LETA/AFP

Latvijas basketbola izlase Eiropas čempionāta spēlē sagrauj Ukrainu 0

Latvijas vīriešu basketbola izlase Slovēnijā notiekošā Eiropas čempionāta finālturnīra otrā posma pirmajā mačā trešdien pārliecinoši ar 85:51 (24:11, 18:11, 23:10, 21:19) apspēlēja Ukrainu, izcīnot pirmo uzvaru šajā turnīra fāzē.

Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 69
Vārdu maģija: ko par tevi atklāj burtu skaits tavā vārdā

Šī mača rezultatīvākais basketbolists Latvijas izlases rindās bija Kristaps Janičenoks, kura kontā 14 punkti, bet par vienu mazāk guva Rihards Kuksiks, savukārt Mārtiņš Meieris tika pie “double double” – 11 punkti un desmit atlēkušās bumbas. Tikmēr debitants Jānis Bērziņš guva savus pirmos punktus šajā Eiropas čempionātā, bet vienīgais, kurš šajā mačā punktus neguva, bija Rolands Freimanis.

Ukrainas valstsvienības sastāvā pamanāmākais bija Serhijs Gladirs, kuram 12 punkti.

Zīmīgi, ka šajā mačā Latvija trāpīja 15 no 29 tālmetieniem, kas ļāva tai izcīnīt pārliecinošāko uzvaru savā finālturnīru vēsturē.

Maz apmeklētā spēle iesākās mazrezultatīvi, jo komandas vairākkārt apmainījās nesekmīgiem metieniem. Tomēr pēc vairāk nekā vienas aizvadītas minūtes rezultātu ar precīzu divpunktnieku atklāja Ukraina, taču mirkli vēlāk ar precīzu tālmetienu izcēlās Dairis Bertāns. Pēcāk ukraiņi kļūdījās savā uzbrukumā, kā rezultātā Kaspars Bērziņš guva divus punktus, izvirzot Latviju vadībā ar 5:2.

Pēcāk Latvija un Ukraina darbojās produktīvāk, jo pēc sešām minūtēm rezultāts vēstīja 14:7 latviešu labā – ar precīziem trīspunktniekiem izcēlās valstsvienības rezultatīvākais spēlētājs Kristaps Janičenoks, Jānis Strēlnieks, kā arī Andrejs Šeļakovs un Mārtiņš Meieris. Latvijas izlases basketbolisti turpināja veiksmīgi mest no trīspunktu metienu līnijas – precīzi bija Jānis Blūms un Rihards Kuksiks, turklāt piebalsojot Armandam Šķēlem, izdevās panākt vadību ar 22:11. Tikmēr ukraiņi turpināja nesekmīgi, bet līdz ar beigu signālu 24:11 Latvijas labā panāca Meiers.

Otrās ceturtdaļas ievadā Ukrainas basketbolistiem izdevās divus punktus atgūt, taču nākamajā uzbrukumā Meierim pēc neveiksmīgiem Blūma metieniem izdevās izcīnīt divas atlēkušās bumbas, atjaunot 13 punktu pārsvaru. Turpinājumā vēl joprojām Meieris lieliski kolekcionēja atlēkušās bumbas uzbrukumā, ko pats pārvērta precīzā metienā no groza apakšas, bet pēc tam pretinieki kārtējo reizi izcēlās ar nesekmīgu metienu, kā rezultātā Kuksikam izdevās panākt jau 15 punktu starpību (30:15).

Otrais ceturksnis vēl nebija pat pusē, kad Latvijas izlase bija jau sapelnījusi piezīmju normu. Tomēr tas netraucēja latviešiem uguņot no tālmetienu līnijas – Janičenoks ar diviem precīziem raidījumiem pēc kārtas panāca jau 36:19 Latvijas labā, bet pēc tam Ukrainai neveicās uzbrukumā, kā rezultātā Janičenokam izdevās precīzs pustālais metiens. Īsā laikā Janičenoks bija guvis astoņus punktus pēc kārtas, piespiežot Ukrainu pieprasīt minūtes pārtraukumu.

Pēc minūtes pārtraukuma precīzu divpunktnieku realizēja Strēlnieks, izvirzot Latviju vadībā jau ar 21 punkta starpību, bet ukraiņiem tikmēr metienu precizitāte bija neapskaužami zema. Latviešiem atkal bija iespēja ceturtdaļu ar uzbrukumu, taču to neizdevās realizēt, jo Bērziņa tālmetiens bija neprecīzs. Pirmais puslaiks noslēdzās ar 42:22.

Tik liels pārsvars Latvijas izlasei pēc pirmā puslaika šajā čempionātā vēl nav bijis.

Otro puslaiku ar trim punktiem iesāka Ukraina, kuriem izcēlās naturalizētais Jūdžins Džeters, bet Latvija atbildēja ar Andreja Šeļakova diviem punktiem un pēc tam ar vēl vienu Blūma tālmetienu, panākot 47:25. Pēcāk latviešiem bija iespēja gūt vēl divus punktus ātrajā uzbrukumā, taču, piespēlējot Blūmam, sodu uzbrukumā nopelnīja Janičenoks. Turpinājumā abas komandas apmainījās sekmīgiem uzbrukumiem, kā rezultātā ceturtdaļas vidē rezultāta starpība vēl joprojām bija 24 punkti (54:30), tomēr pēc Ukrainas paņemtā minūtes pārtraukuma ar kārtējo precīzo tālmetienu izcēlās Janičenoks, bet ukraiņi nākamajā uzbrukumā atbildēja ar diviem punktiem.

Ukraina centās gūt punktus ātrajos uzbrukumos, taču latvieši aizsardzībā darbojās pārāk labi, lai atļautu viņiem iemest. Pirms pēdējās ceturtdaļas minūtes Kuksiks ar precīzu tālmetienu panāca jaunu lielāko pārsvaru šajā spēlē – 62:32. Nākamais pretinieku uzbrukums bija neveiksmīgs, bet Strēlnieks atbildēja ar vēl vienu trāpītu trīspunktnieku gandrīz ar beigu signālu – 65:32.

Noslēdzošā ceturkšņa sākumā Latvijas izlases galvenais treneris par pārlieku emocionalitāti saņēma tehnisko piezīmi, un pretiniekiem ar trim precīziem soda metieniem un divpunktnieku izdevās pietuvoties. Turpinājumā Latvijas izlasei nevedās ar punktu gūšanu, kur kā iemesls varētu traucēt zemais noskaņošanās līmenis, esot tik lielai rezultāta starpībai. Pirmos punktus latvieši guva vien ceturtās ceturtdaļas ceturtajā minūtē, kad pirmos punktus ar tālmetienu guva Mareks Mejeris, panākot 68:38 Latvijas labā.

Turpinājumā abas komandas spēlēja visnotaļ atbrīvoti, turklāt Latvija lieliski uzbrukuma no tālmetienu līnijas. Nedaudz vairāk kā trīs minūtes pirms spēles beigām gan Ukraina, gan Latvija bija izmantojušas visus 12 basketbolistus. Pēdējās trīs minūtes pirmos punktus Eiropas čempionātā guva arī nesen laukumā uznākušais debitants Jānis Bērziņš. Pēdējo mača minūti latvieši iesāka ar 35 punktu pārsvaru (81:46), bet pēc tam abas komandas apmainījās precīziem uzbrukumiem, bet mačs noslēdzās ar 85:51.

Vēl citos E grupas mačos trešdien Beļģija sacenšas ar Serbiju, bet Lietuva tiekas ar Franciju.

Šīs apakšgrupas kopvērtējumā pašlaik pa divām uzvarām ir Francija un Serbijai, Lietuvas, Ukrainas un nu arī Latvijas kontā ir pa vienam panākumam, bet Beļģija pagaidām cīnās bez uzvarām.

Pēc tam nākamajos mačos piektdien plkst.22 Latviju sagaidīs duelis ar Franciju, bet noslēdzošajā mačā svētdien plkst.15.30 latvieši sacentīsies ar Beļģiju.

Kā ziņots, otrajam turnīra posmam kvalificējās četru apakšgrupu trīs labākās komandas, bet pārējām izlasēm čempionāts noslēdzās. Komandas uz otro posmu ņem līdzi pirmā posma savstarpējās spēlēs izcīnītos panākumus.

Savukārt četras labākās abu otrā posma apakšgrupu vienības dalību Eiropas čempionātā turpinās ceturtdaļfinālā.

Kā ziņots, pirmajā čempionāta mačā Latvijas valstsvienība ar rezultātu 86:75 pagājušajā trešdienā pārspēja Bosnijas un Hercegovinas basketbolistus, bet otrajā mačā ceturtdien ar 73:72 uzvarēja Melnkalnes valstsvienību.

Tik veiksmīgs starts Eiropas čempionātā latviešiem izdevies tikai vienreiz – 1935.gadā -, bet divas uzvaras finālturnīrā kopš neatkarības atjaunošanas izcīnītas tikai divos turnīros – 1993. un 2001.gadā.

Savukārt pēc tam trešajā mačā Latvija ar 59:67 atzina Lietuvas pārākumu, ceturtajā spēlē ar 71:80 piekāpās Serbijai, bet noslēdzošajā cīņā pirmdien ar 76:66 pieveica Maķedoniju, pirmoreiz kopš 2001.gada kvalificējoties čempionāta otrajam posmam.

Tikmēr Ukrainas izlase čempionātu uzsākusi negaidīti sekmīgi un pirmajā posmā piekāpās vien Francijai. Zīmīgi, ka nākamais čempionāts 2015.gadā notiks tieši Ukrainā.

Pirms Eiropas čempionāta Latvijas Basketbola savienība (LBS) neizvirzīja valstsvienībai konkrētu uzdevumu.

Eiropas čempionāts Slovēnijā ilgs līdz 22.septembrim.