×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. oktobris, 2012
Drukāt

Krievija gatavojas pieņemt jaunu pretsmēķēšanas likumu

Foto - AFPFoto - AFP

Cerot samazināt smēķētāju skaitu valstī, Krievija šomēnes plāno pieņemt jaunu pretsmēķēšanas likumu, paziņojis Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs.

Ar šādu paziņojumu premjers nācis klajā savā videoblogā, paužot nožēlu, ka deviņdesmitajos gados Krievija nav iestājusies pret lielajām tabakas korporācijām, rezultātā kļūstot par otro lielāko tirgu aiz Ķīnas. “Diemžēl valdība neapsvēra ārvalstu tabakas ieguldījumu riskus Krievijas ekonomikā,” norādīja Medvedevs, runājot par četrām lielajām tabakas korporācijām, kas tagad dominē cigarešu pārdošanā. Kopš deviņdesmitajiem gadiem smēķētāju skaits sieviešu vidū ir trīskāršojies, sasniedzot 22 procentus, bet vidējais vecums, kad tiek pamēģināta pirmā cigarete, sarucis līdz 11 gadiem, norādīja premjers.

Likumprojektu izstrādājusi Veselības ministrija, un tas strikti ierobežos smēķēšanu sabiedriskās vietās, tostarp bāros un kafejnīcās. Likumprojekta mērķis ir samazināt smēķēšanu par 50 procentiem. Pasaules veselības organizācijas veiktais pētījums par tabakas lietošanu liecina, ka Krievija pasaulē ieņem pirmo vietu smēķēšanas izplatībā pieaugušo iedzīvotāju vidū, septembrī norādīja Krievijas Veselības ministrija. Kopumā valstī smēķē 43,9 miljoni cilvēku jeb 39,1 procentus no iedzīvotāju kopējā skaita. Vidējais statistiskais Krievijas iedzīvotājs dienā izsmēķē 17 cigaretes – vīrieši 18 un sievietes 13.

No slimībām, kas saistītas ar smēķēšanu, ik gadu mirst 400 tūkstoši Krievijas iedzīvotāju. Aptuveni 90 procenti no smēķētājiem kļuvuši atkarīgi no šī ieraduma līdz 20 gadu vecumam, tādēļ “nav iespējams teikt, ka smēķēšana ir pieauguša cilvēka izvēle”, norādīja Medvedevs. “Kopumā 400 tūkstoši – tik daudz krievu mēs ik gadu zaudējam tabakai,” atzīmēja premjers, skaita ziņā salīdzinot to ar lielas pilsētas nozušanu no kartes katru gadu. “Mēs vairs ilgāk nevaram ļaut tabakas kompānijām pelnīt naudu uz mūsu bērnu veselības rēķina un padarīt viņus par smēķētājiem mūža garumā, tas ir amorāli,” uzsvēra Medvedevs, kurš pats nesmēķē.

Pie nesmēķētājiem pieskaitāms arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš, cīnoties ar valsts demogrāfiskajām problēmām, šogad pastiprinājis savu pret smēķēšanu un dzeršanu vērsto retoriku. Tomēr, neskatoties uz mēģinājumiem īstenot pretsmēķēšanas likumus un aizliegumu pārdot tabakas izstrādājumus nepilngadīgajiem, cigaretes Krievijā ir plaši pieejamas un maksā salīdzinoši lēti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+