×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
23. jūnijs, 2014
Drukāt

Latvijā var atpazīt ap 200 jaunu narkotisko un psihotropo vielu (1)

Reids pa legālajo narkotiku tirdzniecīnbas vietām

Plakāti pie ''legālo narkotiku'' tirdzniecības vietas Marijas ielā kampaņas pret ''legālajām narkotikām'' laikā.

Ar Latvijā pieejamām tehnoloģijām patlaban ir iespējams atpazīt 11 jaunu narkotisko un psihotropo vielu grupas jeb gandrīz ap 200 vielām, aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) pārstāve Silva Bendrāte.
Viņa norādīja, ka jaunu psihoaktīvo un narkotisko vielu lietotāju skaits pēdējā gada laikā ir strauji pieaudzis, tomēr pieaugusi arī šo vielu izgudrotāju aktivitāte, jo tiek sintezētas arvien jaunas vielas. Par to liecinot Valsts policijas (VP) konfiscēto aizdomīgo vielu laboratorijas analīžu pārskati, kurus saņem arī RPNC.
Centra rīcībā kopš pērnā jūnija ir inovatīva skrīninga iekārta, kas spēj vienlaicīgi veikt 180 analīzes, nosakot ap 200 narkotisko, psihotropo vielu un to atvasinājumu klātbūtni gan dzīva, gan miruša cilvēka bioloģiskajos paraugos. Tomēr, lai minētās VP konfiscētās aizdomīgās vielas varētu atklāt arī lietotāju bioloģiskajos paraugos, iekārtas biočipi analizatorā ir regulāri jāpapildina ar jauniem, skaidro Bendrāte. RPNC saņēmis informāciju, ka iekārtas ražotājs – Lielbritānijas kompānija “Randox Laboratories” – pie to radīšanas strādā un, līdzko būs jaunas biočipu izstrādnes, tās iegūs arī Latvija.
“Iekārtas jaudīgums ir neapstrīdams,” sacīja RPNC pārstāve. Ja 2012.gada laikā uz aizdomu pamata par jaunu psihoaktīvo vielu lietošanu bija iespējams veikt kopumā 600 analīzes, tad pērn – 1388 analīzes, vienlaikus pilnīgāk un precīzāk nosakot bioloģiskā parauga saturu. Savukārt šogad līdz jūnija sākumam veiktas jau 1400 šādas analīzes.
Rezultāti liecina, ka populārākās ir sintētisko kanabionīdu modifikācijas. Tāpat tie rāda, ka lietotāji, nežēlojot veselību, eksperimentē, paralēli lietojot gan jaunās, gan “vecās” narkotiskās un psihotropās vielas, piemēram, lai atbrīvotos no paģirām, stāstīja Bendrāte.
Viņa arī piebilda, ka šogad veiktie grozījumi Krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību personām, kuras pārdod tā dēvētās legālās narkotikas, ja to apritei piemērots pagaidu aizliegums, ir “iedzinuši tirgotājus pagrīdē”. Tāpat liekas, ka jauno narkotisko un psihotropo vielu lietotāju tieši RPNC uzskaitē ir kļuvis mazāk, tomēr pamatotiem secinājumiem vēl vajadzīgs laiks, atzina Bendrāte.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tikai idiotam vai krievam vajag sevi apdullināt.

Draugiem Facebook Twitter Google+