×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
23. februāris, 2015
Drukāt

Kristīne Jarinovska: Komunistu 8. marta vietā – “Latvijas sievietes diena” 16. martā (57)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts svētki ir nacionālās ideoloģijas daļa: to jēga ir sociālās atmiņas politikas instruments, ar tiem atgādinām sev, kas esam, kādas ir valsts pamatvērtības. Nav apolitisku valsts svētku, to nosaka pieņemšana ar likumu. Pēc Satversmes priekšvārda, kas nosoda padomju totalitāro režīmu, ciena ticību Dievam un latviešu dzīvesziņu, pieņemšanas ir ne vien neētiski, bet arī pamatlikuma vērtību kodolam pretēji likumos uzturēt to ideoloģiju, kas ir boļševisma apoloģētika un okupācijas laikā simbolizēja lojalitāti okupētājvalsts morālajām kārtulām.

Latviešus pretēji starptautiskajām tiesībām iesauca okupācijas armijā. Bet neviens tādēļ neiedrošinātos viņus sveikt 23. februārī “Vīriešu” jeb Sarkanarmijas dienā, kad svin Ļeņina spriedumu (Pravda, 1918.02.25), boļševikiem bēgot no Rēzeknes un Ludzas, “padomju republikai armijas nav”. Tas būtu kā ļaut saukt komandu Dinamo, kāda radās PSRS represiju instancēs un ko veidoja par genocīdu notiesātais sarkanā terora čekists Alfons Noviks (Cīņa, 1940.09.25.). Paralēlēs ar SS Reinhardu Heidrihu komanda SA-Sportabzeichen Riga?

Tikpat pretīga ir PSRS kultūras koda šķīstīšana dienā, kuras, pēc Pjēra Burdjē meklētā, praktiskā jēga bija degvīna svētīti gadījuma rakstura dzimumsakari kolektīvā par aplūzušu tulpju cenu, bet idejiskā, ko virzīja ģimenes ienaidniece, komisāre Šura Kolontaja, – Kremlī apglabātās komunistes Klāras Cetkinas, izfantazēta tekstilnieču dumpja, ateista Augusta Bēbeļa cietumā vārsmotā marksistu apokrifa Sieviete un sociālisms slavinājums, feminismam naidīgas (Cetkina bija antifeministe) ļeņinisma propagandas glorificēšana. Melo sev, kas domā, ka svin citu saturu – ar šo argumentu sviniet arī Ļeņina dzimšanas dienu!

Datumiem ir nacionāls konteksts. Vienalga kā Tobago un Togo, bet Latvijā staļiniskā falsifikācija “23. februāris” un “8. marts” ir nešķirams, padomju identitāti slavinošs pāris. Kā sirpis un āmurs. Atmodīsimies: nav “starptautiskās sieviešu dienas” jeb tā Rietumos tikpat mīļa kā “starptautiskā vīriešu” 19. novembrī. Starptautiskā diena bez krūštura 9. jūlijā vismaz nav komunistiska. “8. martu” kalendārā tur posttotalitāras valstis. Pat čehiem tādas nav! Brīvdiena bez PSRS tā ir Laosā, Vjetnamā, Kambodžā, Angolā un Kubā. Nebiju PSKP biedre, tāpēc ir tiesības prasīt, lai šis boļševiku simbols zūd.

Vienlaikus sievietes emancipācijas, vienlīdzības un apzinīgas sievišķības idejas ir latviešu tautā koptas. Mums ir virkne izcilu dāmu, kas veidoja Latvijas kā Rietumvalsts izaugsmi. No Starptautiskās sieviešu viceprezidentes Bertas Pīpiņas līdz viceministrei Valērijai Seilei. No Elizabetes Rekes līdz Marijai Leiko. Vismīlamākā laikam ir Johanna Emīlija Lizete Rozenberga, kura teic precīzi: “Mana sieviešu kustības ideja nav vis aizņemta no Bēbeļa, bet tā izrietējusi no manis pašas” (Autobiogrāfija, 1940.). No pašām ir jāturpina labais, sirsnīgais, atsijājot pagātnes pelavas.

Aicinu Saeimu svītrot komunistu 8. martu un noteikt Aspazijas dzimšanas dienu jeb 16. martu par “Latvijas sievietes dienu”, ikgadēju svētku brīvdienu.

*Autore Kristīne Jarinovska ir juridisko zinātņu doktore, Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētāja vietniece juridiskās zinātnes jautājumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (57)

 1. Diemžēl čekistu un okupantu pārvaldītā valstī tas vēl nenotiks.

 2. Kristīne, tu zini kas ir 16.martā? Pameklē un tad padomā, vai puse Latvijas ies pie pieminekļa un slaucīs asaras un puse svinēs savu sievietību.

 3. Jarinovskas kundze ir ists atradums, musu pasu diktators bruncos, briesmiga baba…Tagad pec jaunas EU gender ideologijas – sodien kundze, bet rit kungs…Labi, ka jums Jarinovskas kundze nav tas koferits ar atombumbas podzinu – savadak mums visiem butu “Kuzkina matj”… Toties ir KGB maja – ka jauna… Tapec, Jus, Jarinovskas kundzes kritizetaji saturaties – tikai padomajiet, ko vina ar Jums visiem izdaris, kad atnaks pie Varas!

 4. Atvainojos, bet ko šī Latvijas Psaki sapīpējusies vai sostījusies?

 5. Sieviešu dienu – Aspazijas jubilejā, Vīriešu dienu Raiņa jubilejā. kad viņiem kāzu diena? varbūt tad ģimenes dienu taisām? aj, un arī minoritātēm kāds datums atrastos

 6. Aicinu Saeimu svītrot komunistu 8. martu un noteikt Aspazijas dzimšanas dienu jeb 16. martu par “Latvijas sievietes dienu”, ikgadēju svētku brīvdienu.
  8.MARTS, PROTAMS, JĀSVĪTRO, BET 16.MARTAM JĀBŪT SVĒTKIEM KĀ LEĢIONĀRU DIENAI, AR ASPAZIJU TE NAV NEKĀDA SAKARA…

 7. Protams, ka 8. marts ir tipiski padomju svētki, taču tas, ka padomju laikos sievietēm 8. martā dāvināja aplūzušas tulpes? Neko tādu neatceros un nekādi gadījuma sakari kolektīvā, kur strādāju, mācību iestādēs, kur mācījos, šīs dienas sakarā arī nebija. Uficiāli tie jau bija ideoloģiski svētki, taču formālā gaisotnē, kādā tos kolektīvos svinēja, neviens pat neatcerējās to vēsturi. Galvenais bija jautri padzīvot, jo toreiz jau nekāda lielā izklaižu iespēja nebija. Visi arī saprata, ka jebkāda no domām, kas izteikta minētā rakstā, draudēja ar sarunām VDK. Astotā marta kods rezultātā iekodēts cilvēku prātos uz palikšanu. Ja dzīvosim, tad pēc vairākām paaudzēm tas varbūt izzudīs.

 8. Lai jau gudriniece Kristīne svin 16.martu,bet man labāk patīk,ka man uzdāvina tulpes vai narcises 8.martā. Man ar komunistiem šis datums nesaistās!

  • Vai, cik tu zemu kritusi un bez pašcieņas, ja puķes (ziedus) gaidi tikai 1x gadā…

   • Tu vispār lasīt jēdz? Jeb baidies, ka kāda sieviete, ja tāda tev ir, gribēs, lai tu viņai ziedus uzdāvini? Nu nežņaudes tak ka letiņš! Vismaz vienu izspied! Krievi nes veselas buķets!Malacis, Kristīne! Jebkurai sievieti patīk ziedi un Vīriši, kas tos dāvina.Lai dzīvo Vīrieši ar ziedem un la iznīkst sīkstuļi, kas baidās tikvienn kā sieviešu dienā kaut vienu puķīõti izspiest! Un lai dzīvo Starpavasara svtki Visām sievietēm un meitenēm!

 9. Nekāda Jarinovska nu nediktēs, kādus svētkus svinēt. Man vienalga, ko viņa svin. . Lai liek citiem mieru.

 10. “praktiskā jēga bija degvīna svētīti gadījuma rakstura dzimumsakari kolektīvā par aplūzušu tulpju cenu” – Es saprotu autores dedzību, bet šāda veida pārspīlējumi (nu nebija jau tā praktiskā pusi gluži tāda)bojā raksta absolūti pareizo domu. Un, ja nebūtu gadījuma dzimumsakaru un tulpes būtu labākas, tad, ko, viss būtu pieņemami? Kaitīgums ir ideoloģijā un ne kaut kādos sazīves trūkumos. Mūsdienu jaunajās “tradīcijās” arī daudz kroplu izpausmju, bet tas jau ir cits stāsts.

 11. šķiet, ka raksta autore Kristīne Jarinovska, kā VDK “zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētāja vietniece”, ar ne pārāk zinātniskiem argumentiem ir savā rakstā konfrontējusi Latvijai nozīmīgo “Leģionāru piemiņas dienu” – 16. martu ar starptautiski svinamo “Sieviešu dienu” – 8.martu, un netieši provocējusi sabiedrību uz kritisku attieksmi pret leģionāru piemiņu.

 12. Lielākā daļa sieviešu tādu Cetkinu nemaz neatceras, un vinām vienalga, kas Padomju Savienībā ieviesa tradīciju. Viņas dzīvo šodienā un svētkiem piešķir savu nozīmi. Ko tur ņemties.

 13. Tantuks laikam par daudz salasījies grāmatas. Kādas Aspazijas…, kad tad tas bija… pasaule iet uz priekšu, nevis uz atpakaļ. Ja negrib svinēt to Sieviešu dienu, tad vajag svinēt Mātes dienu, bet atkal ne jau visas sievietes ir mātes. tās kas nav mātes būs niknas tai dienā. Vajag svinēt Latvijas ģimeņu dienu. Vajag popularizēt kuplas un stipras LATVIJAS ĢIMENES, normālas, kur ir Tēvs un MĀTE.
  NOST AR ZILAJIEM, ZAĻAJIEM UN STRĪPAINAJIEM. Un nevajag vainot ziedus sarkanas tulpes, neļķes un rozes, novītušus vai pusvītušus, mūsu Latvijas mājās izdiedzētus, vai Holandes siltumnīcās ķīmiski izdzītus. Ziedi nav vainīgi un nav nevienas sievietes, kurai nepatiktu saņemt ziedus pavasarī. Ja kādai nepatīk saņemt ziedus no vīrieša, tad tā nav sieviete, bet fūrija.

 14. Krievu mīļākie svētki.Man tie asociējas ar krievisko uzmācību un dzeršanu darba vietās.Tas,ka esmu sieviete,nav mans nopelns,ar ko būtu jālepojas.Ja kādam tos tik ļoti vajag,var tiešām pārcelt uz Aspazijas dzimšanas dienu.Te jau dažas padomju sievietes “draud”,ka svinēja un svinēs.Ideja laba,ja bez sieviešu dienas nekādi nevar iztikt.Ja arī kādā normālā valstī 8.marts ir kalendārā kā ssd,tad svinēts gan netiek.Domāju,ka cilvēki,kuri vēlas godināt latviešu leģionārus,varētu būt neapmierināti ar jaunu svētku dienu šajā datumā,bet homo sovietikus ir un būs astotais marts.

 15. Šo dienu varētu noformulēt tā:
  “Aspazijas dzimšanas diena. Latvijas sievietes diena.”
  Un noteikti karogota. Šo dienu ik gadu varētu piepildīt ar ļoti dažādu un vērtīgu saturu.

  • Nu kāpēc vajag degradēt šos svētkus. kas negrib, lai nesvin. Kas grib, lai svin. Es svinu un man patīk. Arī Alžīrijā tos svin. Kāpēc latvieši vienmēr lokās svešu varu priekšā – tagad visu amerikānisko – helovīni, praidi, televīzija, oskari, holivudas…. it kā paši vairs neko nespējam.

 16. ļoti skaisti priecīgi,pavasarīgi svētki.Tiem nav nekāda sakara ar politiku.Mēs tos svinējēm, svinam un svinēsim.Bet kam tie saistās ar kaut kādu okupāciju,man viņu žēl.Nelaimīgi ļautiņi.Lai svin helovīnus,tie skaistāki svētki un vēl piedevām lai staigā praidos.

 17. acimredzot ir zilzeķe vismaz. nepatīk viņai svētki, nepatīk kad vīrieši izrāda uzmanibu un apsveic… nu negribi nesvini, ko citiem liedz? vai skauž ka citi priecājas?

 18. Nepiekritīšu gan. Autore tiešām pauž sagrozītu vēsturisku informāciju, var pameklēt Vikipēdijā International Women’s Day.

  Tātad, jā — šī diena ir gan cēlusies no sociālistu iniciatīvas, bet ne jau PSRS, bet krietni agrāk un Rietumos, konkrēti — ASV un turpmāk Rietumeiropā, kad tāda PSRS vēl nemaz nepastāvēja: The earliest Women’s Day observance was held on February 28, 1909, in New York; it was organized by the Socialist Party of America in remembrance of the 1908 strike of the International Ladies’ Garment Workers’ Union.[3]

  Nu nav šī diena nedz PSRS, nedz komunistu svētku diena, nav.

  • tad kālab komūnistiem PSRS tā bija tāda diža svētku diena?Brīnums?Tālab,ka to dibināja izredzēto pāestāve sarkanā Klāra Cetkin,Grāmatiņas arī vajag šad un tad palasīt.

  • Par komunistiem un PSRS: ASV visu ko varēja rīkot, bet 1910. gadā kā starptautisku to 2. Strādnieku sieviešu konferencē piedāvāja Klāra Cetkina, pieminot ASV trikotāžas darbinieču streiku, delegāte virzītāja no Krievijas bija trikotāžas darbinieču pārstāve Aleksandra Kolontaja, vēlākā PSRS valdības locekle, kas uzreiz pēc Lielās Oktobra revolūcijas pieprasīja Ļeņinam to iekļaut PSRS svinamo dienu sarakstā. Rietumeiropā un ASV tā nav ne svētku, ne atzīmējamā diena valsts kalendārā. Arī Roza Luksemburga nebija krieviete, arī Leiba Bronšteins, Apfelbaums, Rudzutaks, Stučka un Džugašvili nebija. Nebija arī Honekers, taču tas nenozīmē, ka šī nav PSRS boļeviskā tradīcijas.

 19. Aicināt atcelt 8.martu ka okupācijas laiku zīme ir līdzvērtīgs aicinajumam atstāt amatus bijušos komunistus,komsorgus utt.Pie patreizējas situācijas izklausas pēc aicinajuma uz valsts apvērsumu.Tas protams ir ļoti aktuāli,bet jāsaprot ka okupācijas sekos momentāli un nekāds NATOnepalīdzēs.

 20. Kur nu mūsu tautas kalpiem līdz šādam līmenim!!! Puķu bizness arī apstāsies… nodokļi mazāki… u.t.t.

 21. Cik “sievišķīgi viltīgs”gājiens!Rīkot svētkus sievietēm Otrā pasaules karā kritušo latviešu leģionāru piemiņas dienā.Kauns ko tādu lasīt,kur nu vēl rakstīt!Bet komūnistu ieviestos stulbos svētkus normāli cilvēki nesvinēja ne toreiz,ne svin tagad.Tos patiešām būtu jāaizmirst kā ļaunu murgu.Mums ir Mātes diena.

 22. 16. marts ir piemiņas diena ,rokas nost!

 23. Lieliska doma. Latviešu sievietes ir pelnījušas savu karogotu dienu! To varētu izsludināt jau šogad. Par brīvdienu 16.martā vēl varētu padomāt, Latvijā ir Rietumvalstīs neierasta prakse pārcelt brīvās dienas, ja tās iekrīt nedēlas nogalē. Tas nozīmētu vēl vienu brīvdienu valsts un pašvaldību iestādēm, bet visām veikalu pārdevējām dubultrosīgu darba dienu.

 24. Putins sen svītrojis 23 februāri no svinamo dienu saraksta,to aizvietojat ar kādu patriotisku notikumu izrautu no vēstures dzīlēm.Tikai lokani mīkstos latviešu skeletos iezīdies šis datums.Piedāvājums mātes dienu sieviešu dienas vietā?Domāju ka,, modernā,, sabiedrība to nepieņems,jo tagad ģimenes vietā ir partnerattiegības vai vecāks Nr1 un Nr2 ,lai neaizvainotu seksuālās minoritātes.Šuras Kolontajas idejas patreizējā Latvijā ir dzīvas, uz to norāda ar bāreņiem pilni bērnu nami kuru vecāki dzīvi,palīgskolas,glābējsilītes,bērnu adopcija uz ārzemēm,fonds no kura izmaksā uzturnaudu alimentu nemaksātāju vietā.

 25. Kristīnei piekrītu! 8. marts bija svētki, ko iedibināja komunisti, savai ideoloģijai veiksmīgi piekabinot sievieti. PSRS laikos tas bija datums, kas bija par iemeslu ne tik daudz sievietes godināšanai, kā
  kolektīvisma stiprināšanai un kolektīvas iedzeršanas oficiālai organizēšanai. Nereti tur dažāda ranga priekšnieki un citi sveica savas mīļākās un simpātijas, nevis sievas un mātes, jo pārsvarā darba kolektīvos ģimenes sievietes nepiedalījās. Vispirms tie bija komunistu ideoloģijas svētki, bet sieviete bija tikai piedeva tiem. Latviešiem ir Mātes diena, kurā godinām sievieti-māti un tas ir daudz nopietnāk un mīļāk, jo stiprina un vieno ģimeni, patiešām godinot sievieti.

 26. Kāpēc uzreiz “svītrot”?! Dzīvosim draudzīgi, kā aicināja runcis Leopolds -, jo vairāk svētku dienu, jo labāk.
  Lai ir 16.marta svētku diena:”Knuts Skujenieks, kuram ir liela svešas varas pieredze, kādā intervijā teica, ka viņam jau rokas sāpot no sēru karogu turēšanas.” Dzejniece Anda Līce: spēks, kas mums palīdzējis izturēt
  (LVportalsLV)

 27. zoss, vai kāds prasa brīvdienu ??? Ko pinies kā vista pa pakulām.

 28. man 8 marts saistās ar
  pavasara pirmo elpu, pēc garās un tumšās ziemas. Uzreiz priecīgāk ap sirdi.
  un redzēt vīriešus ar puķēm , ļoti patīk.
  Par jauno ierosmi : nu ko , sliktāks par muļķi ir tikai muļķis ar iniciatīvu ….

 29. Interesantas domas par 8.martu. Nesaprotu, KĀPĒC 16.marts – pirmdiena??? 8.martu jau svinēja kā Starptautisko Sieviešu dienu!!! Mums NEKAD šis datums nav saistījies ne ar ko citu kā vienīgi SIEVIETI??? Jauki, ka VISAS sievietes, nevis kā maijā MĀTES diena, kad godinām VIENĪGI sievietes – MĀTES. Ne visas sievietes VAR BŪT MĀTES, NAV LEMTS BŪT TĀDĀ GODĀ!? Tāpat kā visiem vīriešiem nav LEMTI skaisti mati, galva pēc 30 gadiem paliek plika – tur NEKĀDAS MATA DZĪVĪBAS PAZĪMES…Šodien, 23.februārī, priecājos par kaimiņieni, kura sveica savus ģimenes vīriešus Armijas dienā, jo vīrišķīgi vīrieši ir JĀGODINA ( ne visi bija derīgi dienestam armijā un savā laikā tas bija mīnuss ģimenei…). Nevienu nenosodu!!! KATRS var darīt pēc saveim ieskatiem. Man piem. sveša Valentīndiena, helovīni, taču nenosodu, ja šie svētki ir tuvi un patīkami citiem.

 30. Nu ne jau nu viss,kas bijis svinams toreiz, ir saistāms tikai ar negatīvo.Man patika un patīk šie svētki,kaut arī nekāda fane gan neesmu.Tad jau lielā talkošana pavasarī ir no padomju laikiem,ne tā?

 31. Sieviešu dienas teadīcija nāk no ASV, bet Rietumeiropā to sāka svinēt sociāldemokrāti. Autorei pasmagas ideoloģiskās klapes uz acīm un šaurs redzesloks. Žēl tantes!

 32. Pilnīgākais murgs

 33. Es domaju kad 16 martu ieviesisim ka bomzu dienu ,pliko dienu, bez krustura dienu vardu sakot ko rietumi paveles tadas dienas ari svinesim ,8martu svin visa pasaule tik daudz jau nu autorei vajadzeja zinat mes jau pat vecakiem bernus atnemam pec pavelem tada diena nebus svinama16martu par atnemto bernu dienu ielikt svinamaja diena.

  • Pareizi Monta,8.martu,neteikšu,ka svin,bet atzīmē pasaulē,tādēļ jau arī ir starptautiskā sieviešu diena.
   Ja kāds grib ,lai šņāc,bet man patīk saņemt puķes,jā tieši tulpes man ļoti patīk.Nevajag jau visur saskatīt tikai negatīvo,kā to dara autore. Ar ko tad Valentīna diena ir labāka-tie mums ir pilnīgi sveši ,,svētki”,man piem. tie pilnīgi neko neizsaka.Mēs esam auguši tajā laikā,kad svinēja 8.martu kā sieviešu dienu,nevis kā kaut kādus politiskus svētkus. Nevajag jau cilvēkiem aizliegt visu un dzīvot tikai pēc kaut kādām direktīvām. Tajos kabinetos ir daudz kā cita ,daudz lietderīgāka ko darīt ,nekā izteikt kārtējos : nē,nedrīkst ,nevar!

  • Nu,ja krievu pasaule jums ir visa pasaule,tad ir bēdīgi.Kurā pasaules daļā tad esi redzējusi to švinēšanu’?

 34. Atbalstu. Ja sabiedrība uzskata, ka šāda diena ir vajadzīga, tad viņa jāliek neitrālā datumā, jo neviens nav pelnījis, ka viņu svētkus gadu no gada aizēno tumšā padomju ēna.

 35. Tulpju ziedus no priekšlaicīgas atvēršanās saturēja no prezervatīviem izgriezti gredzeni.

 36. Bravo , Kristīne ! Tiešām kauns par tiem latviešiem , kam ņovītušo tulpju diena šķiet svētki un atzīmēšanas vērta . Diemžēl , tūlīt sekos kremlisko lenteņu dusmu izvirdumi . pasmejieties par šiem nelaimīgajiem vientiešiem .

  • Žēl naudiņas nopirkt puķīti kaimiņtantei.

  • Jāni,Tu droši vien arī esi lentenis,23.februāris daudziem nav svešas valsts armijas diena,bet vienkārši to nosvinēt kā vīriešu dienu ,jo dienēt armijā bija vīrišķīgi,bet tev kā tādam lentenim droši vien to nesaprast,jo nūģiem mazāk svinēt ,jo labāk

   • Es savukārt domāju , ka kolorādo lenteņi , vai nozombētie kremļa troļļi , vai mankurti ir tie , kuri dienēšanu okupantu armijā vēl joprojām uzskata par “goda , slavas un varonības” lietu . P.S. es šajā negoda armijā biju spiests atdot trīs labākos gadus no savas jaunības . Tie ir zaudēti gadi .

   • Vīrišķīgu dienēšanu armijā var svinēt 11.novembrī. Turpretī 23.februārī var svinēt tikai padomju varas iedibinātu padomju armijas dienu, kam pie tam nav nekāda vēsturiska seguma.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vajag darbinieku!

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, ceturtdien konferences “Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt” atklāšanā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, ziņo LETA. Ministrs arī norādīja, ka darba tirgū ne mazāk svarīgas ir darbinieka vajadzības, tostarp finansiāls nodrošinājums, veselībai un drošībai atbilstoša vide, emocionāls gandarījums, kā arī izaugsmes iespējas.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+