20 – daudz vai maz? Galvenais, ka mākslinieks joprojām strādā. Strādā sava prieka pēc, ne pēc pasūtījuma, ne pēc līguma. Kad izpildes termiņš liek gleznot ātri, 80 – tas ir daudz, bet arī padarīts ir daudz. Gan teātros mūsu zemē, gan aiz robežām, gan kinostudijā. Un pa brīvbrīžiem gleznoti arī pilsētu skati, sevišķi Vecrīga. Dailis piederīgs tai mākslinieku grupai, kas kopā ar Brekti, Andersonu un Duškinu vislabāk ir parādījis Vecrīgas nezināmos, bet romantiskos nostūrus un līkumotās ieliņas. Bez Vecrīgas mākslinieka uzmanības centrā ir arī citas Latvijas pilsētas, portreti un klusā daba. Jaunajā izstādē mākslinieks saviem skatītājiem atskaitījies par padarīto pēdējos divos gados (2011 – 2012). Skatītāju vērtējumam nodoti 34 darbi. Tikai pāris nav no pieminētā perioda, un tie nekad nav bijuši izstādīti un skatītāju novērtēti.

Blakus izstādītajām gleznām atrodas it kā sienas avīze, kurā mākslinieks stāsta par savu dzīvi un radošo darbību. Tur ir arī veltījums divām personībām viņa dzīvē – Visvaldim Ziediņam un Arnoldam Plaudim –, kuru ietekme uz mākslinieka radošo personību Daiļa skatījumā ir nepārspējama.

Eksponētie darbi lielāko tiesu izpildīti mākslinieka ierastajā gleznošanas tehnikā, kuru viņš 70. gados ieviesa – proti, jauktajā tehnikā. Šo tehniku viņš labi izkopis, un sekmes neizpaliek. Darbu tematika dažāda: gan abstraktie darbi, gan pilsētu ainavas. Sevišķi iespaidīga ir viņa gleznotā “Kuldīga”. Žēl, ka visiem darbiem nav doti nosaukumi, tad varētu salīdzināt mākslinieku doto nosaukumu ar to, ko dotu skatītājs, vērojot kādu no izstādītajiem darbiem. Kopumā darbi ir ļoti krāsaini, dekoratīvi. Bet citādi jau nemaz nevar būt, jo to radītājs ir mākslinieks scenogrāfs, inscenētājs. Skatoties mākslinieka devumu izstādē, varam secināt: lai pie kuras tēmas viņš ķertos, tās risinājums ir bez pretrunām. Tā pamatā ir darba mīlestība, iedziļināšanās tematikā, bet visam pāri darba spējas. Šīs spējas, lai kāda gadu nasta mākslinieku spiestu, ir pārliecinoši pietiekamas, lai pēc zināma laika perioda sagaidītu jaunu izstādi. Šī nav pirmā mākslinieka izstāde saistībā ar vērā ņemamiem dzīves gadiem. Pirmā notika šā gada februārī Jūrmalas mākslas muzejā. Kā šajā, tā iepriekšējā pats mākslinieks tās atklāšanā nepiedalījās. Žēl. Mākslinieks vēl strādā un, cerams, strādās ilgi, jo ir nelabojams optimists, bet tad, kad vairs nevarēs rokās turēt otu, rakstīs. Jo pēc pamatprofesijas ir mākslas vēsturnieks. Un tas, ko rakstīt un par ko, viņam ir ne mazums. Izstāde dod pārliecinošu ieskatu mākslinieka daiļradē, kā laika gaitā mainās dažādu tēmu attēlojums, kolorīts un arī paša tematika.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+