Foto – Līga Vasiļūna

Kopš 1. aprīļa Tuberkulozes un plaušu slimību centrs ir RAKUS sastāvdaļa
 1

“Rīgas Austrumu slimnīca izvietojusies sešos stacionāros, kuros kopā ārstējas 70 000 pacientu gadā. Plaušu slimības tiek ārstētas divos no tiem – “Gaiļezerā” Rīgā un Tuberkulozes un plaušu slimību centrā (TPSC), kura stacionārā daļa atrodas Stopiņu novada Upeslejās.

Reklāma
Reklāma

 

10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
Lasīt citas ziņas

Ieguvumu ir vairāk nekā zaudējumu,” tā medicīnas iestāžu apvienošanu vērtē slimnīcas Ārstniecības padomes loceklis, galvenais plaušu slimību speciālists asociētais profesors Alvils Krams (attēlā).

 

Pacienti ir apmierināti

“Pirmkārt, mūsu centra pacientiem pieejams plašāks izmeklējumu, aparatūras un speciālistu klāsts. Lielas daudzprofilu slimnīcas ietvaros mūsu pacienti šos veselības aprūpes pakalpojumus saņem ātrāk un vienkāršāk. Otrkārt, ievērojami mazinājies arī birokrātiskais slogs, tādēļ mediķi vairāk var nodoties tiešajam darbam, nevis “papīru” rakstīšanai. Priecē arī tas, ka Rīgas Austrumu slimnīcas vadība atšķirībā no Latvijas Infektoloģijas centra, kura sastāvā pēdējos gadus bija TPSC, uztver mūsu centra ārstus kā līdzvērtīgus partnerus un, pieņemot lēmumus, uzklausa arī viņu viedokli. Mediķu darba prieks atspoguļojas arī sniegto pakalpojumu kvalitātē,” stāsta Alvils Krams.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan šobrīd plaušu slimību ārstēšana notiek divos stacionāros, tā nedublē viena otru. Stacionārā “Gaiļezers”, kas ir daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīca, nonāk pacienti ar akūtām plaušu slimībām, kuriem nepieciešama arī citu jomu speciālistu palīdzība, bet plānveida pacienti tiek nogādāti monoprofila slimnīcā, kas specializējusies plaušu slimību ārstēšanā.

 

“Pacientus, kuriem trūka vietas “Gaiļezera” slimnīcas plaušu slimību nodaļā, agrāk nācās izvietot cita profila nodaļās. Tagad viņi var ārstēties specializētajā centrā. Pacientiem, bez šaubām, tas ir ieguvums,” atzīst profesors.

 

Ir tehnoloģijas un kompetences, kas Latvijā pieejamas tikai TPSC, daudzās jomās centrs ir pasaules universitāšu klīniku līmenī. Atšķirībā no daudzprofilu slimnīcas, kur parasti strādā ne vairāk par pieciem sešiem pneimonologiem, TPSC ir 38 šādu augsta līmeņa speciālistu. Tas veicina radošu domu un zināšanu apmaiņu, kas uzlabo pacientu ārstēšanas kvalitāti, tādēļ centra kolektīvs cer turpināt strādāt Rīgas Austrumu slimnīcā kā vienota komanda arī turpmāk.

 

Kvotas pat vēža pacientiem

“Manuprāt, lielākie izaicinājumi TPSC šobrīd atrodas ārpus Rīgas Austrumu slimnīcas sienām, tas ir, šā brīža veselības aprūpes sistēmā,” saka Alvils Krams. Piemēram, nesen Ārstnieciskā padome apsprieda Veselības ministrijas jauno stratēģiju, kurā paredzēts atbalstīt universitātes klīnikas un veicināt to attīstību, bet realitātē šogad šīm klīnikām finansējums ambulatorajai palīdzībai samazināts aptuveni par miljonu latu katrai.

 

Torakālās ķirurģijas nodaļas vadītājam Intam Siliņam, kurš konsultē pacientus Latvijas Onkoloģijas centra poliklīnikā, ikdienā nākas saskarties ar garajām gaidīšanas rindām uz valsts apmaksātajiem pakalpojumiem: “Kā var būt trīs mēnešus ilgas gaidīšanas rindas ļaundabīgo audzēju pacientiem! Daudzos gadījumos tas var būt liktenīgi!”

Reklāma
Reklāma

 

Labāka nav arī situācija reģionos, kur daudzviet tā saucamās kvotas rentgenoloģiskai izmeklēšanai un speciālista konsultācijai noteiktas pat pacientiem ar aizdomām par tuberkulozi. “Ja pēc Pasaules veselības organizācijas aplēsēm pēdējos desmit gados esam atraduši 90 – 100% no visiem tuberkulozes slimniekiem, tad pērnajā gadā tikai 75%. Tas nozīmē, ka 300 – 400 slimniekiem šī infekcijas slimība nav diagnosticēta, bet vismaz pusei no viņiem slimība ir atklātā jeb bacilārā formā un viņi spēj inficēt apkārtējos,” atklāj profesors Alvils Krams, piebilstot, ka pēdējos gados ārpus Rīgas speciālista darba apmaksa par tuberkulozes diagnostiku un ārstēšanu samazināta aptuveni par trešo daļu. Tieši šobrīd noris sarunas ar Veselības ministriju un valdību, lai nākamajā gadā atrastu tuberkulozes izplatības ierobežošanai nepieciešamo finansējumu. Tuberkuloze taču var skart ikvienu!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.