×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. oktobris, 2014
Drukāt

Ieteikumi “Sējas un ražas avīzes” un kalendāra lietotājiem (3)

TA Seja_Raza

“Sējas un ražas avīze” nenoliedzami ir viens no vispopulārākajiem, lasītāju visvairāk gaidītajiem un praktiski izmantotajiem “Lauku Avīzes” izdevniecības tematiskajiem izdevumiem. Četrpadsmit iznākšanas gados tā pelnīti kļuvusi par autoritāti dārzkopju vidū, it īpaši to lokā, kuri saimnieko bioloģiski – pēc iespējas saskanīgāk ar dabas un Visuma ritmiem. Nu jau otro gadu šīs tematiskās avīzes autore un “Sējas un ražas kalendāra” veidotāja ir agronome, bioloģiskās lauksaimniecības speciāliste Ārija Rudlapa.

Kā tēlaini raksta šīgada “Sējas un ražas avīzes” autore, ja darbojamies saskaņā ar dabas ritmiem un likumībām, liekam lietā kosmosa subsīdijas. Lai tās saņemtu, vajadzīga pašu ieinteresētība, zināšanas un mazliet citāds skatījums uz pasauli – ar izpratni, ka viss dzīvais pastāv saistībā, zem vienas debess, vienas Saules un Mēness, vienu un to pašu zvaigžņu apspīdēts. Taču dārzkopji mainās, un tiem, kuriem “Sējas un ražas avīze” un tajā iekļautais kalendārs ir jaunums, noderēs Ārijas Rudlapas skaidrojums.

– Kalendāru un dārzu kopšanai veltītu tematisku izdevumu piedāvājums ir gana plašs. Ar ko “LA” sējas un ražas kalendārs visbūtiskāk atšķiras šajā klāstā?

– Dabas norises uz zemes, arī augu attīstību, augšanu, ražas veidošanos iespaido gan Saules, gan Mēness ritmi. Sējot un stādot, kopjot dārzus un laukus, novācot un uzglabājot ražu, gatavojot krājumus ziemai, sava loma ir Mēness fāzēm, tā gaitai debesjumā un stāvoklim attiecībā pret zodiaka zvaigznājiem. To, ka tam visam ir sava ietekme, vairs neapšaubām. Neizpratne dažkārt rodas par to, kāpēc dažādi kalendāri atšķiras. Mēness iziet cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem nepilnās 28 dienās – ja precīzi: 27 dienās 7 stundās un 4 minūtēs. Astroloģijā zodiaka zīmju secība atbilst to reālajam izkārtojumam debesīs un tradicionāli 360 grādu zodiaka apli sadala 12 zīmēs, sākot ar 
0 grādiem Auna zvaigznājā brīdī, kad Saule ir pavasara ekvinokcijas punktā, visām atvēlot vienādu daļu – 30 grādus. Tā dara arī daudzu kalendāru veidotāji un atbilstoši šiem posmiem veic aprēķinus. Astroloģijā atšķirībā no astronomijas nerunā par zvaigznājiem, bet par zodiaka zīmēm. Arī pavasara sākumpunkts nav konstants. Dabā dažādu zodiaka zvaigznāju lielums ir atšķirīgs, tāpēc laiks, cik ilgi Mēness katrā no tiem atrodas, atšķiras. Kopumā tie veido 360 grādu lielu loku, bet, piemēram, Svaru zvaigznājs tajā ir tikai 19 grādu liels, kamēr Jaunava aizņem vairāk nekā divas reizes lielāku daļu, 46 grādus zodiaka aplī. Tāpēc, ņemot vērā faktisko debess stāvokli, nevis teorētiski vidējās astroloģiskās aplēses par zvaigznāju lielumu un līdz ar to par Mēness faktisko atrašanos zvaigznājos, rodas zināmas atšķirības arī ieteikumos par labvēlīgo un nelabvēlīgo laiku noteiktu dārza darbu veikšanai.

– Mulsinošas var šķist arī ar plūstošu krāsu pāreju iezīmētās zvaigznāju robežas “LA” izdevniecības sagatavotajā “Sējas un ražas kalendārā”.

– Dabā jeb precīzāk debesīs robežas starp tiem tiešām nav novilktas kā ar nazi, Mēness ieiešana no viena zvaigznāja ietekmes nākamajā nenoris vienā mirklī. Tāpēc vispareizāk ir ieteiktos darbus veikt tad, kad Mēness atrodas pret atbilstošās zīmes vidusdaļu. Tuvojoties šīs zīmes valdīšanas laika beigām, Mēness ietekmi jau sāk iespaidot blakusesošā zīme.

– Ko jūs sacītu tiem, kuri uzskata: tas ir pārāk sarežģīti, to taču var saprast tikai skolots astronoms, ne parasts cilvēks, kas kopj savu sakņu vai augļu dārzu?

– Izzināt dabu, to, kā saistītas norises uz Zemes un debesķermeņu kustība debesīs, manuprāt, ir interesanti. Tāpēc ik gadu “Sējas un ražas avīzes” ievaddaļā ir ietverts šo sakarību skaidrojums, kas palīdz tās izprast vai arī noder, lai atsvaidzinātu zināšanas. Ja nu kāds nevēlas ieslīgt tik detalizētas informācijas apguvē, lai izmanto kalendāru un ieteikumus paļāvībā uz autoru godprātīgu, rūpīgu darbu, gan veicot astronomisko datu aprēķinus, gan atbilstoši tiem izvērtējot praktiskos ieteikumus par piemērotāko laiku iknedēļas darbiem dārzā un mājā, ņemot vērā īpašās Lapu, Ziedu, Augļu un Sakņu dienas.

Taču, strādājot dārzā, stādot, sējot, kopjot augus un zemi, neko nevajadzētu uztvert kā dogmu. Augus un to attīstību ietekmē ne tikai zvaigznes un to izkārtojums debesjumā – ne mazāk svarīga loma ir augu sekas ievērošanai, dabiskā mēslojuma racionālai pielietošanai, profilaksei kaitēkļu un slimību izplatības ierobežošanai, saudzīgai augsnes apstrādei. Katrs gads ir citāds, un dzīvā pasaule – allaž mainīga.

– Vai pašai izdodas visus dārza darbus paveikt saskaņā ar zvaigznēm?

– Visus ne. Taču redīsus un burkānus gan vienmēr sēju kalendārā norādītajā laikā – tie ir visjutīgākie un saknes labi veido, ja sēkla zemē likta īstajās dienās. Un arī kāpostus noteikti skābēju tad, kad Mēness atrodas Strēlnieka zvaigznājā un Aunā. Tad tie padodas kraukšķīgi, nebojājas un nezaudē sulu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Paldies par šo jauko izdevumu! Tas ir liels palīgs katru gadu! Pērku jau vairāk kā 10 gadus un esmu ļoti gandarīta, jo šie padomiņi noder katru mēnesi un katru dienu!

  2. Liels paldies veidotājiem.

  3. Paldies bijušajai un esošajai šīs avīzes autorei. Ar šo kalendāru darbojos,kopš tā izdošanas brīža. Viss ir skaidri aprakstīts,vizuāli viegli uztverams un izmantojams. Protams, ka ne vienmēr (laika apstākļi,personīgā laika ierobežojums) īzdodas visu izdarīt vajadzīgajās dienās. Raža izaug lieliska,ziemas krājumi teicami glabājas u.t.t. Kalendārs zināmā mērā mani arī disciplinē, liek izveidot noteiktu dzīves ritmu. Paldies visiem Avīzes veidotājiem! Lai Jums ražīgs un gandarīts nākamais gads!

Draugiem Facebook Twitter Google+