×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
11. marts, 2015
Drukāt

Ko pašvaldības dara, lai atgrieztos aizbraukušie iedzīvotāji? (27)

Foto - LETAFoto - LETA

Agris Petermanis, Nīcas novada domes priekšsēdētājs: “Rūpējamies par dzīvei arvien labvēlīgāku vidi. Mums ir izdevies atgriezt daļu jauniešu, kas Rīgā ieguvuši augstāko izglītību un vēlas iesakņoties vecāku un vecvecāku zemē. Jaunās ģimenes augstu vērtē to, ka novadā ir lieliskas izglītības iestādes – bērnudārzs un vidusskola. Ļoti svarīgi arī, ka rosība valda gan kultūras dzīvē, gan pieaugušo izglītībā. Ir arī cilvēki, kam ļoti gribas dzīvot jūras tuvumā. Tas īsumā ir tas, ar ko pašvaldība var vilināt. Taču mums spēku par maz, lai, piemēram, sakārtotu ceļu Nīca–Otaņķi–Grobiņa, tāpēc šā ceļa malās joprojām ir viensētas, kurās dzīvo tikai pensionāri. Protams, ir cerība ceļus sakārtot, bet laiks iet un pārmaiņas nenāk tik strauji, kā gribētos. Un kur tad vēl mājokļu trūkums! Šobrīd pašvaldības dzīvokļu rindā gaida 17 jaunās ģimenes. Būtu jāceļ daudzdzīvokļu mājas, gaidām valsts palīdzību. Cilvēku atgriešanās būtu lielāka, ja valsts arī vairāk palīdzētu piesaistīt darbīgus uzņēmējus. Pašvaldībām, protams, nav vajadzīgo iespēju, tāpēc mūsu ņemšanās bieži vien atgādina cīņu ar vējdzirnavām.”

 

Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: “Uzskatu, ka tieši pašvaldības visvairāk domā par to, lai iedzīvotāji vēlētos dzīvot reģionos. Palūkojieties, kā pēdējos gados uzplaukušas provinces mazpilsētas! Tostarp Līvāni – esam atjaunojuši visus daudzdzīvokļu māju iekšpagalmus, lielāko daļu ielu, uzbūvējuši bibliotēkas, kultūras namus, sporta būves, stadionus, jauniešu centrus. Daudzi cilvēki man teikuši – negribu dzīvot nekur citur kā vien Līvānos. Te ir svaigs gaiss, upes, ezeri, sakārtota, tīra vide, bērnudārzos nav rindu, maksā brīvpusdienas, praktiski par velti ir mūzikas, mākslas, sporta skolas, pulciņi! Ja gribi “lielo kultūru”, brauc un baudi to uz Latgales “Goru” Rēzeknē vai uz Rīgas teātriem. Viss ir sasniedzams! Ir tikai viens “bet” – ir jābūt normāli atalgotam darbam. Diemžēl zemā atalgojuma dēļ joprojām daudzi cilvēki spiesti braukt strādāt uz lielajām pilsētām vai uz ārzemēm. Uzņēmējus arī var saprast, viņi nespēj maksāt milzu algas, ja viņiem jāizdzīvo 200 vai 300 km attālumā no Rīgas. Iespējams, reģionos uzņēmējiem vajadzētu piemērot atšķirīgu nodokļu sistēmu. Īpaši jāatbalsta mazais bizness, kas reģionos ir ļoti izplatīts. Tāpat valsts varētu veicināt speciālistu piesaisti reģioniem, piemērojot nodokļu atlaides vai piemaksājot pie darba algas lauku speciālistiem par darbu attālās lauku skolās vai slimnīcās – tā tas bija pirmajos ulmaņlaikos, arī padomju gados. Lai veicinātu kvalificēta darbaspēka piesaisti reģionam, mūsu novada pašvaldība kopā ar uzņēmējiem ir izveidojusi stipendiju fondu jauniešu studiju atbalstam augstskolās. Ja šā atbalsta nebūtu, daudzi jaunieši, iespējams, aizbrauktu lasīt sēnes uz ārzemēm un būtu zuduši mūsu ekonomikai.”

 

Vilnis Špats, Cesvaines novada domes priekšsēdētājs: “Vienīgais, ko esam spējuši – novadam piesaistījām dažas jaunās speciālistes. Pagaidām viņas braukā no citurienes, bet sola ar laiku pārcelties dzīvot uz Cesvaini. Taču tas nav īstais risinājums. Nesen mēs, pašvaldību darbinieki, pārrunājām nenormālo stāvokli valstī. Prom uz ārzemēm dodas pat no Ventspils! Tā ir visas valsts nelaime, tātad valstij jārada apstākļi, lai cilvēki vēlētos atgriezties. Pašvaldības maz ko var ietekmēt. Galvenais, kas valstij būtu jādara, – jāmaina nodokļu politika, lai uzņēmēji paši vēlētos attīstīt savu biznesu novados.”

 

Gunta Žilde, Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja: “Uz ārzemēm aizbraukušos sagaidīt atpakaļ ir praktiski neiespējami. Kāda jauna ģimene vēlējās atgriezties no Anglijas, taču mūsu algas tai likās par mazām. Jaunajām ģimenēm, kas deklarējušās mūsu novadā, bet strādā un mitinās citur, atgriešanos atvieglinām ar uzņemšanu pašvaldības dzīvokļu rindā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. No savas puses teikšu,neuzrunā tie darbi,piemēram sludinājumos daudzviet norādītas lielas virsstundas un smieklīga alga,ja tas būtu godīgi kā liktu izvēlēties vari vai nevari un vai gribi strādāt par tādu algu smagu darbu ar tādām stundām.Ja salīdzina cik izmaksā nodzīts organisms medicīniski,kas par to maksās un no mazās aldziņas nesanāks.

 2. vajadzetu nodrosinat ar darbiem tad cilveki neskrietu meklejumos,bet paliktu te pat un cinitos sava zeme.

 3. Smiltenes pagastā pabalstu izsniedz Alkoholiķiem! Laipni lūdzam!

 4. bet vai kads padomaja par algu paaugstinajumu?
  stradajosie arzemes vairs neprot izdzivot ar nieka 360 eiro menesi-mums vajag vismaz 1500

 5. Man Tukuma novadā bija fabrīķis ar 32 strādājošajiem.Tika darīts viss,lai mani iznīcinātu.Viņiem izdevās.Tagad viens no «censoņiem»sēž novada domē.Acis ar taukiem aizaudzējis.Mana un manu darbinieku ģimenes atrodas UK.Īrijā ,Spānijā un Portugālē.Atgriezties?Nemūžam!!!!!

 6. Izbijusi ventspilniece Atbildēt

  -Pat no VENTSPILS???-
  Ha, nesmidiniet, Ventspili lielakai dalai iet tiesi tikpat smagi, ka citur.Es un mana gimene sen jau prom, jo pat partikai sagrabinajam ar grutibam,kaut gan esam stradigi cilveki . Arzemes dzivojam vairak neka labi, kaut gan no Latvijas katrs izbraucam ar atlauto 1 cemodanu.Turiet tos, kas vel nav izbraukusi un nezin, cik laba ir mieriga un partikusi dzive.

 7. Priekš kam vajag,lai kāds brauktu atpakaļ?Vismaz palicējiem ir lielākas iespējas dabūt darbu!

  • Tiesaam.
   Es ar par to domaju.
   Tapec jau aizbrauc ka nav darba. Un veel joprojam nav darba pietiekoshi.
   Veel brauc projam.

 8. ikss latgalietis. Atbildēt

  mūsu pašvaldība priecājas,mazāk cilv;eku mazāk darba.Pašas pensionāres ieņem amatus,jauniešiem jādodas prom.

 9. Lai piesaisītu cilvēkus dzīvot un atgriezties, pašvaldības paaugstina nekustamā īpašuma nodokli! Lai veicas!

 10. Un cik miljonus atsūta,atved mājās naudiņas aizbraukušie,kas tāpat daļa aiziet nodokļos.Viņi maksā tajā zemē bargi par dzīvošanu un sadzīvi,vēl spēj mājās atsūtīt,atvest no minimālām algām,bet pretī tā arī nesaņem neko.

 11. Vispirms jārūpējas lai tas mazums,kas pilicis-neizmuktu…

 12. Šeit (UK) strādāju viselementārāko darbu – pārdevējs, un saņemu teju 1200 GBP, kas ir 1600 EUR.
  Kapēc lai es atgrieztos ? Dēļ tiem kultūras namiem un sporta laukumiem ? Nu beidziet.
  Darbs ar vismaz 450 Euro lielu atalgoju, viss ko es prasu. Tad varu samierināties ar mūžīgi neapmierinātajiem latviešiem, spītīgajiem krieveļiem un caurumainajiem ceļiem.

 13. PAŠVALDĪBAS ?! Atbildēt

  Ko dara valdība? Lai atgrieztos aizbraukušie iedzīvotāji,Latvijā pirmkārt ir jāievieš tādi paši sociālie nodokļi kā valstīs uz kurām iedzīvotāji aizbrauca! Sākot jau no ienākuma nodokļa pēc maksātspējas principa ar atbilstošu neapliekamo minimumu un samazinātu PVN likmi pārtikai!
  Kāpēc aizbraucējiem uz Angliju un Īriju,piemēram, par pārtiku un pat apbedīšanas pakalpojumiem,0% vietā,atkal maksāt 21% PVN,vai atteikties no bezmaksas veselības apdrošināšanas kartes pensionāriem? Ne jau pašvaldības būs tās,kas atjaunos Latvijā visu strādājošo un viņu ģimeņu locekļu veselības obligāto apdrošināšanu! Ne jau bezbērnu “nodeva” un padomes valsts uzņēmumos būs tās,kas stimulēs atgriezties Latvijā aizbraukušos!

 14. Jānis Labrencis Atbildēt

  kādreiz biju Breša laika zemnieks. Toreiz tiešām gādāja lai jaunās saimniecības attīstītos. Diemžēl tas laiks bija īss. Nāca pie varas pēdējā AP Godmanis un visu izmainīja saimniecībām par sliktu. Tagad esmu ieskicējis mums nepieciešamās nodokļu reformas nolūkā attīstīt lauku nomales, sevišķi Latgali. Pirms vēlēšanām vairķām partijām, arī Reģionālai partijai, aizsūtīju vēstules, bet pat neatbildēja. Sīkāk lasiet manā blogā http://www.janis-labrencis.mozello.lv

 15. Visos laikos latvieši ir ar sprīdīša simdromu. Kurš aizceļojis, uzkrājis pieredzi un mantu un atgriezies atpakaļ savā laimes zemē. Kurš apprecējis tālzemju princi vai princesi un dzīvojis laimīgi. Pagaidām par pašvaldību palīdzību nevajag sapņot-tās knapi spēj uzturēt palikušos bezdarbniekus un grūtdieņus. Cik tad lieli tie pašvaldību budžeti, kas ir nodokļu iemaksas. Darba vietu maz.Tik kā zemes nodoklis. Laukos ļaudis sagrupējušies tādos,- kuriem daudz zemes, kuram saimniecība savai iztikšanai, kurš brauc uz tuvējām pilsētām strādāt, kurš pārtiek no pensijas, bet daudz arī tādu kuri sēd pie daudzstāvu mājām un stiķē 7% apinītim.Protams , par tādu dzīvi , ka nebūs darba un jaunie ceļos prom neviens divdesmit piecus gadus atpakaļ nedomāja. Revolūcijas taisa vieni, bet laurus plūc citi. Patiesība veca kā pasaule.Te nav jādomā pašvaldībām, bet daudz augstākām varām.Bet arī šis laiks pāries,nekad neiztikt bez upuriem.Ticiet, ka pienāks laiks un kā sendienās uzdziedāsim -“Augstu laimi Latvijai”. Lūgsimies par Latviju ik brīdi.

 16. Neko nedara ne vien priekš tam, lai atgrieztos aizbraukušie, bet arī, lai nebrauktu prom vēl palikušie!!!!!! Ka tik pašiem labi, ko tur vēl domās par iedzīvotājiem. Vajadzīgi tikai tie, kuri sēž domes krēslos, pārējie – visa pasaule jūsu priekšā…

 17. Jādara valdībai Atbildēt

  Cilvēki aizbrauca uz valstīm ar progresīvo nodokļu sistēmu.Progresīvā nodokļu sistēma jāatjauno Latvijā! Sākot ar ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa un samazinātu pievienotās vērtības nodokli pārtikai!

 18. Ļoti pareiza pieeja ir Līvānu mēram. Nodokļu politika varētu būt viens no svarīgākajiem iemesliem, lai cilvēki izvēlētos palikt laukos. Otrs būtisks apstāklis ir ceļi un transports, tad mācību iestādes.

 19. Vai mums vajag naudas kalpus?

  • Diemžēl naudas kalpu darbības rezultatā cilvēki pamet šo valsti un diez vai sakritības pēc naudas kalpi vienlaicīgi ir arī bijušie kolaboracionisti un tos,kas viņus apsauka par patriotiem,šo visnotāļ latviešiem nepieciešamo terminu ir padarijuši par kolaboracionistu îpašumu.

  • izdzivot bez naudas saja pasaule… Cik talu tiksi ta dzivodams bez ubagosanas… Varbut esi iedomajies, ka esi kads austrumu svetais?

   • Tikai Latvijaa jastraadaa, lai sanemtu algu? Nu ja, citur var vegetet uz pabalstiem soc dzivoklos un nurgt par mums latviesiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+